• BIST 106.960
 • Altın 151,340
 • Dolar 3,6749
 • Euro 4,3248

  TÜSİAD'dan Uyarı

  25.12.2007 14:24
  TÜSİAD: Temel ekonomik göstergelerde bozulmalar var
  TÜSİADdan Uyarı
  TÜSİAD'dan Uyarı TÜSİAD'dan Uyarı TÜSİAD'dan Uyarı

  Türk Sanayicileri ve İşadamları Derneği (TÜSİAD) Sanayi, Hizmetler ve Tarım komisyonu Başkanı Erdal Karamercan, istikrarı sağlayan temel göstergelerde bozulmalar görüldüğünü belirterek uyarılarda bulundu.


  TÜSİAD ve Ekonomik Araştırma Fonu tarafından düzenlenen “Uluslararası Uygulamalar Işığında Türkiye için Sanayi Stratejisi Arayışları” konferansının açılışında konuşan Karamercan, açıklanan son verilerin, istikrarın getirdiği büyüme döneminin artık sonuna gelinmiş olduğunu gösterdiğini söyledi. Yüksek büyüme süreci devam ettirilmek isteniyorsa, yeni dönemde yeni politikalar uygulanması gerektiğini vurgulayan Karamercan, bunların en önemlilerinden birinin de sanayi politikası olduğunu kaydetti.

  GERİ GİDİŞ BAŞLADI

  İstikrarı sağlayan temel göstergelerde son dönemde bozulmalar görüldüğünü ifade eden Karamercan, enflasyon, bütçe açığı, cari işlemler açığı ve borç dinamiklerinde iyileşmelerin durduğunu, hatta yer yer geriye gidişler başladığına dikkat çekti. Erdal Karamercan, dört yıldır tek haneli olan enflasyon oranını daha da aşağı çekmek pek kolay olmadığını dile getirerek, göstergelerde bozulmanın yanı sıra, 2007"nin üçüncü çeyreğindeki büyüme oranlarının da bir yavaşlama eğilimine işaret ettiğini söyledi. 2007"nin ilk üç çeyreğinde, özel sektör makine teçhizat yatırımlarındaki artışın sadece yüzde 1.9 olduğuna işaret eden Karamercan, yatırımlardaki yavaşlamanın istihdam yaratılmasını ve verimlilik artışlarını da sınırladığını kaydetti.

  Sanayinin alt sektörlerine bakıldığında ise son dönemde teknoloji içeriği yüksek ürünler lehine değişen dinamiklerin de devamında sıkıntılarla karşılaşıldığını vurgulayan Karamercan, “Makine ve teçhizat, radyo-tv cihazları, kimya, taşıt araçları gibi sektörler, ekonomik yapıdaki değişimin belirleyicileri olmuştu. Bu sektörlerde üretim, istihdam, verimlilik ve ihracattaki hızlı artışın yerini bir duraklamaya bıraktığını görüyoruz” diye konuştu.

  Erdal Karamercan, büyümedeki yavaşlamayla birlikte, ekonominin istihdam yaratma kapasitesinin de azalmaya başladığına dikkat çekerek, şöyle konuştu:

  “Büyümedeki yavaşlamanın geçici olduğunu düşünmemiz için bir neden de bulunmuyor. Her şeyden önce, istikrarı sağlamış olmanın yarattığı büyüme döneminin ardından, yeni dönemin büyüme dinamiklerinin ne olacağına ilişkin bir vizyonumuz yok. DPT tarafından yapılan orta vadeli plana göre, 2008-2010 döneminde ortalama büyüme hızı yüzde 5.6 olarak öngörülüyor. Bu rakam, hükümetin potansiyel büyüme hızını artırma hedefi olmadığını ortaya koyuyor. Diğer yandan, büyümenin finansman koşullarının da hızlı bir değişim göstermesi ihtimal dahilinde.”

