TÜVTÜRK'te yapılan araç muayeneleri hakkında dikkat çeken bir detay ortaya çıktı. Peki, onlar 4 yıl muayenesiz mi trafiğe çıkacaklar?

tuv-2-1-2.jpg

YABANCI PLAKALI ARAÇLARIN KALMA SÜRESİ 4 YIL OLDU

Yurt dışında ikamet eden emekliler için oluşturulan yasa tasarısı, ülkemizde 2 yıl olan yabancı plakalı araçların kalma süresini 4 yıla uzattı. Ancak bu kanunun avantajları hakkında bazı soru işaretleri oluştu.

tuv-3-1-2.jpg

185 GÜN BEKLEME ŞARTI KALDIRILACAK

Türkiye'ye yabancı plakalı otomobillerle gelen gurbetçiler için yeni bir düzenleme yapılacak. Artık, ilk 2 yıl dolmadan yapılan başvurularda 185 gün bekleme şartı olmaksızın 2 yıl daha kalma izni verilecek. Bu düzenlemeyle birlikte, araçların Türkiye'ye geri dönme süresindeki 185 günlük şartın kaldırılması öngörülüyor.

Avrupa'dan getirilen araçların ülkemizde de muayene edilebilmesi için TÜVTÜRK'ün (Almanca "Technischer Überwachungsverein") Türkiye ile işbirliği yapması bekleniyor. Böylece bu araçlar, sıfır kilometre olmaları durumunda 2 yıla kadar muayene zorunluluğundan muaf tutulabilecek, ancak toplamda 4 yıl boyunca ülkemizde kalacak olan araçların en az 2 kez muayeneden geçmeleri gerekecek.

tuv-1-2.jpg

TÜVTÜRK NE DEMEK?

Atatürk'ün fotoğrafını yakan 4 liseliye beraat verilmişti... Mahkeme, kararın gerekçesini açıkladı Atatürk'ün fotoğrafını yakan 4 liseliye beraat verilmişti... Mahkeme, kararın gerekçesini açıkladı

TÜVTÜRK, Almanca "Technischer Überwachungsverein" ifadesinin kısaltmasıdır ve Türkiye'de faaliyet gösteren bir denetim ve teknik kontrol şirketidir. TÜVTÜRK, araçların periyodik muayenelerini gerçekleştirerek trafik güvenliği ve çevre koruma konularında önemli bir rol oynar.