• BIST 107.901
 • Altın 151,680
 • Dolar 3,6982
 • Euro 4,3411

  Tutuklu bir genel başkan

  28.12.2008 21:51
  Tuncay Özkan Yeni Parti'nin başında
  Tutuklu bir genel başkan
  Tutuklu bir genel başkan Tutuklu bir genel başkan Tutuklu bir genel başkan

  Yeni Parti'nin 1. Olağan Büyük Kongresinde, ''Ergenekon'' soruşturması kapsamında Silivri Cezaevinde tutuklu bulunan Gazeteci Tuncay Özkan Genel Başkanlığa seçildi.

  Özkan'ın, Atatürk Spor Salonu'nda düzenlenen kongreye gönderdiği mesajı, Prof. Dr. Alemdar Yalçın okudu.

  Mesajında, uzun zamandır aralarında bulunmadığı yol arkadaşlarını çok özlediğini belirten Özkan, ''Mustafa Kemal, 20. yüzyılın başlarında bağımsızlık ateşini yakmıştı. Biz de bu yüzyılın başında özgürlük meşalesini yakacağız'' dedi.

  İnsanların ömürleri boyunca çeşitli yol ayrımlarına geldiklerini anlatan Özkan, ''Ben de 7 yıl önce yolumu sizlerle birleştirdim. Çocuklar için, emperyalizme karşı durmak için, sömürge düzenine direnmek için bağırdık meydanlarda beraber. İnsanlık onuru galip gelsin istedik hep. 'Sermaye insanlığı ele geçirecek. Buna direnmeyin' dediler. Biz de onlara, 'Bu bir zulümdür. Görmüyor musunuz, Irak'taki çocukların halini? Zulme ortak olmayın' dedik. Bize saldırdılar'' diye konuştu.

  Bugün yaşanan sorunun, ekonomik krizin ötesinde sistem arayışına dönüştüğünü savunan Özkan, bu krizin ancak ''halkçı demokrasi'' yoluyla çözülebileceğini ifade etti.

  ''Yeni Parti, kokuşan düzeni temizleyecek'' diyen Özkan, şöyle devam etti:

  ''Yeni Parti, kültürü, sanatı, üniversiteleri, kentleri yeniden var edecek. İnsanı sadakaya muhtaç eden bu düzenden kurtaracak. Katiller demokrasisi, hırsızlar düzeni bitecek. Dünyayı bu duruma düşürenleri durdurma zamanı geldi. Barışa, umuda sahip çıkmak, ülkeyi yeni bir siyasi anlayışa kavuşturmak için herkesi Yeni Parti'ye çağırıyorum. Gelin ne olursanız olun gelin. İster kandırılmış olun yine de gelin. Aranızdan çeşitli zorbalıklarla ve hunharca koparıldım. Ergenekon savı, çürümüşlüğün üst noktasıdır ve elbette yıkılacaktır. Bize, 'siyaset yapma, zaten yapamayacaksın diyenlere bu kongre en güzel cevabımdır. Sizden Mustafa Kemal'in bayrağını en yükseklere taşımak için izin istiyorum.''

  -PARTİ PROGRAMI-

  Mesajında, Yeni Parti'nin programına ilişkin bilgi de veren Özkan, eğitimin anaokuldan doktora düzeyine kadar devlet garantisi altında olacağını, din, vicdan ve ana dil serbestisi ile vatan, namus ve ahde vefa ilkelerinin hayata geçirileceğini ifade etti.

  Özkan, 10 yeni il kurmayı planladıklarını, bunların 3'ünün liman kenti, geri kalanların ise sanayi merkezi olacağını belirterek, 2050 yılında 100 milyon insanın Türkiye'de mutlu bir şekilde yaşayacağını, ''Seçimle gelen kralların'' döneminin sona ereceğini vurguladı.