  “TÜRKİYE BÜYÜMESİNİ FİNANSE ETMEKTE ZORLANACAK”

  Uluslararası finans piyasalarında uzun dönemdir süregelen likidite bolluğunun sonuna gelindiğine ilişkin değerlendirmeleri hatırlatan Karamercan, küresel likiditenin artmasının, Türkiye de dahil, gelişmekte olan ülkelerin ekonomik büyümelerine önemli bir destek sağladığını vurguladı.

  Karamercan, Türkiye"nin yakaladığı yüksek büyüme-düşük enflasyon başarısında, sermaye girişlerinin büyük bir katkısı olduğuna işaret ederek, yurt içi tasarrufların yetersizliği karşısında, uluslar arası sermaye akımlarının, yüksek büyüme sürecinin finanse edilebilmesine olanak sağladığını ifade etti. Küresel ekonomideki son gelişmelerin, Türkiye"nin önümüzdeki dönemde büyümesini finanse etmekte zorluklarla karşılaşabileceğine işaret ettiğine dikkat çeken Erdal Karamercan, “Uluslar arası finansal piyasalardaki dalgalanmanın yanı sıra, dünya ekonomisinin içinde bulunduğu son hızlı büyüme döneminin de artık sonuna gelindiği konuşuluyor. Dünya ekonomisindeki büyümenin belirleyicileri, artık yavaşlamaya işaret ediyor” diye konuştu.

  “POLİTİKALAR GÖZDEN GEÇİRİLMELİ”

  Karamercan, birkaç yıl içinde dünyadaki büyüme döneminin sonuna gelinecek olmasının, azalan uluslar arası likidite olanakları ve Türkiye"nin uygulamakta olduğu ekonomik programın günümüzün koşullarının gerektirdiği değişikliklerin, büyüme politikalarının yeniden gözden geçirmek zorunda bıraktığını söyledi.

  Yeni dönemde tartışılması gereken politikalardan birinin de “sanayi politikamız” olduğunu ifade eden Karamercan, şöyle devam etti:

  “Sanayi politikasından kimi zaman kur politikasını kastettik, kimi zaman da sanayide öncelikli yöreleri. Bu kapsamda kimimiz teşvik edilecek sektör ve bölgeleri belirlemeyi anladı; kimimiz de sektörlerin gelişmesini kısıtlayan piyasa aksaklıklarının ortadan kaldırılmasını... Artık Türkiye"nin bu tartışmayı, terimleri ve koşulları çok net olarak belirlenmiş bir zemine taşıması gerekiyor. Tüm sektörlerde katma değer ve istihdam yaratmanın hızlandırılması ve böylece ekonomideki yapısal dönüşüm sürecinin önünün açılması amacıyla, ne gibi stratejilerin uygulamaya konulması belirlenmeli. Aksi halde, Türkiye büyüme performansını sürdürmekte zorlanacaktır.”

  Diğer Haberler
 • Altın Borsası, İMKBye entegre olacak05 Ekim 2012 Cuma 18:02
 • Maliye uyardı: Bu son şans!05 Ekim 2012 Cuma 16:49
 • Maliye Bakanlığı 7 bin personel arıyor!05 Ekim 2012 Cuma 15:55
 • Borsa güne yükselişle başladı05 Ekim 2012 Cuma 10:49
 • Gür’ün Bahreynli ortağı batık çıktı05 Ekim 2012 Cuma 09:41
 • Piyasalarda pozitif eğilim sürebilir05 Ekim 2012 Cuma 09:29
 • THY yönetiminde şok gelişme!05 Ekim 2012 Cuma 09:08
 • Doğan ortak alabilir!05 Ekim 2012 Cuma 08:18
 • Vergi avantajı bitiyor05 Ekim 2012 Cuma 08:11
 • Draghiyi bezdirdiler05 Ekim 2012 Cuma 07:37
 • Tüm Hakları Saklıdır © 2007 Aydın Post | İzinsiz ve kaynak gösterilmeden yayınlanamaz.
  Tel : 0256.226 61 64 | Faks : 0256.226 61 64 | Haber Yazılımı: CM Bilişim