Yükseköğrenimdeki gençlere bir defaya mahsus cep telefonu ve bilgisayar ediniminde vergi muafiyeti sağlanmasına ilişkin bir çalışma olup olmadığının sorulması üzerine Hazine ve Maliye Bakanı Mehmet Şimşek,bu konuda bir çalışma olduğunu ancak detay paylaşamayacağını söyledi.

Şimşek, konunun TBMM'nin yeni yasama yılına başlamasıyla gündeme gelip gelmeyeceğine ilişkin soruya da "Yasal düzenleme gerektiren konularda tabii ki Meclis'in açılması gerekir. İdari karar gerektirenler, idari kararla yapılır. Ne zamanlama ne içerik konusunda kesinleşmemiş konularda değerlendirme yapmayacağım." yanıtını verdi. Bakan Şimşek, çalışmanın tamamlanmadığı konularda değerlendirme yapmasının doğru olmayacağını vurguladı.

Cumhurbaşkanı Recep Tayyip Erdoğan, üniversite öğrencilerine vergisiz telefon için bakanlıklara talimat verdiğini belirtmişti.  Böylelikle öğrencilere yönelik vergisiz cep telefonu kampanyası için çalışmalar resmen başladığı belirtilmişti. 

Vergisiz telefon kampanyasının ne zaman başlayacağı henüz belli değil. Kampanyaya ilişkin tüm detayların Ekim ayında netleşeceği öngörülüyor.

Phone telefonların net olmamakla birlikte yaklaşık fiyatlarının şu şekilde olacağı tahmin ediliyor:

Samsun’da kaçakçılık operasyonunda 4 zanlı yakalandı Samsun’da kaçakçılık operasyonunda 4 zanlı yakalandı

iPhone modeli:  Vergisiz fiyatı / Vergili satış fiyatı / Vergi miktarı

Samsung telefonların net olmamakla birlikte yaklaşık fiyatlarının şu şekilde olacağı tahmin ediliyor:

Samsung modeli: Vergisiz fiyatı / Vergili satış fiyatı