Uluslararası uzay istasyonuna gidecek ilk Türk uzay yolcusu ve bilim insanı olmak için bugüne kadar 5 milyondan fazla kişi internet sayfasını ziyaret ederken 36 bin kişi kayıt yaptırdı. Son başvuru tarihi bir hafta uzatıldı.

Cem Karaca’nın hayatı beyazperdeye aktarılıyor Cem Karaca’nın hayatı beyazperdeye aktarılıyor
SON BAŞVURU TARİHİ BİR HAFTA UZATILDI

Milli uzay programının en önemli aşamasını oluşturan Türk Uzay Yolcusu ve Bilim Misyonu Projesi resmi olarak 23 Mayıs’ta başladı. Seçilecek bir Türk vatandaşı 2023 yılında bilimsel faaliyetler yürütmek üzere 10 günlüğüne uluslararası uzay istasyonuna gönderilecek. Türk uzay yolcusu olmak için 23 Haziran olan son başvuru tarihi bir hafta uzatıldı.  Aday başvuruları 30 Haziran'a kadar alınacak.

36 BİN KİŞİDEN 460'I UYGUN ŞARTLARDA 

Uzay yolculuğu için başlatılan başvuru sürecinde ise bugüne kadar 36 bin kişi kayıt yaptırdı, 5 milyondan fazla kişiyse internet sayfasını ziyaret etti. Türkiye Uzay Ajansı Başkanı Serdar Hüseyin Yıldırım başvurulardan 460 kişinin uzaya götürülebilecek yapıda olduğunu ifade etti.

UZAY YOLCULUĞU İÇİN ARANAN ÖZELLİKLER

Uzay yolculuğuna 23 Mayıs 1977 tarihinden sonra doğanlarla yükseköğretim kurumlarının en az 4 yıllık lisans eğitimi veren mühendislik, fen bilimleri, temel bilimler veya fen bilimleri ile tıp fakültelerinden birini bitirmiş ve çok iyi derecede İngilizce bilenlerle boyu 1.49 ile 1.90 arasında kilosu ise 43 ile 110 kilogram olanlar başvurabiliyor.

TESTLERİN ARDINDAN PROGRAMA ALINACAK

İlk aşamayı geçen adaylardan sonraki değerlendirmeler için ek bilgi, belge, doğrulama, test ve muayeneler talep edilecek. Mülakata çağrılan adaylar detaylı testlerin ardından programa alınacak. Adaylar TUA veya TÜBİTAK bünyesinde istihdam edilerek, 10 yıl süreyle görev yapacak.

UZAYA GİTMEK İÇİN BAŞVURU NASIL YAPILIR?

Başvuruda bulunmak için uzaya.gov.tr adresinden Başvuru Sistemi’ne kayıt yaptırmak gerekiyor. Adaylar başvuruları sırasında Başvuru Sistemi’ne girmiş oldukları beyan ve belgelere göre değerlendirilecek. Girilen bilgi ve belgelerin herhangi birinde eksik veya yanıltıcı bilgi olması durumunda başvuru geçersiz sayılacak. İlk aşamayı geçen başvuru sahiplerinden, sonraki değerlendirme aşamalarına geçebilmeleri için ek bilgi, belge, doğrulama, test, tetkik ve muayeneler talep edilebilecek.