Bilim insanları, İspanya'nın Villena şehrinde 1963 yılında bulunan ve 59 altın kaplamalı nesneden oluşan tarihi Villena Hazinesi'nde yeni bir keşfe imza attı. Gerçekleştirilen yeni analizde, iki nesnede meteorik demir bulunduğu ortaya çıktı.

UZAYDAN GELEN METALLER OLABİLİR

Meteorik demir, demir ve nikel içeren meteoritlerin erken evren gezegensel disk kalıntılarından oluşan bir materyaldir. Ekibin yaptığı tahminlere göre, altın kaplamalı bir başlık ve bilezik, yaklaşık bir milyon yıl önce Dünya'ya düşen bir meteorun dış uzaydan getirdiği malzemeleri içeriyor olabilir.

Yapılan çalışma, tespit edilen metallerin belirli göktaşı türlerinde bulunduğunu ortaya koydu. Benzer bir örnek, tarihi Tutankhamun'un mezarında da bulunmuştu. Binlerce yıl öncesine dayanan eski dönemlerde, düşen meteorları moda nesneleri olarak kullanmak yaygın bir uygulamaydı.

NTV'de yer alan habere göre; Villena Hazinesi'nin bulunması, insanların taş devrinden bronz çağına geçiş sürecine ışık tutmuştur. Ancak hazine, muhtemelen tek bir kraliyet ailesine değil, bütün bir topluluğa aitti.

UNICEF'ten tüm dünyaya Gazze çağrısı: Ölüm kalım meselesi... UNICEF'ten tüm dünyaya Gazze çağrısı: Ölüm kalım meselesi...

Arkeolog José Maria Soler tarafından Aralık 1963'te keşfedilen eserler, o zamandan beri Villena şehrinin Arkeoloji Müzesi'nde muhafaza ediliyor. Yapılan yeni analizler, hazineyi oluşturan nesnelerin kökeni hakkında önemli bilgiler sunmaktadır.