• BIST 106.474
 • Altın 151,840
 • Dolar 3,6440
 • Euro 4,3033

  Türkiye'de intiharlar arttı!

  26.06.2014 17:05
  Türkiye İstatistik Kurumu (TÜİK) 2013 verilerine göre, ülkede ölümle sonuçlanan intihar sayısı 3 bin 189.
  Türkiye'de intiharlar arttı!
  Türkiye'de intiharlar arttı! Türkiye'de intiharlar arttı! Türkiye'de intiharlar arttı!

  İzmir Ekonomi Üniversitesi Sosyoloji Bölüm Başkanı Prof. Dr. Kahveci, intihar edenlerin yaklaşık yüzde 75'inin yaşamlarına son vermeden önce, bu eğilimlerini yakın çevrelerine ifade ya da ima ettiklerini kaydetti.

  Prof. Dr. Kahveci, “Bu durum pek çok intihar vakasının potansiyel olarak önlenebilir nitelikte olduğunu akla getirmektedir. Ülkemizde intihar girişimi olayları, intihar vakalarından en az 20 kat daha fazladır. Toplumumuzda intihar ve intihar girişimi önemli bir sorun olarak karşımıza çıkıyor. Ülkemizde intihar oranları, sanayi devrimini tamamlamış toplumlardan daha düşüktür. Bu karşılaştırma aynı zamanda ülkemizde gelecekte intihar ve intihara girişim vakalarının artacağını da göstermektedir. Nitekim son 50 yıldaki istatistikler de bu doğrultuda bir eğilime işaret etmektedir. Türkiye'de intihar ve intihar girişim hızı, çarpıcı bir şekilde artmaktadır" dedi.

  İLKOKUL MEZUNLARI İNTİHARDA ÖNDE

  Eğitim düzeyinin intihar olayında önemli bir etken olduğunu belirten Prof. Dr. Kahveci, 2013 verilerine göre intihar edenlerin yüzde 38'i ilkokul mezunuyken, bu oranın üniversite mezunlarında yüzde 8 olduğunu söyledi.

  Prof. Dr. Kahveci, "Türkiye nüfusu genelinde ilkokul mezunlarının oranı yüzde 28, üniversite mezunlarının oranı ise yüzde 13'tür. Başka bir deyişle Türkiye'de intihar vakalarındaki ilkokul mezunlarının oranı Türkiye'de genel nüfusunun içindeki oranından çok fazladır. İlkokul mezunlarının kalifiye olmayan işlerde çalışma olasılığı daha yüksek olduğundan, gelir düzeylerinin de düşük olması beklenebilir. Yani, toplumumuzda gelir düzeyi daha düşük olan bireylerde intihar oranları daha yüksektir" dedi.

  ERKEKLERDE ORAN YÜZDE 73

  2013 yılında intihar edenlerin yüzde 73'ünün erkek, yüzde 27'sinin de kadın olduğu bilgisini veren Prof. Dr. Kahveci, bu durumun tarihsel süreç içerisinde değişim göstermediğini söyledi.

  Prof. Dr. Kahveci, “Kadınlarda genel olarak yaş arttıkça intihar oranı azalırken, erkeklerde tersine bir eğilim gözlenmektedir. Yani erkeklerin yaşları ilerledikçe intihar eğilimi artmaktadır. Nedenleri bilinen vakalar içerisinde, hastalık, geçim zorluğu, aile geçimsizliği, ticari başarısızlık gibi durumlar önemli intihar nedenleri olarak gözlemlenmektedir. Geleneksel değerlerin ve cinsiyete dayalı iş bölümünün egemen olduğu toplumumuzda, erkekler evin geçiminde önemli sorumluluklar yüklenmektedir ve toplumumuzda erkelerin bu yük altında ezildiklerini söyleyebiliriz" diye konuştu.

  UYARI: Küfür, hakaret, rencide edici cümleler veya imalar, inançlara saldırı içeren, Türkçe karakter kullanılmayan ve kişilik haklarını hiçe sayan yorumlar onaylanmamaktadır.
  Bu habere henüz yorum eklenmemiştir.
  Diğer Haberler
  Tüm Hakları Saklıdır © 2007 Aydın Post | İzinsiz ve kaynak gösterilmeden yayınlanamaz.
  Tel : 0256.226 61 64 | Faks : 0256.226 61 64 | Haber Yazılımı: CM Bilişim