TÜİK ülkemizde en çok kullanılan sosyal medya platformlarını açıkladı. İlk üç sıradaki isim herkesin tahmin edebileceği mecralar.

iPhone 6 ile vedalaşma vakti geldi: O artık eski bir iPhone iPhone 6 ile vedalaşma vakti geldi: O artık eski bir iPhone
Sosyal medya artık günümüz değişmez bir gerçeği haline geldi. Akıllı telefonların yaygınlaşmaya başlamasıyla birlikte hayatımıza girmeye başlayan bu platformlar, artık hemen herkes için vazgeçilmez bir alışkanlık boyutu kazandı. Örneğin WhatsApp’ı ele alacak olursak, internet tabanlı bu uygulama, bir zamanların en efsanevi haberleşme sistemi olan SMS’in sonunu getirdi.

Ancak WhatsApp’ı SMS’den ayıran en önemli şey, bu platform sayesinde yüzlerce kişiyle aynı anda konuşabiliyor veya görüntülü arama yapabiliyor olmamız. Peki WhatsApp’ın Türkiye’nin en çok kullanılan sosyal medya platformu olduğunu biliyor muydunuz?

TÜİK tarafından yapılan araştırmaya göre, Amerikalı teknoloji devi ülkemizdeki her 100 kişiden 82’sinin kullandığı bir platform. WhatsApp’ın %82’lik kullanım oranı onu en çok tercih edilen sosyal medya platformu haline getiriyor. Listenin ikinci sırasında %67,3 ile YouTube gelirken üçüncü sırayı ise %57,6 ile Instagram alıyor.

Dünyanın en çok kullanıcıya sahip platformu olan Facebook listenin 4. Sırasına %50,4’lük kullanıcı oranıyla yerleşirken, 5. Sırada bulunan Twitter ile Facebook arasındaki bariz fark gözlerden kaçmıyor. Buna göre Twitter kullanım oranı yalnızca %20,2’de kalmış. 6. Sırada bulunan Telegram’ın %13,3’lük oranla Snapchat’i geride bıraktığını görüyoruz ki, bu platformun kullanıcı oranı ise %8,3. TÜİK’in araştırmalarına göre listenin 8. ve son sırasında yer alan platform ise %5,3’lük oranıyla BİP oluyor.