UEFA, aralarında Beşiktaş’ın da bulunduğu sekiz kulübe 'denk hesap' incelemesi sonucu cezalar verdi. Siyah beyazlılar, yapılandırma anlaşması imzalandığını açıkladı ancak süreç hakkında sporseverlerde bir kafa karışıklığı mevcut. UEFA'nın yaptırımı ne anlama geliyor? Beşiktaş’ı bundan sonra neler bekliyor? İzleme listesine alınan Fenerbahçe ve Trabzonspor hangi risklerle karşı karşıya? Masaya yatırdık...

Nazilli Belediyespor sahasında Ankaraspor'a yenildi Nazilli Belediyespor sahasında Ankaraspor'a yenildi
Önceleri sadece spor olarak görülen ve amatör ruhla hareket edilen futbol, 90’lı yıllardan itibaren büyük bir endüstrileşme sürecine girdi. Özellikle Avrupa futbolunda şirketleşen ve yabancı sermaye ile büyüyen kulüplerin gelirlerindeki ciddi artış, bir süre sonra giderlerin de aynı ölçüde artmasına neden oldu. Tüm bu sürece bir de kötü yönetimler eklenince, kulüplerin mali disiplinleri zaman içinde büyük yara aldı.

Avrupa Futbol Federasyonları Birliği (UEFA) de mali disiplini sağlamak amacıyla, ‘Finansal Fair Play Düzenlemesi’ (FFP) olarak adlandırılan uygulamayı 2010 yılında kabul etti. Ardından 2013-2014 sezonundan itibaren kulüplerin kendi mali gelirlerini dengelemek için, bağımsız olarak çalışan ‘Finansal Kontrol Kurulu’ (CFCB) kuruldu. Bu doğrultuda futbol kulüplerinin sürdürülebilirlik için finansal önlemleri almalarını sağlamak adına büyük bir adım atılmış oldu.

BEŞİKTAŞ DÂHİL 8 KULÜP ‘DENK BÜTÇE’ GEREKSİNİMLERİNİ KARŞILAYAMADI