TBMM’de basın toplantısı düzenleyen Özdağ, CHP’nin Atatürk’ün kurduğu milli ünitern, laik devletten yana olması ve özerklik çabalarının desteklenmemesi halinde Zafer PartisiAdalet Partisi ve Doğru Parti’nin Kemal Kılıçdaroğlu’nu destekleyeceğini açıkladı.

Adalet Bakanı Bozdağ'dan Kılıçdaroğlu'na YSK tepkisi Adalet Bakanı Bozdağ'dan Kılıçdaroğlu'na YSK tepkisi

Özdağ’ın açıklamalarından öne çıkan satırlar şöyle:

‘YANINIZDAN UZAKLAŞTIRIN, TASFİYE EDİN’

“Sayın Kılıçdaroğlu, Atatürk’ün partisinin genel başkanı olduğunuzu hatırlayın lütfen, onun koltuğunda oturuyorsunuz. Bu PKK artıklarını, saray rejimi artıklarını, FETÖ artıklarını yanınızdan uzaklaştırın ve tasfiye edin. Parlamenter demokrasiye geçiş belgesi adında yayınlamış olduğunuz belgede 1921 Anayasası’ndan hareket ettiğinizi açıklamıştınız. Bunun devleti yeniden kurmak olduğunu siz de biliyorsunuz. Atatürk devleti doğru temeller üzerine kurmuştur. Atatürk’ün kurduğu devleti sorgulamak hiç kimsenin haddi değildir. Hele Atatürk’ün kurduğu partinin hiç haddi değildir.

‘BU BİR İLKE ÇAĞRISIDIR’

Bu bir ittifak çağrısı değil, iş birliği çağrısı değil. Bu bir ilke çağrısıdır. Atatürk’ün ve Cumhuriyet’in değerlerinin korunma çağrısıdır.

Kemal Kılıçdaroğlu’nun ağır bir kuşatmaya alındığını görüyoruz. Yüzde 0.2 oylarla kaderi belirlenmek isteniyor.

Siz bu ilkeleri desteklerseniz, Atatürk’ün kurduğu cumhuriyete ve kuruluş ilkelerine sahip çıkarsanız o zaman Zafer Partisi olarak biz sizi destekleriz. Ama aynı zamanda Doğru Parti Genel Başkanı Rifat Serdaroğlu da benim aracılığımla sizi destekleyeceğini ilan etti. Adalet Partisi Genel Başkanı Vecdet Öz de, eğer bu ilkelere sahip çıkarsanız ve bu sözü verirseniz sizi destekleyeceğini ifade etti.

Atatürk’ün kurduğu devlet korunması ve 21. yüzyıla taşınması gereken milli üniter laik devlet modelidir ve biz bu modeli sonuna kadar siyasi ilkelerimiz gereği savunacağız.”

‘SİNAN ATEŞ CİNAYETİ İÇİN ARAŞTIRMA KOMİSYONU KURULSUN’

Eski Ülkü Ocakları Genel Başkanı Sinan Ateş’in suikasta kurban gitmesine ilişkin de açıklama yapan Özdağ, şunları söyledi:

“Sinan Ateş bir menfur saldırıda, alçakça katledilmiştir. Son savcı değişikliğinden sonra ne yazık ki soruşturmanın üzerinde siyasetin gölgesi tam anlamıyla düşmüş görünmektedir. TBMM’nin artık gerçeklerin ortaya çıkması için bir Araştırma Komisyonu kurarak, bu cinayeti araştırmaya başlamasının zamanı gelmiştir. Anayasaya, hukuka bağlı, saygı duyan, hangi partiden olursa olsun bütün TBMM mensuplarının böyle bir komisyonun kurulması için imza vermesinin doğru olduğunu düşünüyorum. Ve bundan dolayı da önümüzdeki günlerde ilk imzayı benim atacağım bir önergeyi imzaya açacağım.”

MUHARREM İNCE İLE İTTİFAK YAPACAK MI?

Basın toplantısından sonra gazetecilerin sorularını yanıtlayan Özdağ, Memleket Partisi Genel Başkanı Muharrem İnce ile yürüttüğü ‘ittifak’ çalışmalarına ilişkin, “O çalışmalarımız yürüyor, bir sorun yok. Bizim ittifak çalışmalarımız devam ediyor, güzel de ilerliyor. Önümüzdeki günlerde onunla ilgili de açıklama yapacağız” dedi.