• BIST 108.508
 • Altın 153,730
 • Dolar 3,8505
 • Euro 4,5205

  'Türkiye'de solcular asıl sorunu görmezden geliyor'

  30.04.2012 09:42
  Star yazarı Mustafa Akyol'a göre solcular Türkiye tarihine baktıklarında habire "İslam ve muhafazakarlık sorunu" görüyor...
  Türkiyede solcular asıl sorunu görmezden geliyor
  'Türkiye'de solcular asıl sorunu görmezden geliyor' 'Türkiye'de solcular asıl sorunu görmezden geliyor' 'Türkiye'de solcular asıl sorunu görmezden geliyor'

  Star gazetesi yazarı Mustafa Akyol köşesinde Türk solunun İslam'la sorunu başlıklı bir yazı kaleme aldı. Ali Topuz'un Radikal'de, 1915'de yaşananları Ermeni Soykırımı olarak yorumladığı ve "soykırım" iddialarının da, "inkar"ının da kökünün 2. Abdülhamid'e uzandığını yazması üzerine Mustafa Akyol ilginç bir yanıt verdi.

  Ermenileri de, diğer azınlıkları da koruyan unsurun İslam ve muhafazakarlık olduğunu ileri süren Akyol, solcuların Türkiye tarihine baktıklarında habire "İslam ve muhafazakarlık sorunu" gördüklerini ama "asıl sorun" dediği Kemalizmi görmezden geldiklerini ileri sürdü.

  İşte Akyol'un yazısından çok çarpıcı bir bölüm:
  "SOYKIRIMI ABDÜLHAMİD OKULLARINDA OKUYANLAR YAPTI"

  "Radikal'de yayınlanan Ali Topuz imzalı ve "Soykırımı inkârın beş teranesi" başlıklı yazıdaki argümanların çoğu aklıma yatmıştı ki, solcu yazarın gerek "soykırım"ı gerekse onun "inkarı"nı, kökü Sultan II. Abdülhamid'e uzanan bir "Türk-İslam sentezi" geleneğine dayandırdığını okuyunca durakladım. Durup bir daha okudum şu satırları:

  "Bu kerameti kendinden menkul [inkarcı] argüman, 'Türk-İslam sentezi' denilen ideolojik örüntünün, temeli Abdülhamit zamanında atılan, ilk büyük uygulaması Abdülhamit'in mekteplerinde yetişen kadrolar tarafından 1915'te yapılan ve 12 Eylül 1980 sonrası güncellenip güçlendirilerek tedavülü artırılan ideolojik örüntünün tüm şifrelerini taşıyor içinde."

  Bu, karmaşıklığının yanında epey de enteresan bir cümleydi, çünkü:

  Önce Ermeniler konusundaki "Türk vebali"ni "İslamcı" Abdülhamid'e yıkıyor; sonra Abdülhamid'i devirerek iktidara gelen İttihatçıları dahi "onun mekteplerinde okumuşlar" diye aynı hesaba yazıyor; sonra da hızını alamayıp, ağızlarından çıkan her iki laftan biri "Atatürk ilke ve inkılapları" olan 12 Eylül darbecilerini bile aynı çizgiye bağlıyordu.

  Yani, sanırdınız ki, Türkiye'de son yüzyılda ne kötülük olduysa Abdülhamid'in attığı "Türk-İslam sentezcisi" tohumlar yüzünden olmuş. İttihatçılık, Kemalizm filan önemsiz detaylarmış.

