• BIST 105.964
 • Altın 163,602
 • Dolar 3,9454
 • Euro 4,6655

  Türkiye'de 3 ölüm vakasından biri KOAH

  17.11.2011 11:06
  Aydın İl Sağlık Müdürü Dr. Hüsnü Tırpancı, dünyada her yıl 2,75 milyon kişinin KOAH nedeniyle öldüğüne işaret ederek, “KOAH Türkiye’de 3. ölüm nedeni olarak bulunmuştur” dedi.
  Türkiyede 3 ölüm vakasından biri KOAH
  Türkiye'de 3 ölüm vakasından biri KOAH Türkiye'de 3 ölüm vakasından biri KOAH Türkiye'de 3 ölüm vakasından biri KOAH

   

  Kronik Obstrüktif Akciğer Hastalığı’nın (KOAH), hava yollarında daralma ve akciğer dokusunda hasara neden olan bir hastalık olduğuna işaret eden İl Sağlık Müdürü Dr. Hüsnü Tırpancı, “KOAH akciğerleri harap eden ve etkilediği kişilerin nefes alıp vermesini giderek güçleştiren ilerleyici bir hastalıktır. Dünya Sağlık Örgütü, her yıl 2,75 milyon kişinin KOAH nedeni ile öldüğünü bildirmektedir. KOAH tüm dünyada, kalp hastalığı, felç ve pnömoniden sonra AIDS ile birlikte 4. ölüm nedenidir. Son yıllarda Sağlık Bakanlığı ve Dünya Sağlık Örgütü’nün birlikte yürüttüğü Ulusal Hastalık Yükü ve Maliyet Etkililik Çalışmasında, KOAH Türkiye’de 3. ölüm nedeni olarak bulunmuştur. Hastalık erkeklerde 3. ölüm nedeni, kadınlarda ise 5. ölüm nedenidir. Hastalık kentlerde yaşayanlarda 4. ölüm nedeni iken, kırsal alanlarda yaşayanlarda 3. ölüm nedenidir. Gene ayni çalışmada erkeklerde KOAH gelişiminden yüzde 70, kadınlarda KOAH gelişiminden ise yüzde 20 oranında sigara içimi sorumludur. Bu veriler ülkemizde KOAH nedeniyle her yıl yaklaşık 26 bin kişinin öldüğünü göstermektedir” dedi.
  KOAH ile ilgili yürütülen kampanyaların KOAH’ın neden olduğu ölümleri ve sakatlıkları azaltmakta olduğuna işaret eden Tırpancı, “Bu etkinliklerin içerisinde kamuoyunun bilinçlendirilmesi, sürekli tıp eğitim proğramları ve risk altında bulunan kişilere önerilerde bulunmak ve solunum testi yapmak gibi bilinçlendirme etkinlikleri içermektedir.
  KOAH için en önemli risk faktörü sigara içimidir. Sigara dumanı ile karşılaşma da solunum semptomlarına ve KOAH’a neden olmaktadır. KOAH’a yol açtığı belgelenmiş diğer nedenler arasında mesleki toz ve kimyasal maddeler ve iyi havalandırılmayan konutlarda ısınma ve yemek pişirmede kullanılan organik /biyomas yakıtlar da yer almaktadır. Halk Sağlığı yetkilileri, toplumdaki KOAH sorununun çözümünde en önemli engelin, bu hastalığın yetersiz teşhisi olduğunu bildirmektedirler. KOAH’lı hastaların yarıdan fazlası, henüz bu hastalığa sahip olduklarını bilmemektedirler. Hastalığın belirtileri olan öksürük, balgam ve nefes darlığı, genellikle hastaların günlük işlerini yürütmesini kısıtlamaktadır. Bir solunum testi ile hastalık kolayca teşhis edilebilir. Bazı risk faktörlerine, özellikle de sigara dumanına maruz kalmış olmak, KOAH tanısında en önemli kuşku nedenidir. KOAH ne kadar erken teşhis edilir ve ne kadar erken tedaviye başlanırsa, hastalığın seyri o kadar iyi olur” diye konuştu.
  KOAH NASIL TEDAVİ EDİLİR
  KOAH’ın tedavi süreci hakkında da bilgiler veren Tırpancı, şunları söyledi: “Etkili bir tedavi programında üç basamak vardır. Bunlar hastalığın değerlendirilmesi ve izlenmesi, risk faktörlerin azaltılması ile ilaç ve ilaç dışı olmayan yaklaşımlarla KOAH’ın tedavisi yapılmaktadır. Çağımızın en önemli hastalıklarından birisi olan KOAH tedavisi çok pahalı olup, KOAH’dan korunmak için atılacak en önemli adım sigara içmemek veya içiliyorsa kesinlikle bırakmaktır. Sigara içen kişiler sigarayı terk ettikleri anda KOAH’ın ilerleme hızı yavaşlar. Sigarayı bırakan kişilerin akciğer işlevlerindeki kötüleşme durur, hatta iyiye doğru gidiş başlayabilir”
  UYARI: Küfür, hakaret, rencide edici cümleler veya imalar, inançlara saldırı içeren, Türkçe karakter kullanılmayan ve kişilik haklarını hiçe sayan yorumlar onaylanmamaktadır.
  Bu habere henüz yorum eklenmemiştir.
  Diğer Haberler
  Tüm Hakları Saklıdır © 2007 Aydın Post | İzinsiz ve kaynak gösterilmeden yayınlanamaz.
  Tel : 0256.226 61 64 | Faks : 0256.226 61 64 | Haber Yazılımı: CM Bilişim