Siirt Ziraat Odası Başkanı Hüseyin Günbat, patpatların kullanımına değinerek şöyle konuştu:

"Çiftçilerimizin, patpatlarla yolcu veya ailesini taşıması, tarlaya getirip götürmesi çok tehlikeli. Son zamanlarda ilimizde sıkça ölümlü kazalara neden olmaktadır. Son bir ayda birkaç kaza oldu ve bu kazalarda maalesef 3 vatandaşımız hayatını kaybetti.

Vatandaşlarımızın artık duyarlı olmalarını istiyoruz. Bu makinelerle hiçbir şekilde kara yollarına çıkmamaları gerekiyor. Bunu ne yazık ki şehrimizde yaşıyoruz. Çiftçilerimizin bu araçları tarlalarının dışında kullanmamasını öneriyor ve destekliyorum."

patpat-motor-ne-ise-yarar-patpat-traktor-kac-lira-14.jpg

"EN AZ F SINIFI EHLİYETE SAHİP OLMALILAR"

Patpatların kara yolları için uygun donanıma sahip olmadığını ve kayıt altına alınmaları gerektiğini ifade eden Siirt Sürücü Kursları ve Eğitimcileri Derneği Başkanı Şakir Tarhan, şunları söyledi:

Köfteci Yusuf elektrik işine de giriyor! Köfteci Yusuf elektrik işine de giriyor!

"Siirt'te son 1 ayda 3 ölümlü kaza yaşandı. Hepimiz biliyoruz, çok üzücü. Patpat kazalarının olmasındaki en büyük etkenlerden biri, araçlardaki gerekli süspansiyon ve manevra kabiliyetinin olmamasıdır. Patpat olarak tabir edilen tarım aracı, bağ, bahçe işlerinde kullanılmak üzere üretilmiştir, kara yollarında kullanım için kesinlikle uygun değildir.

Aslında bu araçları kayıt altına almak mümkün. Plaka ve tescil belgesi zorunluluğunun getirilmesi gerekiyor. Bu araçları kullanacak kişilerin de kesinlikle en az F sınıfı ehliyete sahip olmaları gerekiyor.

patpat-motor-ne-ise-yarar-patpat-traktor-kac-lira-8.jpg

Çünkü bu araçları kullananlara baktığımız zaman genelde, hayatında hiçbir şekilde araç kullanmamış, direksiyon eğitimi almamış, ehliyetsiz insanlar kullanıyor. Bu şekilde kara yoluna çıktıkları zaman da kazalar kaçınılmaz oluyor. Çiftçilerimizi uyarmak istiyorum, lütfen sevdiklerinizi koruyun ve bu ölüm makinesine 5-6 kişi binip, kara yoluna çıkmayın.

Bu şekilde sevdiklerinizi de öldürmüş oluyorsunuz. Lütfen bunu bağ ve bahçe işlerinden başka bir işte kullanmayın. Jandarmamız gerekli eğitimleri veriyor, inşallah etkili olur."

patpat-motor-ne-ise-yarar-patpat-traktor-kac-lira-13.jpg