  Mesajında, kongreye katılanları ayağa kalkarak el ele tutuşmaya çağıran Özkan, ''Zulme ve haksızlığa karşı direneceklerine'' dair yemin ettirdi.

  Kongrede konuşan Eski Çalışma ve Sosyal Güvenlik Bakanı Yaşar Okuyan, ''Herkesin dostu ve arkadaşı Tuncay Özkan için salonu doldurduğunu'' söyledi.

  Gelecek seçimde, ''Bu salonun Özkan'ı başbakan yapacağını'' iddia eden Okuyan, ''Sayın Başbakan, sen artık siyasi mefta oldun. Biz geliyoruz, sen gidiyorsun'' dedi.

  Yargıtay Onursal Cumhuriyet Başsavcısı Vural Savaş da oturduğu yerden söz aldı. CHP'yi eleştiren Savaş, ''Çarşaflılara partide yer var, Kemalistlere yok. İlginç bir durum. AB, ABD'den, IMF projelerinden kurtuluş bekliyorlar. Siz birleşin, sizi kimse yenemez'' diye konuştu.

  Konuşmaların ardından, 1. Olağan Kongre olması nedeniyle sadece 31 kurucu üyenin oy kullanabildiği seçimde, ''Ergenekon'' soruşturması kapsamında Silivri Cezaevinde tutuklu bulunan Gazeteci Tuncay Özkan, 29 oyla genel başkanlığa seçildi. Kurucu üyelerden ikisinin oy kullanmadığı belirtildi.

  Kongrede, Merkez Karar ve Yürütme Kurulu ile Merkez Disiplin Kurulu üyeliklerine de seçim yapıldı.

  -KONGREDEN NOTLAR-

  Atatürk ve Gazeteci Özkan'ın dev posterlerinin bulunduğu salona ayrıca, ''Memleket sevdalıları, memleket için siyasete'', ''Cumhuriyetimiz güneşle buluşuyor'' yazılı bez afişler asıldı.

  Kongreye katılanlar sık sık ''Başbakan Tuncay'', ''Türkiye laiktir, laik kalacak'' sloganları attı.

  Kongrede, Özkan'ın Cumhuriyet mitinglerinde yaptığı konuşmalardan bölümler izlettirildi. Bu sırada, bazı kadın partililerin ağladığı görüldü.

  ''Onuncu Yıl Marşı'' ve ''Dağ Başını Duman Almış'' marşlarının çalındığı kongrede, sema ve folklor gösterileri de yapıldı.

  Kongrede ayrıca, partinin kurucu üyelerine teşekkür plaketi verildi.

  Kongre sırasında bazı partililerden oluşan heyet Anıtkabir'i ziyaret etti.


  Haber7

  Diğer Haberler
 • Demirtaştan Akla Ziyan İddia!05 Ekim 2012 Cuma 08:37
 • Vekilin İsteği Başka!05 Ekim 2012 Cuma 08:36
 • Hüseyin Çelik: Panik yapmayın!04 Ekim 2012 Perşembe 20:18
 • Hüseyin Aygünden ilginç iddia04 Ekim 2012 Perşembe 20:07
 • MHPnin Neden Evet Dediği Belli Oldu04 Ekim 2012 Perşembe 14:46
 • Muharrem İnce Meclisi birbirine kattı04 Ekim 2012 Perşembe 14:44
 • CHPli heyetten ilk açıklama03 Ekim 2012 Çarşamba 22:45
 • Seçim teklifi komisyondan geçti03 Ekim 2012 Çarşamba 21:00
 • CHPden sağduyu çağrısı03 Ekim 2012 Çarşamba 20:55
 • BDPden ilk yorum Kaplandan03 Ekim 2012 Çarşamba 20:52
 • Tüm Hakları Saklıdır © 2007 Aydın Post | İzinsiz ve kaynak gösterilmeden yayınlanamaz.
  Tel : 0256.226 61 64 | Faks : 0256.226 61 64 | Haber Yazılımı: CM Bilişim