Leblebi besin değeri yüksek olan bir kuruyemiş olduğundan vücudun ihtiyacı olan bazı vitamin ve minerallerin eksikliğini giderir. Özellikle sporcuların egzersiz öncesi tükettiği bu besin sodyum, potasyum, kalsiyum, demir, protein, lif, A vitamini ve C vitamini içermektedir.

BEYAZ LEBLEBİNİN FAYDALARI NELEDİR?

– Beyaz leblebi midedeki asit oranını dengeleyerek mide yanması ve ekşimesine iyi gelir. Özellikle reflü, gastrit ve ülser gibi mide hastalıklarının yaşanma riskini azaltır.

– Diyet listelerinde ilk sıralarda yer alan beyaz leblebi içerdiği lif maddesi sayesinde uzun süre tokluk verirken, kısa sürede de kilo vermeye yardımcı olur. İçerdiği az yağ nedeniyle bölgesel kilo almayı da önler.

– Beslenme uzmanı Cynthia Sass beyaz leblebinin içerdiği Lif madde sayesinde hem kilo vermede yardımcı olduğunu hem de kolesterol seviyesini dengede tutarak kalp krizi ve felç gibi hastalıkların yaşanma riskini azaltığını belirtiyor. Özellikle damar daralmasını önler.

– İçerdiği antioksidan sayesinde vücudu kısa sürede temizleyerek yenilenmesini destekler. Ayrıca içerdiği yağlar cilt hücrelerinin kısa sürede yenilenmesini sağlayarak kırışıklık gibi cilt sorunlarının yaşanmamasını sağlar.

Vücudun günlük protein miktarını karşılamak için günde bir tabak kırmızı et tüketilmesi gerekir. Ancak et tüketmeyenler günde bir kase beyaz leblebi tüketerek kırmızı etin karşılayacağı proteini karşılar.

– Kalsiyum kemik ve diş gelişimi için gerekli bir maddedir. Beyaz leblebi içerdiği bu madde sayesinde kemik sisteminin gelişimini katkı sağlar. Özellikle gelişim çağındaki çocukların ve hamilelerin tüketmesi gerekir. Aynı zamanda anne sütünü artırıcı özelliğe sahiptir.

– 5 adet limon suyunu 2,5 litre su ile karıştırıp 1 çay bardağı beyaz leblebi 3 gün boyunca düzenli tüketildiğinde kısa süre de kilo vermeye yardımcı olur.

– A vitamini sayesinde göz sağlığını da korur.

– Sodyum maddesi kandaki basıncı dengeler. Leblebi de sodyum bakımından etkili bir besindir. Bu sayede yüksek tansiyon gibi ciddi durumlar önlenmiş olur.

Günlük beyaz leblebi tüketimi

100 gram beyaz leblebi içerisinde 357 kcal kalori bulunmaktadır. Genel olarak bir avuç leblebide ise ortalama 72 kcal kalori bulunur. Aynı zamanda önemli protein, yüksek lif ve farklı vitamin ile mineral kaynağıdır. 

Bu sebepten mutlaka tüketilmeli ancak en fazla bir avuç gün içerisinde değerlendirilmelidir. Daha yüksek miktarlar önemli oranda kilo alımına sebebiyet verebilir.

Bunların dışında A ve C vitamini, potasyum, kalsiyum ve demir açısından düşük miktarların bulunduğunu dile getirmek gerekir. Ancak özellikle yüksek lif oranı sayesinde bağırsakları çalıştırma konusunda önemli potansiyel teşkil ediyor. 

Çinliler bardak bardak içiyor! Vücudun her noktasını iyileştirebiliyor Çinliler bardak bardak içiyor! Vücudun her noktasını iyileştirebiliyor

Bağırsak tembelliğini ortadan kaldırarak hızlanmasını olanak sağlamaktadır. Diğer yandan çinko, folat, fosfor ve magnezyum gibi kaynaklar da yer almaktadır.

Beyaz leblebi, diyet listelerinin favori seçeneklerinden biridir. Ara öğünlerdetüketilerek tokluk hissinin korunmasına ve böylelikle kişinin diyetini daha kolaydevam ettirmesine yardımcı olur. 

Siz de uzman görüşü dahilinde beyazleblebiyi diyetinize yeterince ekleyebilirsiniz.