• BIST 108.489
 • Altın 152,547
 • Dolar 3,6704
 • Euro 4,3242

  Türkiye'nin ilk özel OSB'si

  28.12.2007 11:45
  Aydın Sanayi ve Ticaret İş Merkezi (ASTİM) Organize Sanayi Bölgesi (OSB) Başkanı Mustafa Yılmaz Güngör tek kuruş yardım almadan bugün ASTİM’i şimdiki haline getirdiklerini belirtti.
  Türkiyenin ilk özel OSBsi
  Türkiye'nin ilk özel OSB'si Türkiye'nin ilk özel OSB'si Türkiye'nin ilk özel OSB'si

  Aydın Sanayi ve Ticaret İş Merkezi (ASTİM) Organize Sanayi Bölgesi (OSB) Başkanı Mustafa Yılmaz Güngör tek kuruş yardım almadan bugün ASTİM"i şimdiki haline getirdiklerini belirterek; “Biz ASTİM OSB olarak devletten tek kuruş kredi veya yardım almadan bu bölgeyi kurduk. Burası kredisiz ve yardımsız bu hale geldi, bu Türkiye"de bir ilk. Türkiye"deki ilk özel OSB, ASTİM. Burası tamamen Aydınlı sanayicinin eseri” dedi.

  Güngör, 1983 yılında kurulan ASTİM"in çok büyük zorluklardan sonra bugünkü haline geldiğini vurgulayarak, kuruluşundan bugüne kadar her safhada emeği geçenlere müteşekkir olduklarını söyledi. İlk yıllarında çok büyük zorlukların, büyük çilelerin çekildiğini ifade eden Güngör; “Kuruluşunda gerçekten büyük sıkıntılar çekilmiş. Bugün bu halde olması büyük başarı olsa da bu başarının arkasında büyük mücadeleler var. Bu aşamaya gelene kadar emeği geçen herkes gerçekten takdire şayan bir gayret gösterdi. 1983"ten sonra yaklaşık 13 sene sanayi bölgesiydi, 1996 yılında organize olma kararı alındı ve 56 sıra numarasıyla ASTİM OSB tescil gördü” dedi.

  SANAYİ VE SANAYİCİYE ŞANS TANINSIN
  Organize Sanayi Bölgeleri"nin (OSB) yeni düzenlemeyle farklı bir statüye kavuştuğunu belirten ASTİM OSB Yönetim Kurulu Başkanı Mustafa Yılmaz Güngör, “Yeni düzenlemeyle OSB"lere oldukça önemli kararlar alma şansı tanındı. Artık ceza, imar, kredi, borçlanabilme gibi konularda yetki kullanabiliyoruz. Gerçi biz kredi kullanmayı düşünmüyoruz ama bu gibi yetkilerde bünyemizde alabileceğimiz kararlar arasında. Türkiye"de yaklaşık 300 OSB var; ancak ne yazık ki bunlardan 200 civarındakinin bir işlevi yok. İşlevi yok demekle faal olmadığını anlatmaya çalışıyorum, sanayi ve sanayiciye eğer daha fazla şans tanınırsa ekonominin bile çehresi değişir. Türk sanayicisi bunu yapabilecek hem alt yapıya hem de birikime sahip; yeter ki etkinlik alanı daha da genişletilsin” dedi.

  ASTİM ÖRNEK GÖSTERİYORLAR
  ASTİM OSB"nin bugünlere gelmesinde özellikle Özdemir Balkan, Şeref Tavil, İbrahim Polat Aykut Eker gibi sanayicilerin çok büyük katkılarının olduğunu vurgulayan Güngör, “Sanayi ekonominin lokomotifidir, itici güç olmak özellikle bu konuda önemli. Biz sorumluluğumuzun farkındayız. ASTİM son dönemde kısa sürede doldu. Kuruluşunda 114 parsel vardı, her meslek gurubundan insan ASTİM"in kuruluşunda varmış, biz şimdi teşekkür ediyoruz kendilerine. O günlerde de illa ki çok zorluklar çekildi. Bugünlere kolay gelinmediğini en iyi biz biliyoruz. ASTİM OSB devletten tek kuruş almadı diyoruz. İddialı bir cümle ama gerçek bu. Burası olduğu gibi Aydınlı sanayicinin eseridir. Kredi kullanmadan bir OSB nasıl kurulur derlerse Türkiye"nin her yerinde Aydın"ı, ASTİM"i örnek gösterirler” dedi.

