Türkiye için sevindiren gelişme. Uluslararası Finans Enstitüsü Başekonomisti Robin Brooks, Türkiye’nin son 5 yılda ihracat hacminde görülmemiş bir artış yaşadığını söyledi. 'Türkiye ekonomik olarak yükselişte' ifadelerini kullandı. Türkiye, Arjantin, Brezilya, Meksika ve Rusya’nın ürün ve hizmet ihracat hacimlerine ilişkin bir grafik paylaşan Brooks, 'Son 5 yılda Türkiye, ihracat hacminde diğer gelişmekte olan ülkelerde görülmemiş bir artış yaşadı.' ifadesini kullandı. İşte son dakika haberinin detayları...

Sosyal konut dizginledi: Ev ve kira fiyatları düşüyor Sosyal konut dizginledi: Ev ve kira fiyatları düşüyor
"İhracat artışı son 5 yılda çok yükseldi" dedi. Türkiye'nin ekonomik olarak gelişmekte olan ülkeleri geçtiğini söyledi. Dünyanın en önemli ekonomistlerinden, Uluslararası Finans Enstitüsü Başekonomisti Robin Brooks, sosyal medya platformu Twıtter'dan Türkiye ile ilgili bir paylaşımda bulundu.

Türkiye, Arjantin, Brezilya, Meksika ve Rusya’nın ürün ve hizmet ihracat hacimlerine ilişkin bir grafik paylaşan Brooks, "Son 5 yılda Türkiye, ihracat hacminde diğer gelişmekte olan ülkelerde görülmemiş bir artış yaşadı." ifadesini kullandı.

Türkiye'nin tek ihtiyacının makro istikrar olduğunu savunan Brooks, "Küresel ekonomide başarılı olması için koşullar ihracattaki yüksek rekabet gücü ile birlikte büyük oranda ortada." dedi. "Makro istikrar ile Türkiye hızla yükselecek" yorumunda bulundu.

Türkiye'de ihracat, haziran ayında yüzde 18,5 artışla 23,4 milyar dolara ulaşırken, yılın ilk 6 ayında ise 20 artarak 126 milyar dolara yaklaştı. Böylece 2022 yılsonu için belirlenen 250 milyar dolarlık ihracat hedefi doğrultusunda 6 aylık hedefler gerçekleşmiş oldu.