Uluslararası Atom Enerjisi Ajansı (UAEA) Başkanı Rafael Mariano Grossi, "Zaporijya Nükleer Santrali çevresindeki askeri hareketlilik endişe verici" dedi.

Bakan Çavuşoğlu: Amacımız Zelenski ve Putin'i bir araya getirmek Bakan Çavuşoğlu: Amacımız Zelenski ve Putin'i bir araya getirmek
Uluslararası Atom Enerjisi Ajansı (UAEA) Başkanı Rafael Mariano Grossi, Rusya ve Ukrayna arasındaki savaş nedeniyle endişe verici çatışmaların yaşandığı Zaporijya Nükleer Santrali'ne yaptığı ziyaretinin ardından Ukrayna'dan ayrıldı. Avusturya'daki Viyana Uluslararası Havalimanı'nda açıklamalarda bulunan Grossi, bölgedeki askeri faaliyetlerin ve fiziki kesintilerin endişe verdiğini ifade ederken, tesisin yeniden açılmaya başladığını söyledi. Grossi konuşmasında, UAEA ekibinin Zaporijya'da bulunmasının önemli olduğunu vurguladı.

"BAŞLADIĞIMIZ ÇALIŞMAYA DEVAM EDECEKLER"

UAEA'den toplamda 14 kişilik bir ekibin Ukrayna'daki Zaporijya Nükleer Santrali'ni ziyaret ettiğini ve ekibin bir kısmının orada kalarak görevlere devam edeceğini söyleyen Grossi, "Bildiğiniz üzere oraya teşkilattan 14 kişilik ekibimizle gittik. Buna ben ve Güvenlik ve Nükleer Departmanı'ndan uzmanlar da dahildir. Bugün bir kısmımız geri döndü, ekipten 6 kişi ise orada kaldı. Dün başladığımız çalışmaya devam edecekler. Daha sonra kalıcı varlığımızı 2 uzmanımız ile birlikte devam ettireceğiz. Dünyadaki herhangi bir nükleer tesiste dikkat edilmesi gereken şeyleri ele almaya çalışıyoruz. Savaşın bitmesini hepimiz diliyoruz. Ajansın kalıcı olarak orada olmasının önemli olduğuna inanıyoruz" şeklinde konuştu.