  ASTİM OSB"DE 5 BİN KİŞİ İSTİHTAM EDİYOR
  ASTİM OSB"de bugün 5 bin insanın çalıştığını, OSB"nin 5 bin kişilik bir istihdam yarattığını vurgulayan OSB Yönetim Kurulu Başkanı Mustafa Yılmaz Güngör; “5 bin kişiye burası ekmek veriyor, Aydınlı sanayici istihdama katkı sağlıyor ve Aydın için katma değer üretiyor. Bu çok önemli bir nokta ama bazen nedense görmezden de gelinebiliyor. Sadece bir aylık elektrik gideri OSB"de 4 milyon Kilowatt/saat. OSB"de bazı eksiklerimiz var, bunlarında çözülmesi durumunda hiçbir eksik kalmayacak. Örneğin yolumuzun yapımı bize ait olsa baştan başa parke taş döşer sorunu çözeriz ama ne yazık ki yapamıyoruz. Geçen dönemde 7 bin 500 metrekare bir yeri doldurmak için yaklaşık 150 bin YTL harcadık. Her şeyi yapabilecek maddi yeterliliğe sahipken bazen yeterince desteklenmediğimiz için üzülüyoruz. Biz OSB olarak üyelerimizden dönüm başına 30 YTL gibi bir aidatla bütün bunları yapıyoruz. Üstüne OSB"de çalışan 10 personelimiz var. Tüm bunlara baktığımızda biz galiba iyi işler yapıyoruz. Bir teşekkür bazen bizi her şeyden çok memnun ediyor. Geçen gün Vali Mustafa Malay ile birlikte olduğumuz bir ortamda Sayın Valimiz bizim için "Ben OSB"ye kefilim" dedi. Bu bizim için çok önemli bir övünç kaynağı. Demek ki biz doğru şeyler yapıyoruz” dedi.

  BOTAŞ"I GEREKİRSE AİHM"YE DAVA EDECEĞİZ
  Güngör, “Doğalgaz” konusunda yaşadıkları çifte standardı bir türlü içlerine sindiremediklerini ifade ederken bu konuda Aydın"a özel statü uygulanmasının ardında başka şeyler olduğunu söyledi. BOTAŞ"ın; Denizli, Uşak, Mersin, Menemen, İzmir gibi alanlarda indirme istasyonlarını kurarken Aydın"da bunu yapmadığını vurgulayarak; “Şimdi siz saydığımız tüm bu şehirlerde hattınızı döşeyip indirme istasyonunu yapacaksınız, sonra da sıra Aydın"a geldiğinde 1 milyon euroyu bulan maliyeti Aydınlı sanayiciden çıkartmak isteyeceksiniz. Böyle bir şey yok. Aydın"a geldiğinde BOTAŞ"ın bunu yapacak gücü yok deniyor, battı deniyor. Biz mi batırdık BOTAŞ"ı? Biz de bu konuda gerekeni yapacağız. Dava edeceğiz, gerekirse Avrupa İnsan Hakları Mahkemesi"ne (AİHM) gideceğiz” dedi


  Diğer Haberler
 • Hudut karakolları artık drone'la korunacak05 Ekim 2017 Perşembe 04:34
 • iOS 11.0.2 çıktı!03 Ekim 2017 Salı 23:14
 • 2018'de 1 milyardan fazla akıllı telefon bu özelliğe sahip olacak!01 Ekim 2017 Pazar 11:45
 • Bir devrin sonu: Twitter, 280 karakterli tweetleri denemeye başladı27 Eylül 2017 Çarşamba 09:09
 • iOS 11.0.1 güncellemesi yayınlandı27 Eylül 2017 Çarşamba 01:14
 • Whatsapp ve Facebook sonunda birleşiyor!25 Eylül 2017 Pazartesi 13:57
 • Star Wars: The Last Jedi tamamlandı!25 Eylül 2017 Pazartesi 02:01
 • WhatsApp Facebook’a ekleniyor22 Eylül 2017 Cuma 12:40
 • Apple, iOS 11 güncellemesini yayınladı20 Eylül 2017 Çarşamba 00:32
 • Facebook'tan yeni özellik!17 Eylül 2017 Pazar 16:55
 • Tüm Hakları Saklıdır © 2007 Aydın Post | İzinsiz ve kaynak gösterilmeden yayınlanamaz.
  Tel : 0256.226 61 64 | Faks : 0256.226 61 64 | Haber Yazılımı: CM Bilişim