Cumhurbaşkanlığı 2’nci tur seçimleri için 81 ilde ilk oylar kullanılmaya başlandı. Yurt genelinde vatandaşlar erken saatlerde sandıklara akın ederken renkli görüntüler de ortaya çıktı. Ankara'da Mehmet Emin Özbey (42), oy kullandığı okulda hazırladığı özel oy pusulası ve sandık eşliğinde Gizem Esin'e (35) evlilik teklif etti.

Türkiye Cumhurbaşkanı Seçimi için 61 milyon seçmen sandık başına koştu. Yurdun dört bir tarafında yaşanan seçim heyecanı sandık başlarına yansıdı.

KOLLARI OLMAYAN ENGELLİ, OY ZARFINI AĞZIYLA SANDIĞA ATTI

Serik ilçesinde 307 sandıkta toplam 101 bin 601 seçmen, Cumhurbaşkanı Seçimi ikinci oylaması için sandığa gitti. Her iki kolunu da elektrik çarpması nedeniyle kaybeden engelli Bülent Bodur, Şehit Hasan Güçlü Meslek ve Teknik Anadolu Meslek Lisesi'nde oy kullanmaya eşi, oğlu ve kızı ile geldi. Oğlunun yardımı ile oyunu kullanan Bodur, zarfı sandığa ağzı ile attı. Bülent Bodur, "1992 yılında elektrik çarpması sonucu kollarımı kaybettim. Allah öldürmeyince öldürmüyor. 1992 yılından beri yaşamaya devam ediyorum" dedi. Sandığa damadı Mehmet Ali Gönül ile gelen tekerlekli sandalyedeki yüzde 96 görme engelli Mustafa Çetin (86) de oyunu kullandı. Çetin'in 6 yıldır görme engelli olduğu belirtildi.

94 YAŞINDAKİ FELÇLİ HASTA SEDYE İLE OYUNU KULLANDI

İl Sağlık Müdürlüğü, hasta ve yatalak seçmenlerin sandığa taşınması için kent genelinde çalışma başlattı. Ekipler, 54 hizmet aracı ve 17 ambulans ile seçmenleri okullara taşımaya başladı. Çıkınlar Mahallesi 500 Evler Sitesi'nde oturan felçli hasta Sehure Yaman da oyunu kullanmak için evinden alındı. 60. Yıl Ortaokulu'na sedye ile götürülen Yaman, burada sağlık ekibinin yardımı ile oyunu kullandı. Yaman, daha sonra yine sağlık ekiplerince evine bırakıldı

OYUNU KULLANMAYA AMBULANSLA GELDİ

Avcılar Merkez Mahallesi’nde oturan ve haftada 3 gün diyaliz tedavisi gören Hikmet Tekneci’nin ayakta durmakta zorlandığını belirten yakınları sağlık ekiplerine bilgi vererek seçimde oy kullanabilmesi için yardım istedi. Hikmet Tekneci, sabah saatlerinde hazırlanarak görevlilerin gelip kendisini almasını bekledi. Hikmet Tenekeci'nin eşi Pakize Tekneci eşinin 07.00’den itibaren giyindiğini ve oy kullanmak için heyecanla götürüleceği anı beklediğini söyledi. Evinden alınan Tekneci, aynı mahalledeki Abdulkadir Uztürk İlkokulu’na iki acil tıp teknisyeninin yardımı ile geldikten sonra asansörle birinci kata çıktı ve oyunu kullandı. Pakize Tekneci, "Ülkemiz için hangisi hayırlı olacaksa o seçilsin" dedi.

113 YAŞINDAKİ DEPREMZEDE KADIN KOLU ALÇIDA OYUNU KULLANDI

Gaziantep Türkbahçe Mahallesi’nde yaşayan 1910 doğumlu 6 çocuk, 38 torunu olan Fatma Tıraş, cumhuriyetin kuruluşundan bugüne kadar yapılan tüm seçimleri gördü. Osmanlı'nın son yıllarında dünyaya gelen Tıraş, deprem felaketinin ardından barındığı konteynerde, sağ kolundaki alçıyla kızı ve mahalle muhtarının yardımıyla oy kullanacağı Türkbahçe İlkokuluna getirildi. Bir süre önce düşme sonucu kolunda kırık oluşan Fatma Tıraş, 1134 nolu sandıkta kızının yardımıyla oyunu kullandıktan sonra jandarmaların yardımıyla konteynerine gitti. Fatma Tıraş, "113 yaşındayım. Oyumu kullandım, hayırlı olsun" dedi.