• BIST 107.617
 • Altın 151,185
 • Dolar 3,6668
 • Euro 4,3300

  Unakıtan'a şok suçlama

  18.09.2008 13:24
  Eskişehir’e dışarıdan bir bakan verdiler diye Eskişehirliler’i sevindirerek, oy alacaklarını düşünüyorlar.
  Unakıtana şok suçlama
  Unakıtan'a şok suçlama Unakıtan'a şok suçlama Unakıtan'a şok suçlama

  Eskişehir"e dışarıdan bir bakan verdiler diye Eskişehirliler"i sevindirerek, oy alacaklarını düşünüyorlar. Eskişehir"in bakana ihtiyacı yok ama AKP"nin Eskişehir"i alabilmek için bakana ihtiyacı var. Unakıtan "Elimdeki paranın tozu bile Eskişehir"i ihya etmeye yeter. Yeter ki Eskişehir"i bize verin" diyor. Parayla siyasi şantaj yapıyor...

  * Genel seçimlerde AKP yüzde 46.5 oy aldı Eskişehir"de. Bu sizi ürkütmüyor mu?

  Genel seçimlerle yerel seçimler çok farklıdır. Yerel seçimlerde vatandaş takım aşkıyla hareket etmez. Tuttuğu parti için oy vermeyebilir. Onun için yapılan işler önemlidir. Çünkü kendisi yaşadığı çevredeki insanların geçmişlerini, yeteneklerini, dürüstlüklerini bilerek biraz daha seçici olur.

  Zaten bu seçim, AKP için Eskişehir"de son tango olacak diye düşünüyorum. Türkiye AKP"nin her şeyi istediğini, ama istediği şeyi neden istediğini bilmediğini gördü. AKP"ye açılan kredinin geri ödeme vakti geldi. 2002"den bu yana memleketin hiçbir kesimine, hiçbir kurumuna şefkat göstermeyen, sadece hırçınlıkla, öfkeyle iş görmeye çalışan, iş görmeyi de kurumların başındaki insanları değiştirmek zanneden bu kadronun tasfiyesi, bence 2009"da başlayacak. Başbakan Eskişehir"i alamayacağı gibi, elindekilerin bir bölümünü de kaybedecek.

  * Siz 1999"da yüzde 43, 2004"te ise yüzde 44 oy aldınız. Bu seçimlerde ne kadar oy bekliyorsunuz?

  Yüzde 50"nin üstüne çıkacağımızı ümit ediyorum. Ama ikinci seçimde bir tek ben kazandım. İki büyük ilçeyi kaybettik. Odunpazarı ve Tepebaşı"nı... Yeniden kazanmalıyız. Diyeceğim, yalnızca Eskişehir Büyükşehir Belediye Başkanlığı"nı almam yeterli değil. Onu nasıl olsa alırım. Muhalefet partilerinin de yer alabileceği ilçe belediye meclislerini kazanarak Büyükşehir Belediye Meclisi"nin AKP"liler dışında insanlardan kurmamız, en azından çoğunluğu onlardan kurtarmamız lazım. Onun için de merkez sağ ile solda işbirliği lazım.

  * Eskişehir Milletvekili Bakan Kemal Unakıtan, "Eğer Eskişehir"i AKP"ye verirseniz yatırım yağdıracağız" diyor...

  (Gülüyor) Zaten Unakıtan"ı Eskişehir"den milletvekili adayı göstermeleri de hep Eskişehir Belediye Başkanlığı"nı kazanmak içindi... Eskişehir"e dışarıdan bir bakan verdik diye Eskişehirliler"i sevindirerek, oy alacaklarını düşünüyorlar. Eskişehir"in bakana ihtiyacı yok ama AKP"nin Eskişehir"i alabilmek için bakana ihtiyacı var. "Eskişehir"e para yağdıracağız. Elimdeki paranın tozu bile Eskişehir"i ihya etmeye yeter. Yeter ki Eskişehir"i bize verin" diyor Unakıtan. Bununla bir siyasi şantaj yapıyor. Ama zaten Büyükşehir"de Meclis üyeleri çoğunluktalar. İktidar aslında onlarda. Ben azınlıkta bir belediye başkanıyım. Önemli olan benim buradan gitmem. Kendilerinden birini buraya oturtmak istiyorlar. Çünkü biliyorsunuz, belediyeler rant paylaşımlarının sessiz sedasız üst derecede sürdüğü ve şehirlerin mahfedilmesine, çarpıklaşmasına, bazı kişilere haksız kazançlar sağlanmasına yol açan yerler. Ben burada Büyükşehir Belediye Başkanı olarak engelim. Neden? Meclis"te çoğunlukta oldukları için kararları alıyorlar. Ama bana takılıyor. Veto ediyorum.

  İki üniversite kurdu

  Prof. Büyükerşen, Büyükşehir Belediye Başkanı olmadan önce Anadolu Üniversitesi"nin rektörüydü ve orada da bir mucize yarattı. Aslında Belediye Başkanlığı serüveninin sebebi de işte bu üniversitedeki özgün ve başarılı yönetimi oldu. Anadolu Üniversitesi bugün Türkiye"nin en büyük üniversitelerinden biri. Eskişehir ekonomisinin de en önemli itici güçlerinden. Prof. Büyükerşen"nin rektörlüğü zamanında Anadolu Üniversitesi o kadar büyüdü ki daha dinamik olabilmesi için ikiye bölündü ve Eskişehir Osman Gazi Üniversitesi kuruldu. Şimdi her iki üniversitede toplam 40 bin öğrenci okuyor. Büyükerşen, ayrıca bugün 1.5 milyon öğrencinin okuduğu Açık Öğretim Fakültesi"nin de fikir babası ve kurucusu...

  -BİTTİ-

  Vatan

  Diğer Haberler
 • Demirtaştan Akla Ziyan İddia!05 Ekim 2012 Cuma 08:37
 • Vekilin İsteği Başka!05 Ekim 2012 Cuma 08:36
 • Hüseyin Çelik: Panik yapmayın!04 Ekim 2012 Perşembe 20:18
 • Hüseyin Aygünden ilginç iddia04 Ekim 2012 Perşembe 20:07
 • MHPnin Neden Evet Dediği Belli Oldu04 Ekim 2012 Perşembe 14:46
 • Muharrem İnce Meclisi birbirine kattı04 Ekim 2012 Perşembe 14:44
 • CHPli heyetten ilk açıklama03 Ekim 2012 Çarşamba 22:45
 • Seçim teklifi komisyondan geçti03 Ekim 2012 Çarşamba 21:00
 • CHPden sağduyu çağrısı03 Ekim 2012 Çarşamba 20:55
 • BDPden ilk yorum Kaplandan03 Ekim 2012 Çarşamba 20:52
 • Tüm Hakları Saklıdır © 2007 Aydın Post | İzinsiz ve kaynak gösterilmeden yayınlanamaz.
  Tel : 0256.226 61 64 | Faks : 0256.226 61 64 | Haber Yazılımı: CM Bilişim