• BIST 109.341
 • Altın 153,619
 • Dolar 3,8469
 • Euro 4,5165

  Üretici Başbakan'ı bekliyor

  06.03.2009 15:16
  Sökeli üreticiler, 9 Mart Pazartesi günü Aydın’a gelecek olan Başbakan Recep Tayyip Erdoğan ‘ı bekliyor.
  Üretici Başbakanı bekliyor
  Üretici Başbakan'ı bekliyor Üretici Başbakan'ı bekliyor Üretici Başbakan'ı bekliyor

  Aydın mitingiyle seçmenleri ile buluşacak Başbakan recep Tayyip Erdoğan"a Söke"nin de içinde bulunduğu Aydın Ziraat Odası Başkanları sorunları ile ilgili bir rapor sunacak.
  Konuyla ilgili olarak Söke Ziraat Odası"nda gerçekleşen toplantıda Söke Ziraat Odası Yönetim Kurulu Başkanı Muhsin Örnek, Meclis Başkan Mustafa Karababa ve Ege Çiftçiler Derneği (EÇD) Başkanı Dr. Hulusi Tanman basına ve kamuoyuna açıklamalarda bulundu.
  Çiftçinin sıkıntılarını aşması için Başbakan"ın son çare olduğunu söyleyen Söke Ziraat Odası Muhsin Örnek; “Çiftçiler özellikle Sökeli üreticiler 2007 yılında kuraklık nedeniyle zorda kaldı ve borçlandı. 2008 yılında ürün fiyatları özellikle pamuk fiyatlarında yüzde 35"e varan düşüş yaşandı, buna karşılık girdi maliyetlerindeki artış yüzde 100"ü aştı. Bu sıkıntıları 2009"da buğdaya kaçış ile aşma düşüncesindeki Sökeli üretici bu kez de sel felaketi ile karşılaştı. Tohum, gübre, ilacını borç ve veresiyeyle alan çiftçi çok zor durumdadır. En önemli sektör olan tarım sektörünü durumunu Başkanımızın göreceğine inanıyorum. sıkıntılarımızı anlatacak Başbakan"dan ötesi yok” dedi.
  Söke Ziraat Odası Meclis Başkanı Mustafa Karababa da, Başbakan"a sunacakları raporda iletecekleri talep ve çözüm önerilerinden bahsetti. İlk olarak Bakanlar Kurulu"nun üreticilerin Ziraat Bankası, Tarım Kredi ve özel bankalara olan borcunu 3 yıl faizsiz ertelemesini talep ettiklerini belirten Mustafa Karababa raporda; icra işlemlerinin durdurulması, üretimin devamı için tarımsal kredilerin sağlanması, KOBİ"lere uygulanan cansuyu kredilerinin benzeri bir uygulama ile faizsiz kredilerin sağlanması, girdi kalemlerinde ÖTV veya KDV"nin kaldırılması, fark fiyat uygulamasına geçilmesi, Çine ve İkizdere Barajlarının biran önce tamamlanması gibi maddelerin yer aldığını ifade etti.
  Türkiye"de en önemli sektör olmasına rağmen tarım sektörü için önlem alınmamasına üzüldüklerini söyleyen EÇD Başkanı Dr. Hulusi Tanman; “ülke nüfusunun %30"unun geçindiği sektörün önlem paketleri içinde yer almamasını anlamak mümkün değil. Başbakan"da Aydın"a geldiğinde iyi haberler duymak istiyoruz. Yoksa vatandaşın tepkisi sandıkta farklı olacaktır” diye konuştu.

  Diğer Haberler
  Tüm Hakları Saklıdır © 2007 Aydın Post | İzinsiz ve kaynak gösterilmeden yayınlanamaz.
  Tel : 0256.226 61 64 | Faks : 0256.226 61 64 | Haber Yazılımı: CM Bilişim