• BIST 98.415
 • Altın 277,449
 • Dolar 5,7824
 • Euro 6,4409

  Türkiye'den ABD Temsilciler Meclisi Dış İlişkiler Komitesi kararına tepki

  23.05.2019 01:16
  Dışişleri Bakanlığı Sözcüsü Hami Aksoy, "ABD'deki  Türkiye karşıtı çevrelerin son dönemde ABD Kongresi nezdindeki faaliyetlerini  yoğunlaştırdıklarını  gözlemliyoruz. Temsilciler Meclisi Dış İlişkiler  Komitesinde kabul edilen, 'ABD-Türkiye ittifakına yönelik endişelerin ifade  edilmesi' başlıklı karar bunun yeni bir tezahürü olmuştur." değerlendirmesinde  bulundu.
  Türkiye'den ABD Temsilciler Meclisi Dış İlişkiler Komitesi kararına tepki
  Türkiye'den ABD Temsilciler Meclisi Dış İlişkiler Komitesi kararına tepki Türkiye'den ABD Temsilciler Meclisi Dış İlişkiler Komitesi kararına tepki Türkiye'den ABD Temsilciler Meclisi Dış İlişkiler Komitesi kararına tepki

  Aksoy, dün ABD Temsilciler Meclisi Dış İlişkiler Komitesinde kabul  edilen "ABD-Türkiye İttifakına Yönelik Endişelerin İfade Edilmesi" başlıklı karar  tasarısı hakkındaki bir soruya yazılı yanıt verdi.

  ABD'deki Türkiye karşıtı çevrelerin son dönemde ABD Kongresi  nezdindeki faaliyetlerini yoğunlaştırdığını gözlemlediklerini belirten Aksoy,  "Temsilciler Meclisi Dış İlişkiler Komitesinde kabul edilen, 'ABD-Türkiye  ittifakına yönelik endişelerin ifade edilmesi' başlıklı karar bunun yeni bir  tezahürü olmuştur." ifadesini kullandı.

  Türkiye ve ABD'nin, "ortak değerlere ve karşılıklı çıkarlara dayalı  köklü müttefiklik ilişkilerine sahip olduğunun" altını çizen Aksoy, iki ülkenin  dünyanın birçok bölgesinde barış ve güvenliğe katkı sağlamak amacıyla birlikte  çalıştığını vurguladı.

  Aksoy, şunları kaydetti:

  "Bu gerçek ve Türkiye'nin ulusal güvenliğini sağlamaya yönelik olarak  attığı adımların gerisindeki haklı nedenler gözardı edilerek alınan bu tür  kararlar, müttefiklik ilişkileriyle bağdaşmamaktadır. Bu itibarla dostluğuna  değer verdiğimiz Amerikan halkının ve temsilcilerinin endişelenmelerine mahal  yoktur. Esasen, dostluk ve müttefikliğin gereği, önerdiğimiz çalışma grubuna  destek vererek, yapıcı ve samimi bir çaba ortaya koymaktır."

  Kaynak: Haber Kaynağı
  Diğer Haberler
  Tüm Hakları Saklıdır © 2007 Aydın Post | İzinsiz ve kaynak gösterilmeden yayınlanamaz.
  Tel : 0256.226 61 64 | Faks : 0256.226 61 64 | Haber Yazılımı: CM Bilişim