• BIST 108.153
 • Altın 153,551
 • Dolar 3,8325
 • Euro 4,5073

  Türkiye'ye 'islami araç' teklifi

  24.02.2008 15:19
  İran Sanayi ve Maden Bakanı Ali Ekber Mehrabian, İslam ülkeleri arasında “İslami araç” adı altında yeni bir aracın üretimi fikrinin ortaya atıldığını ve 3-4 ülkenin bu projeye hazır olduğunu belirterek, “Türkiye de buna sıcak bakmaktadır” dedi
  Türkiyeye islami araç teklifi
  Türkiye'ye 'islami araç' teklifi Türkiye'ye 'islami araç' teklifi Türkiye'ye 'islami araç' teklifi

  İran Sanayi ve Maden Bakanı Ali Ekber Mehrabian, İslam ülkeleri arasında “İslami araç” adı altında yeni bir aracın üretimi fikrinin ortaya atıldığını ve 3-4 ülkenin bu projeye hazır olduğunu belirterek, “Türkiye de buna sıcak bakmaktadır” dedi

  Bakan Mehrabian, Türkiye'de satışına başlanan “Samand” marka otomobili üreten İran Khodro Company (IKCO) firmasının daveti üzerine İran'a gelen 20 Türk gazeteciyi makamında kabul etti.

  Bakan Mehrabian, yaptığı açıklamada, Türkiye'de ekonomik alanda iyi gelişmelerin olduğunu belirterek, “Özellikle son yıllarda Türkiye'nin otomotiv sanayinde çok geliştiğini izledim. Özellikle Avrupa ile iyi ve yararlı işbirliğiniz olduğunu biliyorum” dedi.

  Mehrabian, iki ülke arasında da sanayi alanında işbirliği ortamının hazır olduğunu dile getirerek, İran ve Türkiye'nin bu konuda işbirliği yapmaları durumunda dünyada ve özellikle İslam dünyasında etkili rol oynayacağına inandığını ifade etti.

  “İSLAMİ ARAǔ

  İslam ülkeleri arasında “İslami araç” adı altında bir aracın üretimi fikrinin ortaya atıldığını anlatan Mehrabian, “3-4 ülke buna hazır olduklarını bildirdi. Türkiye de buna sıcak bakmaktadır” diye konuştu. Bakan Mehrabian, gazetecilerin proje hakkında biraz daha bilgi vermesini istemeleri üzerine, şöyle konuştu:

  “Bildiğiniz gibi 56 İslami ülke birbirleriyle işbirliği yapmaktadırlar. İran İslam Cumhuriyeti geçen sene böyle bir öneride bulundu. İslami ülkeler arasında, İslami ülkelere özgü bir aracın üretimini önerdi. Yani güçlerimizi birleştirirsek belki de dünyanın en iyi aracını üretme gücüne sahibiz. Bu aracın parçaları belki çeşitli ülkelerde üretilebilir. Ama tüm ülkelerde ve özellikle İslami ülkelerde kullanılabilir. Tabii ki Müslüman, İslami ülkelerdeki halklar bu araca daha iyi bakarlar, hoşgörüyle karşılarlar. Bu amaçla Müslüman halkı biraz heyecanlandıracak bu aracı sunmak ve onların İslami gururlarını kabartmak amacını taşımaktayız. Bir kaç ülke hazır olduklarını belirtmişlerdi. Bu bir kaç ülkeden biri Türkiye'dir. Biz bu düşünceyi ciddiyetle izlemekteyiz.”

  “BU, ŞİMDİLİK BİR DÜŞÜNCE”

  Mehrabian, “Bu bir kaç ülke hangisi? Üretim yeri belli olacak mı?” yönündeki bir soruya ise, “Bu, şimdilik sadece bir düşüncedir. Bildiğiniz gibi büyük firmalar yedek parçalarını çeşitli ülkelerde yapmaktadırlar. Üretim yeri dünyanın bir kaç yerinde olabilir. İyi bir potansiyeli ve üretim şartları iyi olan, tüketici şartları en uygun yerde yapılacaktır. Bu düşünce İslam Konferansı çerçevesinde izlenmektedir” yanıtını verdi.

