• BIST 109.050
 • Altın 153,876
 • Dolar 3,8375
 • Euro 4,5051

  Ulusal Siber Güvenlik Stratejisi hazırlandı

  17.07.2012 12:15
  Strateji belgesinin, Türkiye'nin bilişim sektörüne ve siber güvenlikle ilgili kamu ve özel sektör tarafından yapılacak tüm çalışmalara bir yol haritası niteliğinde olması planlanıyor.
  Ulusal Siber Güvenlik Stratejisi hazırlandı
  Ulusal Siber Güvenlik Stratejisi hazırlandı Ulusal Siber Güvenlik Stratejisi hazırlandı Ulusal Siber Güvenlik Stratejisi hazırlandı

  Ulaştırma Denizcilik ve Haberleşme Bakanlığı ile Bilgi Güvenliği Derneği, Türkiye'nin ulusal kapsamda siber güvenliğine yönelik ilkelerini, stratejik hedeflerini, bu hedeflere ulaşmak için ele alması gereken temel uygulamaları ve ilk planda atması gereken somut adımları içeren Ulusal Siber Güvenlik Stratejisini hazırladı.

  Ulaştırma, Denizcilik ve Haberleşme Bakanlığından yapılan yazılı açıklamaya göre, bu strateji belgesinin, Türkiye'nin bilişim sektörüne ve siber güvenlikle ilgili kamu ve özel sektör tarafından yapılacak tüm çalışmalara bir yol haritası niteliğinde olması planlanıyor.

  Hazırlanan Ulusal Siber Güvenlik Stratejisi'nde, Türkiye'nin dönüşümünün, vatandaş, devlet, kamu kurum ve kuruluşları, özel sektör, üniversite ve sivil toplum kuruluşlarının işbirliği ile başarılı olabileceği vurgulanıyor.

  Ulusal Siber Güvenlik Stratejisine göre, Bilgi Toplumu olma yolunda hızla ilerleyen Türkiye'de, devletin öncülüğünde gerekli adımların atılarak; siber uzayın güvenliğinin artırılması, siber saldırılara karşı kritik altyapıların dayanıklılığının ve koruma sürekliliğinin temin edilmesi, kurumsal ve kişisel verilerin güvenliğinin sağlanması temel hedeflerinin yerine getirilmesi gerekiyor.

  Siber Güvenlik Stratejisi Belgesi'nde ülkenin kritik altyapılarının hassasiyetine (yönelik) saldırılara karşı önleyici tedbirlerin alınması gerektiğine dikkat çekilirken, ayrıca siber saldırılara karşı yasal bir çerçeve oluşturmak, konuyla ilgili uluslararası ve kurumsal işbirliklerini geliştirmek, kamu bilinci ve araştırma programlarını oluşturmak için bir çerçeve hazırlanması önerisinde bulunuluyor.

  Siber güvenlik stratejisinin hedefi, bireylerin, şirketlerin ve kamu kuruluşlarının iş ve hizmetlerinde kullandıkları sistem ve altyapıların güvenliğini artırıp, sağlamlaştırmak olacak. Böylece bilgisayar ve iletişim ağı altyapıları yasal ve teknolojik açılardan korunurken, toplumsal ve ekonomik düzen de koruma altına alınacak.

  Atılacak adımlar

  Ulusal Siber Güvenlik Stratejisi'ne göre, stratejik hedeflere yönelik atılabilecek somut adımlar ise şöyle:

  -Ulusal Siber Güvenlik Kurulu oluşturulması,

  -Siber güvenlik farkındalığının artırılması,

  -Siber güvenlik kültürünün yaygınlaştırılması,

  -Kişisel ve kurumsal bilginin korunmasına yönelik daha sıkı tedbirler alınması,

  -Uluslararası işbirliğinin güçlendirilmesi,

  -Ulusal siber güvenlik Ar-Ge politikasının oluşturulması ve milli teknolojilerin geliştirilmesinin özendirilmesi,

  -Üniversitelerde bilimsel çalışmaların arttırılmasına yönelik çalışmalar yapılması,

  -İnsan kaynakları yetiştirilmesine ve mevcutların geliştirilmesine yönelik çalışmalar yapılması,

  -Kurumsal siber güvenlik yeteneklerin arttırılmasına yönelik çalışmalar yapılması,

  -Kurumlara siber güvenlik sızma testleri yapan bağımsız merkezlerin kurulması,

  -Yasal mevzuatın düzenlenmesi.

  Siber Güvenlik Stratejisi Belgesi'ne göre, ulusal siber güvenliğin sağlanması noktasında; hukuki düzenlemelerin hazırlanması, siber güvenliği kapsamında ülke kapasite ve yeteneklerinin arttırılmasına yönelik çalışmalar yapılması, politika, düzenleme ve denetleme işlerini yerine getirecek kurumsal yapıların belirlenmesi, her seviyede bilgilendirme ve bilinçlendirme çalışmalarının gerçekleştirilmesi, kritik altyapıların tanımlanması, bu altyapıların güvenliğinin risk tabanlı bir yaklaşımla sağlanması, gerek ulusal gerekse uluslararası boyutta işbirliği ve eşgüdümün sağlanması gerekiyor. Bu anlamda Ulaştırma Denizcilik ve Haberleşme Bakanlığı önderliğinde Ulusal Siber Güvenlik Stratejisi baz alınarak gerekli çalışmalar yapılacak.

  UYARI: Küfür, hakaret, rencide edici cümleler veya imalar, inançlara saldırı içeren, Türkçe karakter kullanılmayan ve kişilik haklarını hiçe sayan yorumlar onaylanmamaktadır.
  Bu habere henüz yorum eklenmemiştir.
  Diğer Haberler
 • Altın Borsası, İMKBye entegre olacak05 Ekim 2012 Cuma 18:02
 • Maliye uyardı: Bu son şans!05 Ekim 2012 Cuma 16:49
 • Maliye Bakanlığı 7 bin personel arıyor!05 Ekim 2012 Cuma 15:55
 • Borsa güne yükselişle başladı05 Ekim 2012 Cuma 10:49
 • Gür’ün Bahreynli ortağı batık çıktı05 Ekim 2012 Cuma 09:41
 • Piyasalarda pozitif eğilim sürebilir05 Ekim 2012 Cuma 09:29
 • THY yönetiminde şok gelişme!05 Ekim 2012 Cuma 09:08
 • Doğan ortak alabilir!05 Ekim 2012 Cuma 08:18
 • Vergi avantajı bitiyor05 Ekim 2012 Cuma 08:11
 • Draghiyi bezdirdiler05 Ekim 2012 Cuma 07:37
 • Tüm Hakları Saklıdır © 2007 Aydın Post | İzinsiz ve kaynak gösterilmeden yayınlanamaz.
  Tel : 0256.226 61 64 | Faks : 0256.226 61 64 | Haber Yazılımı: CM Bilişim