• BIST 109.330
 • Altın 155,771
 • Dolar 3,8638
 • Euro 4,5501

  Türkiye'nin en büyük tuvaleti

  16.09.2008 08:33
  Tralles antik kentinde yürütülen kazılar sırasında Türkiye'nin en büyük antik tuvaleti ortaya çıkarıldı.
  Türkiyenin en büyük tuvaleti
  Türkiye'nin en büyük tuvaleti Türkiye'nin en büyük tuvaleti Türkiye'nin en büyük tuvaleti

  Aydın merkezdeki Tralles antik kentinde yapılan kazılarda Türkiye"nin en büyük antik tuvaleti ortaya çıkarıldı. Tralles Antik Kenti Kazı Heyeti Başkanı Prof. Dr. Abdullah Yaylalı, 70 kişilik Türkiye'nin en büyük antik tuvaletinin oturma yerlerinin yüzde 95'inin sağlam ele geçirildiği söyledi.
  Aydın Adnan Menderes Üniversitesi (ADÜ) Fen Edebiyat Fakültesi Arkeoloji Bölümü Öğretim Üyesi Prof. Dr. Abdullah Yaylalı, Kuşadası Rehberler Derneği üyelerinin yaptığı eğitim gezisi sırasında antik tuvaletle ilgili açıklamalarda bulundu. Prof. Dr. Yaylalı, “Bu tuvaletlerin en büyük özelliğinin şehir kanalizasyonuna bağlanmadan önce bugünkü arıtma tesislerinin temelini oluşturan çökertme havuzu işlevi gören bir kuyuya sahip olması. Türkiye"nin en büyük bu antik tuvaletinde çökertme havuzu bulunması son derece dikkat çekici. Bu yıl içinde tuvaletin 4 sütununu ayağa kaldırmayı planlamıştık. Ancak, bu projemiz şimdilik ödemek engeline takıldı. Tuvaletin en büyük özelliklerinden biri de duvarlarının zengin mermer plakalar ile kaplı olması ve sütun taklidi mimari öğeler ile bezeli olmasıdır“ dedi.
  Bu arada, Kuşadası Rehberler Derneği ödenek yetersizliği yüzünden özverili bir çalışma ile devam eden Tralles kazılarında antik tuvaletten sonra okuldan sarnıca dönüştürülen bir yapı daha ortaya çıkarıldığı bildirildi. Kazı Başkanı Yaylalı, “Roma döneminde okul binası olarak kullanılan, Bizans döneminde ise su sarnıcına dönüştürülen yapı ortaya çıkarıldı “ diye konuştu.

  Diğer Haberler
  Tüm Hakları Saklıdır © 2007 Aydın Post | İzinsiz ve kaynak gösterilmeden yayınlanamaz.
  Tel : 0256.226 61 64 | Faks : 0256.226 61 64 | Haber Yazılımı: CM Bilişim