Rusya Devlet Başkanı Putin'in emri ile başlayan savaş yeni bir aşamaya giriyor. Rusya'nın 'hedefler artık farklı' açıklamasından haftalar sonra Moskova'nın yeni askeri hedefi netlik kazandı.

Ukrayna'daki savaş son sürat devam ediyor. Rusya Dışişleri Bakanı Sergey Lavrov 'Özel Operasyon' olarak tanımladığı savaşta Rusya'nın tek hedefinin Ukrayna'nın doğusu olmayacağını duyurmuştu. Devlet medyasında konuşan Rus bakan 'Coğrafi hedefler artık farklı. Hedefler artık sadece DNR ve LNR ile değil, aynı zamanda Herson bölgesi, Zaporizhzhia bölgesi ve bir dizi başka bölge ile ilgili' demişti.

Lavrov'un bu açıklamaları sonrası Rusya harekete geçti. İngiliz ve Ukrayna istihbaratı Rusya'nın yeni hedefini açıkladı.

RUSYA'NIN YENİ HEDEFİ

İngiliz Guardian gazetesinin haberine göre, Moskova Ukrayna'nın güney cephesindeki mevzilerini güçlendirmeye ve bölgedeki askeri varlığını artırmaya başladı.

New York Post gazetesi bu gelişmeyi 'savaş yeni ve ölümcül bir safhaya girdi' şeklinde okurları ile paylaştı.

Ukrayna istihbaratından konu ile ilgili yapılan açıklamada şu ifadelere yer verildi;

'Rus birliklerinin güneyde toplandığı neredeyse kesin. Ya bir Ukrayna karşı saldırısı bekliyor ya da saldırıya hazırlanıyor.'

Guardian'ın haberine göre, işgal altındaki Zaporizhzhia bölgesinde Ruslar, bir yandan Ukrayna birliklerine saldırılarını sürdürürken bir yandan da takviye güçler alamaya devam ediyor.

Ukrayna'nın güneydeki saldırısının önündeki en büyük engellerden biri, Cumartesi günü bombalanan Avrupa'nın en büyüğü olan Zaporizhzhia nükleer santrali.

Zira Rusya, tesisi Temmuz ortasından beri Ukrayna güçlerine ateş açmak için siper olarak kullanıyor.

DONBASS AÇIKLAMASI

Ukrayna Cumhurbaşka Zelenski, ulusa sesleniş konuşmasında Donbas’taki çatışmalara ilişkin gelişmeleri aktardı.

Rusya’yı durdurmak için gereken her şeyin yapıldığını belirten Zelenski, “Donbas'taki durum hala çok zorlu. Ordumuz, Rus terörünü durdurmak ve işgalcileri büyük kayıplara uğratmak için mümkün olan her şeyi yapıyor. Avdiyivka, Pisky, Maryinka, Bahmut ve Donetsk gibi sıcak bölgeler, büyük çabayı gösterdiğimiz yerler ve ne yazık ki çok sayıda can alıyor” dedi.

Harkiv’de de zorlu koşulların sürdüğünü aktaran Zelenski, “İşgalcilerin güçlerini yoğunlaştırmaya çalıştığı ülkemizin güneyindeki Harkiv bölgesinde de durum zor. Şimdi önemli nokta, tıpkı daha önce olduğu gibi savunmamız için silahlar. Ortaklardan gelen silahlardır. Her gün ara vermeden silah tedarikini artırmak, daha güçlü ve uzun menzilli sistemleri cepheye göndermek için çalışıyoruz” ifadelerini kullandı.