• BIST 107.580
 • Altın 153,004
 • Dolar 3,7219
 • Euro 4,3756

  Türk'ten tartışılacak sözler

  07.06.2009 10:06
  ‘Türkiye, Yugoslavya değil’
  Türkten tartışılacak sözler
  Türk'ten tartışılacak sözler Türk'ten tartışılacak sözler Türk'ten tartışılacak sözler

  Konferansa katılan DTP Genel Başkanı Ahmet Türk sorular üzerine, "Genelkurmay Başkanı"nın mesajları bize değil, Cumhurbaşkanı ve Başbakanaydı diye değerlendiriyorum. Kürtlerle Türklerin ilişkileri Yugoslavya gibi değildir" dedi
  Türkiye Barış Meclisi"nce, Kürt sorununun çözümü için diyalog zemininin yaratılması ve demok-ratik sürece geniş toplumsal kesimlerin katılımının gerçekleşmesi amacıyla düzenlenen “Çözüm İçin Diyalog” başlıklı konferansta, PKK"nın kendisinin de silah ve şiddette sona geldiğinin bilincinde olduğu, bu fırsatı iki tarafın da iyi değerlendirmesi gerektiğine vurgu yapıldı.

  "Mesajlar bize değil"
  Bilgi Üniversitesi"nde düzenlenen konferansa DTP Genel Başkanı Ahmet Türk de katıldı. Türk, “Genelkurmay Başkanı Orgeneral İlker Başbuğ"un son yaptığı açıklamalarla ilgili değerlendirmelerinin” sorulması üzerine şunları söyledi:
  “Genelkurmay Başkanı"nın mesajları bize değil, Cumhurbaşkanı ve Başbakanaydı diye değerlendiriyorum. Sonuç olarak bu ülkede siyasiler sorumluluğunu yerine getirmezse, konuşması gerektiği yerde susarsa Türkiye"de hep başkası konuşur.”
  Türk, “PKK ile mücadele etmenin ve gelirini kesmenin yeterli olup olmadığı” sorusu üzerine, meselenin sadece uluslararası güçlerin desteği ve parasal konu olarak değerlendirilmesinin yanlış olduğunu söyledi. Ahmet Türk şöyle devam etti:
  “Kürtlerle Türklerin ilişkileri Yugoslavya gibi değildir. Hak ve özgürlükler noktasındadır. Kimlikler haklar ve özgürlükler bağlamındadır.
  Bizim baktığımız şey "Türkiye"nin bütünlüğü içinde sorunu nasıl çözeriz?" Biz modelleri tartışmıyoruz aslında. Zaman zaman örnekler verdiğimizde "işte bu model olsun" gibi bir anlayışımız yok. Türkiye de kendine özgü bir formül bulmak durumundadır.”

  Başbuğ ne demişti?
  Genelkurmay Başkanı Orgeneral İlker Başbuğ, Washington"da düzenlediği basın toplantısında, kültürel hakların bireysel kalmak şartıyla yaşanması gerektiğine dikkati çekmiş ve “Üniter devlet prensipleri Türkiye"nin çivisidir. Oynatırsanız bakın Yugoslavya örneği var” demişti.

  Konuşmacıların sözleri
  Cevat Öneş (Emekli MİT Müsteşar Yardımcısı): “PKK silahlı yapısının tasfiyesinin kaçınılmazlığı, ortak dil kullanımı, psikolojik şartların olgunlaştırılması, empati, diyalog, şeffaflık, iletişim gibi unsurlarına işlerlik kazandırılması, çözümün öncelikli konuları. PKK"nın doğrudan veya dolaylı muhataplık gibi savunulması ülke pratiğinde gerçekçi değil.”
  Galip Ensarioğlu (Diyarbakır Sanayi ve Ticaret Odası Başkanı): “Siyasetçilerin yapamadığını, devletin en tepesindeki Cumhurbaşkanı yaptı. Hükümet bazı adımlar attıysa da kullandığı siyasi dil ile tezat yarattı. CHP, son günlerde çözüme olumlu katkı sunacağını beyan etmiştir. DTP kendisini sorunun sahibi ve çözümün siyasi tarafı olarak niteliyor. Türkiye bu sorunu çözme mecburiyetinde. Meselenin çözümsüz kalması ülkenin bugününü karartmakta, geleceğini de ipotek altına almakta.”
  Prof. Gençay Gürsoy (Türk Tabipleri Birliği Başkanı): “Deniz Baykal"ın Güneydoğu gezisini çok önemsiyorum. "Silahlar bırakılsın ve af görüşülmeye başlansın" yönündeki sözleri iyi değerlendirilmeli.”
  Aysel Tuğluk (DTP Milletvekili): “Süreci iyi değerlendirebilmemiz için özveri ve cesarete ihtiyaç var. Devlet operasyonları durdurmalıdır, PKK çatışmaya yol açacak bir duruş içerisinde olmamalıdır.”
  Prof. Fuat Keyman (Akademisyen): “Bugün çözüme daha yakın olduğumuzu söylemek mümkün. Gerekli olan silahsızlandırma sorunu. Yeterli olan ise demokratik bir müzakere süreci başlatıp bu süreci yeni anayasa içindeki vatandaşlık anlayışıyla somutlaştırmak.”
  Mete Çubukçu (Gazeteci-yazar): “1980 hatta 1990"ların ortalarına kadar uluslararası platformlarda Türkiye"de Kürt sorunu olduğunu dünya gündemine PKK"nın taşıdığını çok açıkça söylemek gerekir. Bugün bütün dünyanın meşru olarak gördüğü yapı, Irak Kürdistan"ı Iraklı Kürtler"dir. Uluslararası konjonktürde şu anda PKK Kürt sorununu taşıma avantajını kaybetti.”
  Prof. Erol Katırcıoğlu (Akademisyen): “Asker her an eski pozisyonuna dönebilir. Zaten TRT Şeş de resmiyet kazanamadı. Ondan da dönülebilir. Kürt meselesinin çözümüne dair bugün bir işaret yok. Türk siyasetinin dili, sorunun çözümünde ciddi engel teşkil ediyor.”

  Diğer Haberler
 • Demirtaştan Akla Ziyan İddia!05 Ekim 2012 Cuma 08:37
 • Vekilin İsteği Başka!05 Ekim 2012 Cuma 08:36
 • Hüseyin Çelik: Panik yapmayın!04 Ekim 2012 Perşembe 20:18
 • Hüseyin Aygünden ilginç iddia04 Ekim 2012 Perşembe 20:07
 • MHPnin Neden Evet Dediği Belli Oldu04 Ekim 2012 Perşembe 14:46
 • Muharrem İnce Meclisi birbirine kattı04 Ekim 2012 Perşembe 14:44
 • CHPli heyetten ilk açıklama03 Ekim 2012 Çarşamba 22:45
 • Seçim teklifi komisyondan geçti03 Ekim 2012 Çarşamba 21:00
 • CHPden sağduyu çağrısı03 Ekim 2012 Çarşamba 20:55
 • BDPden ilk yorum Kaplandan03 Ekim 2012 Çarşamba 20:52
 • Tüm Hakları Saklıdır © 2007 Aydın Post | İzinsiz ve kaynak gösterilmeden yayınlanamaz.
  Tel : 0256.226 61 64 | Faks : 0256.226 61 64 | Haber Yazılımı: CM Bilişim