  ABDÜLHAMİD, İSLAM ve ERMENİLER

  Oysa, bakın, 1915 konusunda "Türk tezi"ne ve Türk tarafına hiç sıcak bakmayan Batılı tarihçilerden Robert Melson, "Devrim ve Soykırım" adlı kitabında neler diyor. Abdülhamid döneminde de Ermeni kıyımları yaşandığını anlattıktan sonra, bu dönem ile sonrası arasındaki büyük farkı şöyle tanımlıyor:

  "1894-96 yıllarında toplu bir soykırıma yönelinmemesinin sebebi, Osmanlı rejiminin, İslam'a, millet sistemine ve eski rejimin restorasyonuna olan bağlılığı idi. Abdülhamid bir devrimci değildi. Devletin ve toplumun radikal dönüşümüne karşı koyan reaksiyoner bir muhafazakardı. Soykırım uygulayarak Ermeni Milleti'ni imha etmek, sultanın ideolojisinden radikal bir sapma olurdu. Bu, İslam'a ve millet sistemine aykırı düşerdi ki, bunlar Osmanlı devletini Osmanlı toplumuna bağlayan meşruiyet mitleriydi ." (Revolution and Genocide: On the Origins of the Armenian Genocide and the Holocaust, 1992, s. 69)

  Yani neymiş...

  Osmanlı'nın çoğulcu yapısının çatırdadığı dönemde dahi, Ermenileri (ve aslında diğer Türk-olmayan halkları da) koruyan ana faktör, "İslam" ve "muhafazakarlık" imiş. Ve bu halkların başına gelecek asıl felaketler, İslam'ı da muhafazakarlığı da kaldırıp atacak olan "seküler devrimciler"den gelecek imiş...

  Peki kendilerinin Türkiye'nin entelektüel eliti (hatta "vicdanı"!) sayan solcular, bu kritik gerçeği anlarlar mı?

  Bazı İdris Küçükömer-meşrep istisnalar hariç, pek anlamazlar. Çünkü kendileri de söz konusu "seküler devrimciler"in bir türevidir. Bu yüzden de, Türkiye tarihine baktıklarında habire "İslam ve muhafazakarlık sorunu" görür, ama "asıl sorun"u görmezler.

  Öyle ki, "asıl sorun"un kendilerine yaptığı zulümleri bile yanlış adreslere havale ederler. Kemalist rejimin Dersim'e yağdırdığı bombaları "Sünniler"den, Kemalist darbecilerin yaptığı işkenceleri "sağcılardan" bilirler, mesela.

  Bu vahim kör noktadan kurtulmadıkça da, Türkiye'nin tarihini ve bugününü ıskalamaya devam edeceklerdir. 

  UYARI: Küfür, hakaret, rencide edici cümleler veya imalar, inançlara saldırı içeren, Türkçe karakter kullanılmayan ve kişilik haklarını hiçe sayan yorumlar onaylanmamaktadır.
  Bu habere henüz yorum eklenmemiştir.
  Diğer Haberler
 • O manzaralar içimizi sızlatıyordu06 Ekim 2012 Cumartesi 12:50
 • Sucuk ve Salamı karıştıramayacaklar06 Ekim 2012 Cumartesi 12:48
 • 56 yaşındaki ev hanımının yaptığı pes dedirtti!06 Ekim 2012 Cumartesi 12:47
 • Şehit yakınlarına internet indirimi06 Ekim 2012 Cumartesi 12:39
 • Bir top mermisi daha düştü!06 Ekim 2012 Cumartesi 11:51
 • Bisküvi kutusundan tarih çıktı06 Ekim 2012 Cumartesi 10:58
 • Nevşin Mengü rövanşı böyle aldı!..06 Ekim 2012 Cumartesi 10:56
 • Bu haberi okumadan yola çıkmayın06 Ekim 2012 Cumartesi 10:40
 • 4+4+4ün gerekçeli kararı Resmi Gazetede!06 Ekim 2012 Cumartesi 10:39
 • Başbakan Erdoğanın arıyla imtihanı!06 Ekim 2012 Cumartesi 10:37
 • Tüm Hakları Saklıdır © 2007 Aydın Post | İzinsiz ve kaynak gösterilmeden yayınlanamaz.
  Tel : 0256.226 61 64 | Faks : 0256.226 61 64 | Haber Yazılımı: CM Bilişim