Twitter, Elon Musk döneminden itibaren gündemde daha sık yer edinmeye başladı. Veri sızıntıları ve Elon Musk'ın şirkete getirdiği yenilik ve değişiklikler derken işten çıkarma gelişmeleri de bir yandan devam ediyordu.

Şimdi ise Twitter, yeni bir işten çıkarma sürecine daha imza attı. Açıklamalara göre Twitter, içerik denetimi, dezenformasyon ve nefret söylemleri gibi konularında çalışan ekiplerinde personal kesintisi yapma kararı aldı.

Bugünkü işten çıkarma kararı ise Singapur ve İrlanda'nın başkenti olan Dublin şehrinde yer alan ofislerde çalışan personelleri etkiliyor. 

İşten çıkarılan kişilerin tam sayısı belli olmasa da "en az bir düzine" olarak belirtildi. Çıkarılan önemli kişiler arasında Asya-Pasifik bölgesinin "site bütünlüğü başkanı" Nur Azhar Bin Ayon ve gelir politikası işinden sorumlu yönetici Analuisa Dominguez yer alıyor.

Elon Musk, Twitter'ı 44 milyar dolara satın aldığında personel kesintilerine başlayacağını belirtmişti. Musk döneminden beri toplamda şirketin 7 bin 500 çalışanından 5 bin kişi işten çıkarıldı. 

Endüstri analistleri, Musk'ın Twitter'ın başına geçtiğinden beri sosyal medya platformundan sızdırılan verilerin artmaya başladığını ifade etti.

Geçtiğimiz haftada 200 milyon Twitter kullanıcısının e-posta bilgileri sızdırılmış ve bunlar internette satışa çıkarılmıştı.

Bu sızıntıdan önce aralarında eski ABD Başkanı Donald Trump ve önemli kişilerin bilgilerinin yer aldığı başka bir veri ihlali yaşanmıştı. Bu sızıntı, 400 milyonu aşan kullanıcının kritik bilgilerini içeriyordu.