• BIST 109.050
 • Altın 153,015
 • Dolar 3,8375
 • Euro 4,5051

  UMKE ekibi Nazilli'de

  29.03.2011 13:15
  Ulusal Medikal Kurtarma (UMKE) Ekibi, Nazilli’de 3 gün kamp yaparak eğitim tatbikatını tamamladı.
  UMKE ekibi Nazillide
  UMKE ekibi Nazilli'de UMKE ekibi Nazilli'de UMKE ekibi Nazilli'de

  Aydın"da 2005 yılında kurulan ve gönüllü sağlık çalışanlarının oluşturduğu Ulusal Medikal Kurtarma ekibi, Nazilli"de sürdürdükleri 3 günlük kamp ve eğitim tatbikatını tamamladı. İsabeyli izci evinde kamp yapan ve ilçenin değişik yerlerinde tatbikatlarını sürdüren ekip, her türlü afet durumunda yeterli ve nitelikli sağlık hizmeti sunabilmek, en kısa sürede olaya yönelik medikal kurtarma hizmetlerinin sunulması ile en hızlı, güvenli şekilde hasta-yaralı naklinin sağlanması, nakil sonrasında acil tedavi ünitelerinin ve hizmetinin temini, tüm işler için gerekli profesyonel yönetim organizasyonunun oluşturulması yoluyla afetlerde ölüm ve sakatlıkların kabul edilebilir sınırlara çekilmesi konusunda çalışmalarını sürdürüyor. Aydın Sağlık İl Müdürlüğü"nün organize ettiği ve Nazilli Toplum Sağlığı Merkezi bölgesinde düzenlene eğitim ve kamp çalışmalarının verimli geçtiğini ifade eden TSM Sorumlu Hekimi Dr. Hakan Derici, “Her türlü afet durumunda yeterli ve nitelikli sağlık hizmeti sunabilmek ve dünya çapında afetzedelere yardım etme amacıyla kurulan UMKE, Nazilli"de sürdürdüğü tatbikatlarını başarıyla tamamlayarak hazır olduğunu gösterdi” dedi.
  UMKE Personeli İnsan Kaynakları Sorumlusu Eğitim Tatbikatı Kamp Müdürü Muhsin Arıcan ise, “3 gün süren kamp ve tatbikat çalışmalarında Aydın"ın değişik sağlık kurumlarında çalışan gönüllü 29 sağlık personeli eğitim kampına katıldı. Eğitimde ileri yaşam desteği, çeşitli afet senaryolarına uygun tatbikatlar yapıldı. Doğa yürüyüşleri, zor koşullar altında yaşam mücadelesi ve çeşitli imkansızlıklar altında tedavi ve kurtarma faaliyetlerinin yürütülebilmesi konularında uygulamalı eğitim gördüler” diye konuştu.
  “DOĞAL AFETLERE HAZIRLAR”
  Sağlık Bakanlığı"nın Afetlerde Sağlık Organizasyonu projesi kapsamında Ulusal Medikal Kurtarma (UMKE) Ekipleri kurulması planlandığını ifade eden Dr. Hakan Derici “Proje kapsamında öncelikle Sağlık Bakanlığında, Afetlerde Sağlık Hizmetleri Daire Başkanlığı teşekkül ettirilmiş, illerde de Afetlerde Sağlık Hizmetleri Birimleri ve buna bağlı da UMKE birimleri oluşturulmuştur. 2004 yılında oluşturulan ve 2005 yılında tüm illerde organizasyonunu tamamlayan ekipler, Aydın"da şu anda 29 gönüllü sağlık çalışanı ile sürdürülmektedir. Türkiye"de, afetler yaygınlık, ölümcüllük, sakatlanma ve ekonomik kayıp ölçekleri açısından önemli ve öncelikli bir sağlık sorunudur. Medikal kurtarma ekipleri tarafından enkaz altındaki hasta/yaralıya zamanında tıbbi müdahale büyük önem taşımaktadır. Bu süre zarfında afetzedeye zamanında tıbbi müdahale edilememesi, enkazdan çıkarılma ve sevk aracına taşınma sırasında çağdaş teknikler kullanılamaması hayatı tehdit eden kalıcı sağlık sorunlarının (organ kaybı, organ yetersizliği) ortaya çıkmasına neden olabilir” şeklinde konuştu.
  “ÖZEL EĞİTİM ALIYORLAR”
  Ulusal Medikal Kurtarma Ekipleri (UMKE) gönüllü sağlık personellerinden oluşan, özel eğitim almış ekipler olduğunu ifade eden Dr. Hakan Derici, “İsabeyli İzci evinde kamp yapan ve ilçenin değişik yerlerinde tatbikatlarını sürdüren ekip, her türlü afet durumunda yeterli ve nitelikli sağlık hizmeti sunabilmek, en kısa sürede olaya yönelik medikal kurtarma hizmetlerinin sunulması ile en hızlı, güvenli şekilde hasta-yaralı naklinin sağlanması, nakil sonrasında acil tedavi ünitelerinin ve hizmetinin temini, tüm işler için gerekli profesyonel yönetim organizasyonunun oluşturulması yoluyla afetlerde ölüm ve sakatlıkların kabul edilebilir sınırlara çekilmesi konusunda çalışmalarını sürdürüyor. Aydın Sağlık İl Müdürlüğü"nün organize ettiği ve Nazilli Toplum Sağlığı Merkezi bölgesinde düzenlene eğitim ve kamp çalışmalarının verimli geçtiğini ifade eden TSM Sorumlu Hekimi Dr. Hakan Derici “Her türlü afet durumunda yeterli ve nitelikli sağlık hizmeti sunabilmek ve dünya çapında afetzedelere yardım etme amacıyla kurulan UMKE, Nazilli"de sürdürdüğü tatbikatlarını başarıyla tamamlayarak hazır olduğunu gösterdi” ifadelerini kullandı.

  UYARI: Küfür, hakaret, rencide edici cümleler veya imalar, inançlara saldırı içeren, Türkçe karakter kullanılmayan ve kişilik haklarını hiçe sayan yorumlar onaylanmamaktadır.
  Bu habere henüz yorum eklenmemiştir.
  Diğer Haberler
  Tüm Hakları Saklıdır © 2007 Aydın Post | İzinsiz ve kaynak gösterilmeden yayınlanamaz.
  Tel : 0256.226 61 64 | Faks : 0256.226 61 64 | Haber Yazılımı: CM Bilişim