• BIST 106.960
 • Altın 151,340
 • Dolar 3,6749
 • Euro 4,3248

  Türkiye karapara aklamak için hangi ülkeyle anlaştı?

  15.08.2012 10:09
  Karaparayla mücadelede Hollanda ile işbirliği yapılacak.
  Türkiye karapara aklamak için hangi ülkeyle anlaştı?
  Türkiye karapara aklamak için hangi ülkeyle anlaştı? Türkiye karapara aklamak için hangi ülkeyle anlaştı? Türkiye karapara aklamak için hangi ülkeyle anlaştı?

  Türkiye Cumhuriyeti Maliye Bakanlığı, Mali Suçları Araştırma Kurulu Başkanlığı (MASAK) ile Hollanda Mali İstihbarat Birimi Arasında Karapara Aklama ve Terörizmin Finansmanı ile İlgili Finansal İstihbarat Değişiminde İşbirliğine Dair Mutabakat Muhtırası'nın yürürlüğe konulmasına ilişkin Bakanlar Kurulu Kararı, Resmi Gazete'nin bugünkü sayısında yayımlandı.

  Buna göre, yetkili makamlar, karşılıklı menfaat ve işbirliği anlayışı içinde, mütekabiliyet esasına dayalı olarak ve her bir yetkili makamın ulusal mevzuatı çerçevesinde karapara aklama, terörizmin finansmanı ve ilgili suç faaliyeti konusunda bilgi değişimini kolaylaştırmak üzere mutabakata vardı.

  Yetkili makamlar, karapara aklama, terörizmin finansmanı ve ilgili suç faaliyetine karıştığından şüphe edilen kişilerin analiz, inceleme ve soruşturmasına yardımcı olabilecek bilgiyi, kendiliğinden veya talep üzerine birbirlerine sağlayarak işbirliği yapacak. Sağlanacak işbirliği ve bilgi değişimi, yetkili makamların ulusal yasal sistemlerine uygun olarak yapılacak.

  Her bir talep, ulusal mevzuatın izin verdiği ölçüde; talepte bulunan yetkili makam tarafından konuyla ilgili olarak bilinen vakıaların kısa bir açıklaması, konuyu tanımlayan mevcut tüm bilgiler, varsa şüphelenilen suçlara ve suçlamalara ilişkin mevcut tüm bilgiler ve talebin nedeni ve bilginin kullanım amacı hususlarını içerecek.

  BİLGİ VE BELGELER AMAÇLAR DIŞINDA KULLANILAMAYACAK!

  Her bir yetkili makamdan elde edilen bilgi ve belgeler, bilgiyi veren yetkili makamdan önceden izin alınmaksızın üçüncü bir tarafa verilmeyecek, idari, soruşturma veya kovuşturma amaçlı olarak kullanılmayacak.

  Yetkili makamlar, her bir yetkili makamdan elde edilen herhangi bir bilgi veya belgenin, bilgiyi veren yetkili makamdan önceden izin almaksızın bu mutabakat muhtırasında ifade edilen amaçlar dışında kullanılmasına veya açıklanmasına izin vermeyecek.

  Aklama suçunun öncül suçları ile karapara aklama ve terörün finansmanı suçlarında herhangi bir değişiklik olduğunda, durum derhal diğer yetkili makama bildirilecek.

  Mevcut mutabakat muhtırasının uygulanmasından elde edilen bilgiler gizli olacak. Bilgi, bilgiyi alan yetkili makamın kendi kaynaklarından elde ettiği benzer bilgi için ulusal mevzuatının şart koştuğu gizlilik içerisinde korunacak ve resmi gizliliğe tabi olacak.

  BİLGİ TALEBİ, ULUSAL GÜVENLİĞE AYKIRI İSE REDDEDİLECEK!

  Yardımlaşma ulusal mevzuata, uluslararası anlaşmalara veya ulusal güvenliğe aykırı olacaksa bilgi talebi reddedilebilecek. Bilgi talebinde bulunan yetkili makama, talebin reddine ilişkin sebepler bildirilecek.

  Yetkili makamlar, bu mutabakat muhtırasının uygulanması amacı ile her bir ülkenin mevzuatına uyumlu olarak kabul edilebilir iletişim prosedürleri için müşterek düzenleme yapacak ve birbirleriyle istişarede bulunacak. Bu makamlar arasındaki iletişim, İngilizce olarak gerçekleştirilecek.

  Mutabakat muhtırası, karşılıklı rıza ile her zaman değiştirilebilecek. Yetkili makamlar, bu değişikliklere dair onaylarını nota değişimi ile bildirecek ve değişiklik onayı, son bildirim tarihinde yürürlüğe girecek. Söz konusu mutabakat muhtırası, her zaman fesih de edilebilecek. Fesih, diğer yetkili makamdan yazılı bildirimin alınmasından itibaren yürürlüğe girecek.

  Muhtıranın, bilginin kullanılmasını içeren bazı maddeleri ile gizlilik maddesinde yer alan yükümlülükler, muhtıra fesih olsa bile yetkili makamları bağlamaya devam edecek.

  UYARI: Küfür, hakaret, rencide edici cümleler veya imalar, inançlara saldırı içeren, Türkçe karakter kullanılmayan ve kişilik haklarını hiçe sayan yorumlar onaylanmamaktadır.
  Bu habere henüz yorum eklenmemiştir.
  Diğer Haberler
 • Altın Borsası, İMKBye entegre olacak05 Ekim 2012 Cuma 18:02
 • Maliye uyardı: Bu son şans!05 Ekim 2012 Cuma 16:49
 • Maliye Bakanlığı 7 bin personel arıyor!05 Ekim 2012 Cuma 15:55
 • Borsa güne yükselişle başladı05 Ekim 2012 Cuma 10:49
 • Gür’ün Bahreynli ortağı batık çıktı05 Ekim 2012 Cuma 09:41
 • Piyasalarda pozitif eğilim sürebilir05 Ekim 2012 Cuma 09:29
 • THY yönetiminde şok gelişme!05 Ekim 2012 Cuma 09:08
 • Doğan ortak alabilir!05 Ekim 2012 Cuma 08:18
 • Vergi avantajı bitiyor05 Ekim 2012 Cuma 08:11
 • Draghiyi bezdirdiler05 Ekim 2012 Cuma 07:37
 • Tüm Hakları Saklıdır © 2007 Aydın Post | İzinsiz ve kaynak gösterilmeden yayınlanamaz.
  Tel : 0256.226 61 64 | Faks : 0256.226 61 64 | Haber Yazılımı: CM Bilişim