• BIST 100.021
 • Altın 280,280
 • Dolar 5,7250
 • Euro 6,2958

  TZOB'dan çiftçiye "ecrimisil" uyarısı

  12.11.2018 12:48
  TZOB Genel Başkanı Şemsi Bayraktar, "Hazine arazilerinde yüz binlerce çiftçi ecrimisil ödeyerek tarımsal üretim gerçekleştirmesine rağmen, Çiftçi Kayıt Sistemi'ne kaydolamadıkları için devletin sağladığı hiçbir destekten yararlanamıyor." dedi.
  TZOB'dan çiftçiye
  TZOB'dan çiftçiye TZOB'dan çiftçiye TZOB'dan çiftçiye

  Türkiye Ziraat Odaları Birliği (TZOB) Genel Başkanı Şemsi Bayraktar, Hazine arazilerinde yüz binlerce çiftçinin ecrimisil ödeyerek tarımsal üretim gerçekleştirmesine rağmen, Çiftçi Kayıt Sistemi'ne (ÇKS) kayıt olamadıkları için devletin sağladığı hiçbir destekten yararlanamadıklarını belirterek, "Bu haktan yararlanmada başvuru süresi 19 Kasım Pazartesi günü sona eriyor ve çiftçilerin bu süreyi geçirmeden Milli Emlak müdürlüklerine kira sözleşmesi başvurusu yapması gerekiyor." ifadesini kullandı.

  Bayraktar, yazılı açıklamasında, ecrimisil sorununu 24 Haziran'daki "Cumhurbaşkanlığı ve Milletvekili Genel Seçimi"nden önce Başbakanlık görevini yürüten TBMM Başkanı Binali Yıldırım ile çözdüklerini ifade ederek, bu haktan yararlanmada başvuru süresinin 19 Kasım Pazartesi günü sona ereceğini ve çiftçilerin bu süreyi geçirmeden Milli Emlak müdürlüklerine kira sözleşmesi başvurusu yapmaları gerektiğini bildirdi.

  Hazine arazilerinde yüz binlerce çiftçinin ecrimisil ödeyerek tarımsal üretim gerçekleştirmesine rağmen, ÇKS'ye kayıt olamadıkları için devletin sağladığı hiçbir destekten yararlanamadıklarına dikkati çeken Bayraktar, sistemde bulunmayan 8,57 milyon hektar araziden yaklaşık yüzde 30'unu ecrimisil arazilerinin oluşturduğunu aktardı.

  Bayraktar, 31 Aralık 2017'den önce Hazineye ait arazileri ecrimisil ödemesiyle tarımsal amaçlı geriye dönük en az 3 yıl kullandığı tespit edilen çiftçilerin kira sözleşmesi yaparak, ÇKS kaydıyla devletin sağladığı her türlü destek ve imkandan faydalanabileceklerini vurgulayarak, şunları kaydetti:

  "Çiftçilerimiz, Hazine ile kira sözleşmesi yapmaları halinde ÇKS'ye kayıt olabilecek, tarımsal desteklerden, düşük faizli kredilerden, tarım sigortalarından yararlanabilecek, Toprak Mahsulleri Ofisine ürün teslim edebilecek, doğal afetlerden zarar görmeleri halinde düşük faizli kredilere yönelik borç ertelemelerinden de faydalanabilecek. Bu araziler için çiftçilerimize, kira sözleşmesi yapmak şartıyla ecrimisil bedelinin yarısı üzerinden 10 yıla kadar doğrudan kiralama hakkı da verildi. Çiftçilerimiz, yükümlülüklerini yerine getirmeleri halinde, 10 yılın sonunda, isterlerse kira sürelerini uzatabilecek veya doğrudan araziyi satın alabilecekler."

  Kaynak: Haber Kaynağı
  Diğer Haberler
  İlklerin şirketi böyle battıİlklerin şirketi böyle battıKoyu bir dindar olan Thomas Cook 5 Şubat 1841'de alkol karşıtı bir etkinliğe 500 kişiyi götürdü ve karşılığında kişibaşı 1 şilin ücret aldı. Bu organizasyonla temeli atılan şirket, Thomas Cook'un oğlu ve torunlarının girişimleriyle modern turizmin temelini atan küresel bir deve dönüştü. Avrupa'dan ABD'ye düzenlenen ilk organize turları gerçekleştitdi. Yine tarihte ilk defa turistik dünya turunu başlattı. Ulaşım konusunda o kadar uzmanlaşmıştı ki İngiliz ordusu Mısır'dan Sudan'a bir ayaklanmayı bastırmak için gitmek zorunda kaldığında ulaşımı Thomas Cook sağladı. Turizm tarihinin belki de en önemli şirketi olan Thomas Cook Group'un yolculuğu ağır borçlarının altında kalarak iflas etmesiyle bugün son buldu. Selim Karahan derledi...
  Tüm Hakları Saklıdır © 2007 Aydın Post | İzinsiz ve kaynak gösterilmeden yayınlanamaz.
  Tel : 0256.226 61 64 | Faks : 0256.226 61 64 | Haber Yazılımı: CM Bilişim