Gelişmelerden anında haberdar olmak için Google News'te Aydınpost'a abone olun

Aydınpost'a Google News'te abone olun

CHP Genel Başkanı Kemal Kılıçdaroğlu, dün partisinin grup toplantısında gündemi değerlendirdi.  Cumhurbaşkanı Recep Tayyip Erdoğan’ın “ekonomik kurtuluş savaşı” ifadesini eleştiren Kılıçdaroğlu,  “Seni dolarla terbiye ettiler” dedi. Kılıçdaroğlu konuşmasında özetle şunları söyledi:

HEM HALİ, HEM SEÇİMİ: Bizzat hal esnafıyla konuştum. Sonunda şunu söylediler: ‘Hali kazanan seçimi kazanır’. Ben de şunu dedim: Başkan hiç endişe etme, hem hali hem seçimi kazanacağız. Hal esnafını terörist mi ilan edeceksin. Önce dönüp bir kendine bak. Türk Lirası’nı eriten kim? Hal esnafı mı, çiftçi mi, bakkal mı, kim eritiyor Türk Lirası’nı?

ASGARİ ÜCRET: Asgari Ücret Tespit Komisyonu’nu toplayın dedik. Ama yapmadılar. Yıl başını bekliyorlar.  Düne kadar diyorlardı ki ‘Yunanistan mahvoldu’. Yunanistan’da asgari ücret Türkiye’nin asgari ücretinin 2.7 katı.

SANDIK GELECEK: Bir emekli bana bir not göndermiş. Kendisi yüzde 83 engelli. Malulen emekli olmuş. “Ben 1992 lira ile kira mı vereyim, ekmek mi alayım, ben ne yapayım” diyor. “Ben seni çok eleştiriyordum, yanılmışım, hakkını helal et” diyor. Senden sadece biraz sabır istiyorum. Bu sandık gelecek buraya. Bu saray sosyetesine dersini vereceğiz. 

‘BİZİ KURTARIN’: Eşimle beraber pazara gittik. Emin olun ağzımızdan daha bir laf çıkmadan, “Ne olursunuz bizi kurtarın”. En çok duyduğum laf, bizi kurtarın. “Oy size hiç vermedim, yemin ediyor oyum size” diyor. Pazara gidişim bile saray sosyetesinin trolleri tarafından eleştirildi. Vay efendim nasıl gider. Giderim arkadaş. Giderim, tezgahın başına gerekirse otururum, gerekirse alın teri dökerim, ona her türlü desteği veririm. 

DOLARLA VATANDAŞLIK: Yabancılardan yüksek faizlerle borçlanıyorsun. Parayı veren emri de verir. Sen şimdi bu emri alan pozisyondasın. Özellikle bunu Sayın Bahçeli için söyleyeyim, ya Allah aşkına ya Türkiye Cumhuriyeti vatandaşlığını dolarla satan iktidara ne denir ya? Ve onu destekleyenlere ne denir ya? “Efendim bizi dolarla terbiye edemezler”. Sen dolarla vatandaşlık satıyorsun kardeşim. Seni terbiye etmişler. Sen buna evet demişsin. El kaldırmışsın buna ve hâlâ alkışlıyorsun.

SENİ TERBİYE ETTİLER: Seni terbiye ettiler, neyle terbiye ettiler, dolarla, avro ile. Öyle bir terbiye ettiler ki bunları, bunlar Türk Lirası’nı unuttular. Kendi vatandaşlarından dolarla, avroyla borç para aldılar. Bu devletin bu vatandaşların 128 milyar dolarını hortumladılar. Bütün bu rezaletler yaşanırken saray sosyetesinin lideri Erdoğan diyor ki “Bu ekonomi kurtuluş savaşından milletimizi zaferle çıkaracağız”, iyi de kardeşim bu ülkeyi düne kadar başka birisi mi yönetiyordu? 20 yıldır sen neredeydin? Milli kurtuluş savaşı veriyormuş, geçiniz bunları. Millete gaz vermeyi de bırak. Otur adam gibi görevini yap. Sana söyledim. Ders verdim, dersini çalış.

BU MİLLET YUTMAZ: Şöyle diyor “mandacı iktisatçıların reçetelerine itibar etmiyoruz.” Allah aşkına ya, ya söylediği sözün anlamını biliyor mu acaba? Türkiye Cumhuriyeti mahkemelerini bıraktın, Londra mahkemelerini seçtin. Garanti veriyorsun dövizle, bu mandacılık değil mi? Sen Türk Lirası’nı devre dışı bıraktın.  Şimdi efelik yapıyor. Sanıyor ki biz bunların tamamını yutacağız. Bu millet yutmaz. Bu millet hepsini gayet iyi bilir. Yeri, zamanı gelince kararını verir. Sen artık bu saatten sonra Türkiye Cumhuriyeti Devleti’nin temel bir milli güvenlik sorunusun.

‘Her öğretmene bir ikramiye vereceğiz’

Konuşmasında öğretmenlerin sorunlarına da değinen Kılıçdaroğlu “Nasıl hakimlerin ve savcıların özel yasası varsa öğretmenlik meslek kanunu olacak. 3600 ek göstergeyi oyalamadan derhal vereceğiz. 24 Kasım Öğretmenler Günü’nde her öğretmenimize bir aylık ikramiye vereceğiz” dedi. Kılıçdaroğlu evlatlarını arayan Cumartesi anneleri konusunda da “Cumartesi anneleri tam 26 yıldır haklarını arıyorlar. Evlatlarını arıyorlar. ‘Bari mezar yerini gösterin’ diyorlar. Elbette ki Cumartesi anneleri haklı ama Diyarbakır anneleri de haklı” ifadelerini kullandı.Ekonomiyi görüştüler: Erken seçimin yolunu aç

Gelecek Partisi Genel Başkanı Ahmet Davutoğlu, dün CHP lideri Kılıçdaroğlu’nu ziyaret etti. Görüşmenin ardından kameralar karşısına geçen iki lider erken seçim çağrısında bulundu. Kılıçdaroğlu, MHP Genel Başkanı Devlet Bahçeli’ye “İçinde bir damla, yüreğinde bir damla millet sevgisi varsa seçimin yolunu aç kardeşim, erken seçimin kapısını aç” diye seslendi.

Davutoğlu da “Çok kritik bir dönemden geçiyoruz. Gün boyu yaşadıklarımız herhangi bir ekonomik kriz olarak anlatılamaz. Hep erken seçim diyorduk, erken seçim demiyorum, hemen seçim, şimdi seçim diyorum” diye konuştu.

Ayrıca dün CHP Ekonomi Masası üyeleri ile olağanüstü toplantıda bir araya gelen Kılıçdaroğlu, ekonomide ortaya çıkan tablo üzerine bugün başlayacağı Gaziantep ve Şanlıurfa ziyaretlerini de iptal etti. Kılıçdaroğlu, bugün saat 12.00’de olağanüstü MYK toplantısına başkanlık edecek.

Akşener kurmaylarını topladı

Öte yandan İYİ Parti Genel Başkanı Meral Akşener de piyasalardaki gelişmeler üzerine ekonomi kurmaylarını dün olağanüstü toplantıya çağırdı.