• BIST 106.965
 • Altın 268,769
 • Dolar 5,6893
 • Euro 6,3057

  Türkiye'nin ufkunu açacak

  18.04.2009 09:30
  Türkiye’nin Ufkunu Açacak Olan Zeolit Mineralinin Derneği ZEODER Kuruldu
  Türkiyenin ufkunu açacak
  Türkiye'nin ufkunu açacak Türkiye'nin ufkunu açacak Türkiye'nin ufkunu açacak

  AYDINPOST ÖZEL- ZEODER Doğal Zeolit ve Mineralleri Derneği, doğal zeolit madeni ve minerallerinin tanıtımını yapmak, kullanım alanlarını genişletmek ve bu konuda Ar-Ge (Araştırma ve Geliştirme) çalışmaları yapmak üzere Şubat 2009"da Mehmet Aydoğan başkanlığında kurulmuş ulusal bir dernektir.

  Son yıllarda önemli bir endüstriyel hammadde durumuna gelen doğal zeolitler , kirlilik kontrolü, enerji, tarım-hayvancılık, maden-metalurji ,peyzaj mimarisi ve bahçe düzenlemeleri,inşaat,sağlık sektörü vb gibi günlük hayatta karşımıza çıkan birçok alanda kullanım imkanı bulmaktadır.Sağladığı yararlar düşünülünce,gittikçe kalabalıklaşan ve kirlenen dünyamızda zeolit “mucizevi bir mineral” olarak adlandırılabilir.

  Ülkemizden çıkarılan zeolit , yüksek rezervde ve üstün kalitede olmasına rağmen , bu konuda yapılan araştırma ve çalışmalar yetersiz kalmaktadır. Ülkemiz , 50 milyar tonun üzerinde tespit edilen zeolit rezervi ve çıkarılan zeolitin kalitesi göz önüne alındığında; bu konuda daha detaylı araştırmaları hak etmektedir.

  Özellikle Manisa-Gördes bölgesinde üretilen, en çok aranan özelliklere sahip olan ve klinoptilolit olarak adlandırılan yüksek saflıktaki zeolitler bölgemize bu konuda ayrı bir üstünlük sağlamaktadır.

  ZEODER"in birincil amacı , zeolit madeni ve minerallerini daha geniş kitlelere tanıtmak ve dolayısıyla kullanım alanlarını genişleterek daha yaygın hale getirmektir.Dernek ,çalışmalarında zeolitle ilgilenen kişiler , kurum ve kuruluşlarla bilgi alışverişinde bulunarak ,ülkemizde ve dünyada zeolit konusundaki faaliyetlere ve AR-GE çalışmalarına destek olmayı amaçlamaktadır.

  Öncelikli olarak planlanan faaliyetler konuyla ilgili ulusal ve uluslararası araştırma ve çalışmaları takip etmek,akademisyenler ve uzmanların katılımında sempozyum ve konferanslar düzenlemek,zeolitin var olan kullanım alanları hakkında halkımızı bilgilendirmek ve bilinçlendirmek ve zeolitin yeni kullanım alanlarının bulunması konusunda yürütülen çalışmalara destek sağlamaktır.

  Bu doğrultuda, ZEODER, ilk olarak konuyla ilgili tüm yerli ve yabancı akademisyenlerle iletişime geçilmiş ve ortak çalışma talebinde bulunmuştur.

  Halkımızı zeolit konusunda bilgilendirmek amacıyla ZEODER , 28 Nisan 2009 tarihinde Hilton Oteli"nde yerli ve yabancı akademisyenlerin katılımıyla basın toplantısı düzenleyecektir.

  Toplantıya konuşmacı olarak INZA (International Natural Zeolite Association / Uluslar arası Doğal Zeolit Derneği ) Başkanı Sayın Prof. Dr. Panagiotis Misaelides ve, Bulgaristan"da düzenlenecek olan Zeolit 2010 Konferansı Başkanı Sayın Dr. Ognyan Petrov konuşmacı olarak katılacaktır.Katılımcılar zeolitin günümüzdeki kullanım alanları ve yeni kullanım alanlarının keşfi ile ilgili yapılan çalışmalar konusunda bilgi verecektir.

  Diğer Haberler
  Tüm Hakları Saklıdır © 2007 Aydın Post | İzinsiz ve kaynak gösterilmeden yayınlanamaz.
  Tel : 0256.226 61 64 | Faks : 0256.226 61 64 | Haber Yazılımı: CM Bilişim