Çevre, Şehircilik ve İklim Değişikliği Bakanlığı, Türkiye’deki Flamingo varlığının devamlılığı için her yıl düzenli olarak Tuz Gölü’ndeki üreme kolonilerinin korunmasına yönelik büyük bir özveri ile çalışmalarını sürdürüyor. Konuyla ilgili gazetecilere açıklama yapan Tabiat Varlıklarını Koruma Genel Müdürü Hacı Abdullah Uçan, geçmişte Konya kanalından Tuz Gölü’ne gelen temiz suyun tarımsal kullanım amaçlı kesilmesi nedeniyle ölümler gerçekleştiğini ancak Bakanlık tarafından alınan tedbirler sayesinde bu yıl yavru sayısında önemli miktarda artış meydana geldiğini söyledi. Uçan, “Bakanlığımızca suyun artırılması ve su kaynaklarının ulaştırılmasıyla ilgili her türlü önlem titizlikle alınmaktadır” ifadesini kullandı.

Çiftçinin elektrik faturasına destek geliyor Çiftçinin elektrik faturasına destek geliyor
Çevre, Şehircilik ve İklim Değişikliği Bakanlığı Tabiat Varlıklarını Koruma Genel Müdürü Hacı Abdullah Uçan, Tuz Gölü Özel Çevre Koruma Bölgesi’ndeki Flamingo Kuş Yaşam Alanı’na ilişkin basın toplantısı düzenledi.

Uçan, yaptığı açıklamada Tuz Gölü Özel Çevre Koruma Bölgesi sulak alanının, Türkiye’nin en önemli kuş türlerinden biri olan, halk arasında Akıllı Turna olarak da bilinen Flamingoların dünyadaki en büyük doğal üreme alanı olduğunu belirtti.

"FLAMİNGO VARLIĞININ DEVAMLILIĞI İÇİN BÜYÜK ÖZVERİYLE ÇALIŞIYORUZ"