Daha önce 280'e çıkardığı karakter sınırını tamamen kaldırmayı planlayan Twitter’ın yeni sahibi olması beklenen Elon Musk’ın Twitter’ı daha fazla kişinin daha aktif kullandığı bir platforma dönüştüreceği belirtiliyor.

NOTLAR ÜZERİNDE ÇALIŞILIYOR

Twitter’a eklenecek özellikler hakkında bilgi veren akademisyen Ecehan Ersöz, “Twitter’ın Elon Musk tarafından alınmasıyla birçok değişimin yapılacağı beklentisi vardı. Şimdi bu değişimin sinyalleri gelmeye başladı. Twitter, kullanıcıların karakter sınırına takılmadan paylaşım yapabilecekleri Notlar isimli bir özellik üzerinde çalışıyor. Böylelikle, kullanıcılar farklı bir siteye gitmeden Twitter üzerinden detayları okuyup, sitede daha uzun sürece kalacak.

TESTLERİ 4 ÜLKEDE YAPILACAK

Yeni özelliğin testleri iki ay sürecek ve Kanada, Gana, Birleşik Krallık ve ABD'deki küçük bir yazar grubunu kapsayacak. Bu durum başta haber siteleri olmak üzere birçok siteyi etkileyecek gibi gözüküyor. Ayrıca Elon Musk’ın daha önce yaptığı paylaşımlardan bildiğimiz üzere Edit butonunun eklenmesine yönelik görüşleri vardı ki hatta bunu bir anketle somutlaştırmış ve oldukça yüksek oranla bu talebinde yalnız olmadığını görmüştük. Ben de açıkçası bu özelliğin eklenmesi gerektiğini ve olmamasının eksiklik olduğunu düşünenlerdenim” dedi.

ONAY MEKANİZMALARI DEĞİŞEBİLİR

Twitter’ın Elon Musk’ın ilgi alanı olan altyapı konusunda gelecekte yeni bir role kavuşabileceğine dikkat çeken Ersöz şu değerlendirmeyi yaptı: “Tabii bu arada hızla gelişen kuantum teknolojisini de unutmayalım bir yandan. Hatta bu satın alma gelişmesi bir yandan da bana kuantum fizikçisi ve fütürist Prof. Dr. Kaku’nun beyin-net kavramını çağrıştırdı. Prof. Kaku beyin-net’i kitabında duygu, anı ve his aktarımı olarak tanımlamıştı ki hali hazırda anılarımızı internet üzerinden birbirimize aktarabiliyoruz. Birçok sosyal medya platformunun gündeminde olan bot yani sahte kullanıcılar sorununa yönelik olarak Elon Musk, onay mekanizmaları üzerinde değişikliklere gidecek diye düşünüyorum. Twitter algoritmasına açık kaynak özelliğinin getirilmesi ise yine Musk’ın üzerinde durduğu maddeler arasında. Yazılım dünyasında açık kaynak kodu ortak geliştirme, esneklik ve iş birliği ile ilişkilidir ki bu kavramlar Elon Musk’ın sürekli vurguladığı gelişim ve daha iyiye ulaşmak kavramlarıyla uyum sağlıyor.”