Türk savunma sanayisi sadece İHA/SİHA, insansız savaş uçakları ve kara araçlarıyla değil füzeleriyle de dünyada ilgi görmeye başladı. ROKETSAN bu alanda öncü olarak Bayraktar TB2, AKINCI gibi platformlara akıllı mühimmat ve füze üretimi gerçekleştiriyor. 

AKINCI TİHA’dan atılan ROKETSAN İHA-230 füzesinin 140 kilometreden hedefi vurması Türkiye için yeni bir dönemin kapısını aralamıştı. 

TikTok bu verileri ilk kez açıkladı TikTok bu verileri ilk kez açıkladı

İLK İHRACAT

İHA-230 Havadan Atılan Süpersonik Balistik Füze’nin ilk ihracatı gerçekleşti. Savunmasanayist’nin haberine göre ülkenin adı henüz açıklanmadı.

''Ülkemizin ilk süpersonik füzesi olan ve BAYRAKTAR AKINCI platformuyla birlikte kullanılacak olan İHA-230’un ilk ihracatını gerçekleştirdik. Güçlü iş birliğimizi sürdürerek, her geçen gün ülkemiz için üretmeye ve güçlenmeye devam edeceğiz!''

Türkiye’nin ilk Süpersonik füzesi İHA-230'un ilk ihracatı gerçekleşti

Türkiye savunma sanayide kritik seviyeleri aşıyor. 150+ kilometre menzile sahip olan ROKETSAN'ın ürettiği İHA-230 Havadan Karaya Balistik Süpersonik Füzesi ilk ihracatını gerçekleştirdi.

İHA-230, TRG-230 Karadan Karaya Balistik Füzesinden 10 kilogram daha ağır olmasına rağmen iki kat daha fazla menzile erişebiliyor. Bunun temel sebebi, söz konusu füzenin hava aracından ateşleniyor olması. Yaklaşık 20-30 bin feet aralığından ateşlenen İHA-230 haliyle çok daha hızlı ve uzun yol alabiliyor.