free vpn ücretsiz vpn
 • BIST 94.571
 • Altın 209,960
 • Dolar 5,3262
 • Euro 6,1006

  Türkiye noktayı koydu! 2019 sonunda geliyor

  11.07.2018 14:16
  NATO zirvesi için Belçika'ya giden Dışişleri Bakanı Çavuşoğlu, "Önümüzdeki yıl sonuna doğru S-400 füzelerinin ilk bataryaları gelecek. Neticede artık bunun sorgulanmasına da gerek yok" dedi.
  Türkiye noktayı koydu! 2019 sonunda geliyor
  Türkiye noktayı koydu! 2019 sonunda geliyor Türkiye noktayı koydu! 2019 sonunda geliyor Türkiye noktayı koydu! 2019 sonunda geliyor

  Dışişleri Bakanı Mevlüt Çavuşoğlu, Rusya'dan S-400  savunma sistemlerine ilişkin, "Önümüzdeki yıl sonuna doğru ilk bataryalar  gelecek. Neticede artık bunun sorgulanmasına da gerek yok." dedi. 

  Çavuşoğlu, NATO Zirvesi için geldiği Brüksel'de basının sorularını  yanıtladı.

  Rusya'dan S-400 aldıktan sonra sadece ABD'den değil bazı NATO  üyelerinden de bunu sorgulayan açıklamalar geldiğine işaret eden Çavuşoğlu,  şunları kaydetti:

  "Teknik kısmını anlayabiliyoruz. Örneğin S-400'ün NATO'yu ve NATO  sistemlerini, müttefikleri düşman olarak tanımlayıp tanımadığını sormaları ya da  bunu anlamaya çalışmaları normal. Bu konuda biz de zaten hassasız. Alırken de bu  konudaki şartlarımızı ortaya koyduk.

  Bu bizim acil bir ihtiyacımızdı. Bu ihtiyacımızı müttefiklerimizden  karşılayamadığımız için Rusya'dan aldığımızı, en iyi teklifi de Rusya'nın  verdiğini, sonuçta da Türkiye'nin bağımsız ve özgür bir ülke olduğunu, kendi  kararını kendisi verebileceğini söyledik."

  "Acaba Türkiye NATO'dan uzaklaşıyor mu" türü sorgulamaları kabul  etmediklerini belirten Çavuşoğlu, "Hayır, Türkiye NATO'dan uzaklaşmıyor. Eğer  NATO müttefiklerimiz bu ihtiyaçlarımızı karşılasaydı biz onlardan alacaktık,  önceliği de onlara verdik." ifadelerini kullandı.

  Çavuşoğlu ayrıca, "Önümüzdeki yıl sonuna doğru ilk bataryalar gelecek.  Neticede artık bunun sorgulanmasına da gerek yok." dedi.

  'NATO'yu ve müttefikleri tehdit eden birinci unsur terör örgütleridir'

  Bugün NATO'yu ve müttefikleri tehdit eden birinci unsurun terör  örgütleri olduğunu vurgulayan Çavuşoğlu, NATO'nun terörle mücadelede sonuç alıcı  önlemler alması gerektiğini söyledi.

  Çavuşoğlu, NATO'nun bugün özellikle de müttefik ülkelerin istikrarının  korunmasında rol oynaması gerektiğini ifade ederek, sözlerini şöyle sürdürdü:

  "Her ne kadar askeri ve güvenlikle ilgili bir örgüt olsa da bugün  tehdidin boyutu değiştiği için NATO kendisini buna göre uyarlamalıdır. Sadece  askeri bakımdan değil, siyasi bir örgüt olmamasına rağmen müttefiklere ve tüm üye  ülkelerin halklarına güven verebilmesi için siyasi gelişmeleri çok yakından takip  edip ona göre de NATO yönlendirici politikalar uygulamalıdır."

  Kaynak: Haber Kaynağı
  Diğer Haberler
  ÖNE ÇIKANLAR
  1/20
  Tüm Hakları Saklıdır © 2007 Aydın Post | İzinsiz ve kaynak gösterilmeden yayınlanamaz.
  Tel : 0256.226 61 64 | Faks : 0256.226 61 64 | Haber Yazılımı: CM Bilişim