• BIST 109.156
 • Altın 153,298
 • Dolar 3,8173
 • Euro 4,5053

  Türkiye'yi Aydın temsil etti

  24.10.2008 16:59
  10-15 Ekim 2008 tarihleri arasında Şam’da düzenlenen 7. İpek Yolu Festivali’nde Kültür ve Turizm Bakanlığının görevlendirmesi ile Türkiye’yi Vali Mustafa Malay başkanlığındaki Aydın heyeti temsil etti.
  Türkiyeyi Aydın temsil etti
  Türkiye'yi Aydın temsil etti Türkiye'yi Aydın temsil etti Türkiye'yi Aydın temsil etti

  10-15 Ekim 2008 tarihleri arasında Şam"da düzenlenen 7. İpek Yolu Festivali"nde Kültür ve Turizm Bakanlığının görevlendirmesi ile Türkiye"yi Vali Mustafa Malay başkanlığındaki Aydın heyeti temsil etti.
  Aydın İl Kültür ve Turizm Müdürü Nuri Aktakka, Aydın İl Özel İdare Genel Sekreteri Halil İbrahim Aktemur ve İl Kültür Müdürlüğü görevlilerinden oluşan Aydın Heyeti Festivalde Aydın"ın turizm anlamında tanıtımı yaparak Aydın"ın el sanatları, zanaatları, halk oyunları ve yerel kıyafetlerinin tanıtıldığı birde sergi açtı.
  Aydın Halk oyunları ekibinin Şam Kalesi"ndeki açılış programında Aydın yöresi halk oyunlarını sunduğunu belirten Aydın Valisi Mustafa Malay “ Ertesi gün Han Danun"da geleneksel giyim defilesine iştirak ettik. Festivalin son günü Ceble Antik Tiyatrosu"nda gerçekleştirilen festival kapanış programında halk oyunları ekibimiz halk oyunlarımızı sahneledi” dedi.
  Suriye Turizm Bakanı Mühendis Dr. Saadallah Ağa Al Kal'a ile birlikte Aydın el sanatları sergisinin açılışını yaptıklarını söyleyen Vali Mustafa Malay Festival gündemi hakkında da bilgiler vererek “ Sergimiz büyük beğeni topladı. Aynı gün akşam Han Danun"da da yerel kıyafetler defilesi yapıldı. Şam"dan Tedmur" da çöl ve tarihi antik bölgeleri de gezme imkanı bulduk. Tarihi Rakka kentinde bulunan ve duvarları tuğladan yapılmış olan kale, baraj gölü kenarında bir tepe üzerine inşa edilmiş. Kale içerisinde kazı ve restorasyon çalışmalarını inceleme fırsatını yakaladık. Buradaki camii ve minarenin büyük ölçüde ayakta durmakta olduğunu gördük. Festivalin son iki günü Halep Kalesi gezildi. Kale, Emeviler döneminde yapılmış ve yüzde 90 bütün yapıları ayakta. Bu kalenin Sultan Köşkü"nde festivale katılan müzik grupları eserlerini sundu. Bundan önce Şona Hanı"nda Halep yöresel yemekleri sergisini de inceledik. Festivalin son günü Laskiye yakınlarındaki Şah koruluğunu ardından Selahaddin Kalesini ziyaret ettik. Ardından Ceble Antik Tiyatrosu"ndaki festival kapanış etkinlikleri akşam saatlerinde başladı. Kapanış töreninde Aydın Halk oyunları ekimizde çok güzel bir gösteri sundu” ifadelerini kullandı.
  Aydın Valisi Mustafa Malay festivalin iki ülke ilişkileri ve Aydın"ın tanıtımı açısından son derece yararlı geçtiğini belirterek. Kendilerine gösterilen konukseverlikten çok etkilendiklerini sözlerine ekledi.

  Diğer Haberler
  Tüm Hakları Saklıdır © 2007 Aydın Post | İzinsiz ve kaynak gösterilmeden yayınlanamaz.
  Tel : 0256.226 61 64 | Faks : 0256.226 61 64 | Haber Yazılımı: CM Bilişim