• BIST 86.771
 • Altın 247,389
 • Dolar 6,0108
 • Euro 6,7137

  Türkiye kekik ihracatında dünya lideri

  06.02.2017 09:24
  TZOB Başkanı Bayraktar, Türkiye'nin 55,7 milyon dolar ile kekik ihracatında dünya lideri olduğunu söyledi.
  Türkiye kekik ihracatında dünya lideri
  Türkiye kekik ihracatında dünya lideri Türkiye kekik ihracatında dünya lideri Türkiye kekik ihracatında dünya lideri

  Türkiye Ziraat Odaları Birliği (TZOB) Genel Başkanı Şemsi Bayraktar, Türkiye’nin tıbbi, aromatik bitkilerde çok zengin bir ülke olduğunu bildirdi.

  Bitkisel ilaç, bitki kimyasalları, gıda ve katkı maddeleri, kozmetik ve parfümeri sanayi girdilerini oluşturan pek çok bitkisel ürünün Türkiye’nin zengin florasını oluşturduğunu belirten Bayraktar, "Tıbbi ve aromatik bitkiler açısından büyük bir ekonomik potansiyele sahibiz. Yalnız potansiyelimizi iyi kullandığımızı söyleyemeyiz. Dünyada tıbbi aromatik bitki ihracatı yapan 110 ülke içinde, 18’nci sıradayız. Yıllık 25 milyar dolarlık pazardan sadece 158,4 milyon dolar pay alıyoruz. Potansiyelimizle bu rakamın çok çok üzerinde ihracat yapabiliriz" dedi.

  İhracat rakamları

  TZOB Başkanı Bayraktar'ın Türkiye'nin ihracatına yönelik paylaştığı rakamlara göre;

  İşlenmemiş olarak 61 ülkeye, işlenmiş olarak da 74 ülkeye kekik ihracatı yapan Türkiye, 2015 yılında 55,7 milyon dolarlık kekik ihracatı gerçekleştirdi. İhracat yapılan ülkeler arasında ABD, Almanya, İtalya, Kanada, Polonya, Hollanda, Belçika, Kanada, Güney Afrika Cumhuriyeti, Fransa, Japonya ve Avustralya’ya bulunuyor.

  Türkiye 2015 yılında Vietnam, Polonya, Mali, ABD, Almanya, Senegal, Güney Afrika Cumhuriyeti, Brezilya, Japonya başta olmak üzere 69 ülkeye 35,8 milyon dolarlık defne yaprağı sattı.

  ABD, Fransa, Norveç, İsviçre ve Slovakya başta olmak üzere 16 ülkeye 35,7 milyon dolarlık haşhaş tohumu ihracat ederken aynı yıl anason, rezene, kişniş ve ardıç meyvelerinde 11,9 milyon dolarlık, kimyonda 11,1, kuru kırmızı biberde ise 5,4 milyon dolarlık ihracat gerçekleştirdi.

  Bayraktar, bu rakamların arttırılması için yapılması gerekenleri ise şöyle sıraladı;

  - En büyük sorunlardan biriside tıbbi aromatik bitkilerde zirai mücadele sorunudur. Türkiye’de kekik ve adaçayı gibi tıbbi bitkiler için ruhsatlı hiçbir pestisit bulunmamaktadır. İvedilikle ruhsatlandırma çalışmaları başlatılmalı.  

  - Tıbbi aromatik bitkilerinde tağşişi (yabancı madde karıştırma) önlemek için denetimler sıkılaştırılmalı.  

  - Doğan toplama bazı ürünlerde ekonomik olsa da kalite ve standart için kültür üretimi yapılması gerekmektedir. Üretici teşvik edilmeli, ürün bazlı destek verilmeli, hasat sonrası ambalajlama, paketleme ve depolamayı sağlayacak tesislerin kurulması sağlanmalı.

      

  Diğer Haberler
  Tüm Hakları Saklıdır © 2007 Aydın Post | İzinsiz ve kaynak gösterilmeden yayınlanamaz.
  Tel : 0256.226 61 64 | Faks : 0256.226 61 64 | Haber Yazılımı: CM Bilişim