  IKCO GENEL MÜDÜRÜ MANTEGHI

  Bu arada, Türk gazetecilerle bir araya gelen IKCO Genel Müdürü Dr. Manaachehr Manteghi ise “İslami araç” konusundaki bir soru üzerine İslam Konferansı'nın, İslam ülkeleri için bazı projeleri uygun gördüğünü vurguladı. Manteghi, şöyle konuştu:

  “Biri 90 ile 150 kişilik yolcu uçaklarıdır. Teknoloji ağırlıklı projeler var. Telekomünikasyon konusunda var. Ve otomotiv... İslami ülkelerin özelliklerine yönelik bu tasarlanacak. İlk başta İslam ülkelerin piyasalarını, daha sonra diğer ülkelerin piyasalarını hedeflemektedir. Bu konuda otomotiv sanayinde altyapısı kurulan ülkeler bu işe girişecekler. Tabii ki kendilerine özgü, bir İslam ülkesine özgü bir teknolojiyle, ama modern bir teknolojiyle bunu elde etmeye çalışacaklar. Benzeri Avrupa Birliği'nde görülmektedir. Airbus uçaklarında... Bu, Avrupa'ya özgü bir projedir.”

  “SANAYİNİN BÜTÜN BÖLÜMLERİNDE BÜYÜK POTANSİYEL VAR”-

  İran ile Türkiye arasında çok büyük kapasiteler, potansiyeller olduğunu vurgulayan Bakan Mehrabian, şunları söyledi:

  “Sanayinin bütün bölümlerinde, demir-çelik, bakır, otomotiv, tekstil gibi bunların hepsinde büyük potansiyel vardır. Bu durumu değiştirebilirsek, yeni piyasaları da düşünebiliriz. Çalışma alanlarımıza baktığımızda belki de dost olmayan ülkelerle yaptığımız alışverişleri, işbirliğini biz kendi aramızda rahatlıkla yapabiliriz. İnanıyorum ki siz gazeteciler bu konuda önemli ve etkili bir rol oynayabilirsiniz. Siz, bizim sanayi alanımızdaki kapasitemizi ve hazır olduğumuzu yetkililerinize bildirebilirsiniz.

  Baktığınızda görüyorsunuz ki, İran İslam Cumhuriyeti bugün bazı alanlarda iyi gelişmelere sahip olmuştur. Türkiye'nin sanayi sektöründe iyi gelişmelere sahip olduğunu görüyoruz. Bu gücümüzü birleştirirsek büyük işler başarabiliriz. Hem kendi ülkelerimiz için hem de diğer ülkelere karşı.”

  DOĞAL GAZ KESİNTİSİ

  Mehrabian, bir gazetecinin “Türkiye'ye doğal gaz sevkıyatında zaman zaman kesilmeler yaşanıyor. O konuda teknik bir sorun var mı, neden kaynaklanıyor?” yönündeki sorusu üzerine, şunları kaydetti:

  “Doğal gazın akışı sözleşmeye bağlıdır. Doğal gaz alanında satış konusundaki sözleşmeler uluslararası standartlara bağlıdır. Bu sözleşmeler uyarınca özel şartlarda ihracatçı ülkeye böyle bir yetki verilmektedir. Ama önemli bir noktaya dikkatinizi çekmek isterim. İran'da bu sene son 43 yılın en soğuk dönemini yaşadık. Ama ben bizzat izledim ki İran en azından Türkiye'ye doğal gaz akışını sürdürmeye gayret etmektedir. Hatta sayın petrol bakanına özellikle Türkiye'ye ihracatın kesilmemesi bildirildi. Ama şundan emin olabilirsiniz ki, fiyat konusunda aramızda hiçbir sorun yoktur.”

  HÜRRİYET

  Diğer Haberler
 • O manzaralar içimizi sızlatıyordu06 Ekim 2012 Cumartesi 12:50
 • Sucuk ve Salamı karıştıramayacaklar06 Ekim 2012 Cumartesi 12:48
 • 56 yaşındaki ev hanımının yaptığı pes dedirtti!06 Ekim 2012 Cumartesi 12:47
 • Şehit yakınlarına internet indirimi06 Ekim 2012 Cumartesi 12:39
 • Bir top mermisi daha düştü!06 Ekim 2012 Cumartesi 11:51
 • Bisküvi kutusundan tarih çıktı06 Ekim 2012 Cumartesi 10:58
 • Nevşin Mengü rövanşı böyle aldı!..06 Ekim 2012 Cumartesi 10:56
 • Bu haberi okumadan yola çıkmayın06 Ekim 2012 Cumartesi 10:40
 • 4+4+4ün gerekçeli kararı Resmi Gazetede!06 Ekim 2012 Cumartesi 10:39
 • Başbakan Erdoğanın arıyla imtihanı!06 Ekim 2012 Cumartesi 10:37
 • Tüm Hakları Saklıdır © 2007 Aydın Post | İzinsiz ve kaynak gösterilmeden yayınlanamaz.
  Tel : 0256.226 61 64 | Faks : 0256.226 61 64 | Haber Yazılımı: CM Bilişim