Tarım ve Orman Bakanlığı, 81 ile bir yazı göndererek yağlı ve yağsız süt tozu ihracatının31 Aralık 2022 tarihine kadar kısıtlandığını duyurdu. Kararın üretici fiyatlarında istikrarın korunması amacıyla alındığı ifade edildi.

Süt ve süt ürünlerindeki fiyat artışı sürerken Tarım ve Orman Bakanlığı, yağlı ve yağsız süttozu ihracatına yılsonuna kadar kısıtlama kararı aldığını duyurdu.

Bloomberg HT'den İrfan Donat'ın haberine göre Tarım Bakanlığı tarafından 81 ile gönderilen yazıda, "Önümüzdeki dönemde çiğ süt üretiminde sürdürülebilirliğin ve arz güvenliğinin sağlanması, üretici fiyatlarında istikrarın korunması amacıyla, 0402 Gümrük Tarife İstatistik Pozisyonu (GTİP) başlığı altında yer alan yağlı ve yağsız süttozu ihracatının 31/12/2022 tarihine kadar kısıtlanması uygun görülmüştür" denildi.

Kiracıdan kiralık ev! Bin 300'e kiralayıp 4 bine kiraya verdi Kiracıdan kiralık ev! Bin 300'e kiralayıp 4 bine kiraya verdi

Tarım ve Orman Bakanlığı tarafından gönderilen yazı

Öte yandan enerji, yem, mazota gelen zamlar ile kur artışı temel gıda ürünleri et ve sütte yeni zamların da kapısını aralamış 1.5 ay içinde et ve süt ürünlerine en az yüzde 30-35 zam geleceği duyurulmuştu.

Şu anda çiğ sütte tavsiye satış fiyatı litre başına 7.50 TL. Üreticinin eline ise kesintilerden sonra 7 TL geçiyor. Üreticilere göre bu fiyat en az 10 lira olmalı. Maliyet artışları nedeniyle birçok çiftçi sektörü bıraktı. Yemin kilogram fiyatı 7.60 lirayı aştı. Son 1.5 yılda başta anaç hayvanlar olmak üzere 1 milyonu aşkın büyükbaş hayvanın kesildiği tahmin ediliyor.