6 Şubat depremleri olarak Cumhuriyet tarihinin en yüksek can kaybına sebep olan Kahramanmaraş'taki felakette 35 bin 418 kişi hayatını kaybetti.

Depremin 9’uncu gününde göçük altında arama kurtarma çalışmaları devam ederken Maraş dahil 10 il enkaza döndü.

Depremden sonra yıkılan binaların yapımına dair şikayetler de başladı. Evleri enkaza dönen binlerce vatandaş müteahhit ve inşaat şirketi sahiplerinden şikayetçi oldu.

Cumhurbaşkanı Erdoğan, Kahramanmaraş'ta meydana gelen 7.7 ve 7.6 büyüklüğündeki depremlerde 10 ilde yıkılan binaların yüzde 98'inin 1999 yılından önce yapıldığını açıkladı.

Erdoğan'ı yalanlayan uydu görüntüleri ortaya çıktı.

Dünya Saati'nde bugün ışıklar, iklim krizi ve Türkiye için kapatılıyor Dünya Saati'nde bugün ışıklar, iklim krizi ve Türkiye için kapatılıyor

2004 ve 2022 yıllarını kıyaslayan uydu görüntülerinde, bu yıllar arasında yapılan binalar gözler önüne serildi.

Uydu görüntülerinde Kahramanmaraş’ın batısında yer alan binaların büyük kısmının 2004 yılından sonra inşa edildiği görüldü. TÜİK verilerine göre ise kentteki konutların yüzde 51’i 2001'den sonra yapıldı.

Erdoğan, yıkılan binalara ilişkin yaptığı açıklama şöyleydi:

"Son afette yıkılan tüm binaların yüzde 98'inin 1999 yılı öncesi inşa edilenler olması bize bina standardı ve denetimi konusunda kat ettiğimiz ilerlemeye göstermekle birlikte işi daha sıkı tutmamız gerektiğini de hatırlatıyor. Bilimsel verilerin ışığında bölgede yeni inşa edilecek konutlar ve şehirlerle ilgili hazırlıklara Çevre Şehircilik Bakanlığımız ile TOKİ'miz tarafından başlatılmıştır."

Cumhurbaşkanı Erdoğan’ın sözleri üzerine uydu görüntülerinin ortaya çıkması ve yıkılan binaların 2000’li yılların başı itibariyle yapıldığı görülmesi vatandaşların tepkisini çekti.