Yurtta kar, Antalya'da bahar havası Yurtta kar, Antalya'da bahar havası
Posta.com.tr | Rusya, 24 Şubat 2022'de Ukrayna'ya başlattığı işgalin ilk gününden beri ölen askerlerinin sayısını gizliyor. Ukraynalı kaynaklar, Rusya'nın şimdiye dek savaşta 220 bin askerinin öldüğünü öne sürüyor. Bu iddiaları reddeden Rusya, ölen asker sayısını sürekli minimum sayıda açıkladı ve bir süre sonra açıklamayı tamamen kesti. Şimdi ise yeni istihbarat raporları, Putin'in ölülerini gizlemek için farklı bir yönteme başvurduğunu ileri sürüyor. 

21 ADET SİPARİŞ EDİLDİ

General SVR adlı Telegram kanalı, Rusya'nın Çin'den mobil krematoryum getirtip ölülerini gizlemeyi amaçladığını öne sürdü. Rusya, bunun için de Çin'den 21 mobil krematoryum sipariş etti. Telegram kanalında yayınlanan bilgide, "Çin'den 21 mobil krematoryum sipariş edildi. Putin, siparişin hazır olduğu konusunda bilgilendirdi ve yakında üçüncü ülkeler aracılığıyla Rusya'ya teslim edilecek" denildi. 

Kanal aynı zamanda Putin'in ölen asker sayısı konusunda endişelenmediği ancak bu durumun halkı rahatsız ettiğini öne sürdü. 

SAVAŞIN İLK GÜNLERİNDE MARIUPOL'E GETİRTMİŞTİ

Savaşın ilk günlerinde yayılan istihbarat raporları, Putin'in Mariupol'de ölen askerini gizlemek için krematoryumlar getirttiğini öne sürmüştü. İddiaya göre Rusya Devlet Başkanı Vladimir Putin, Avrupa'nın ölen Rus askerlerini görmemesi için Mariupol'e cesetlerin yakılmasını sağlayan krematoryum aletleri getirtti. New York Post'ta yer alan haberde, cesetleri yakacak olan krematoryumların kamyonlara bindirildiği an YouTube'da yayınlanmıştı.

Krematoryumlara yönelik bir başka iddia ise Bucha'da yaşanan katliamın bir benzerinin Mariupol'de yapılacağı ve sivil cesetlerinin yakılıp ortadan kaldırılacağı yönündeydi. Vladimir Putin'in bu şekilde bir sivil katliamına hazırlandığı iddiası öne sürülmüştü.O dönemki Mariupol belediye başkanı ise Rusya'nın şehre 13 krematoryum getirttiğini söylemiş, ölenlerin cesetlerini yakmak ve dünyadan gizlemek için Putin'in emir verdiğini ifade etmişti.