Enflasyonla mücadele eden vatandaşlar, iş bulma noktasında zor durumda kaldıklarında ücretli çalışarak geçimlerini sağlıyor. Türkiye İstatistik Kurumu (TÜİK), Ocak ayı Ücretli Çalışan İstatistikleri’ni açıkladı. Buna göre sanayi, inşaat ve ticaret-hizmet sektörleri toplamında ücretli çalışan sayısı 2024 Ocak ayında bir önceki yılın aynı ayına göre yüzde 2,8 arttı. Ücretli çalışan sayısı bir önceki yılın aynı ayında 14 milyon 620 bin 763 kişi iken, 2024 yılı Ocak ayında 15 milyon 22 bin 900 kişi oldu.

Ankara'da şaşkına çeviren görüntü: Polisten kaçtı, iki duvar arasına sıkıştı Ankara'da şaşkına çeviren görüntü: Polisten kaçtı, iki duvar arasına sıkıştı

Ücretli çalışanların sektörlere göre dağılımı?

Enflasyonla mücadele eden vatandaşlar, iş bulma noktasında zor durumda kaldıklarında nakit akışının fazla olduğu sektörlerde ücretli olarak çalışmaya başladı. Bu sektörler neler? Çalışma oranları nasıl değişti? Ücretli çalışanların alt detaylarına bakıldığında; 2024 Ocak ayında ücretli çalışan sayısı yıllık olarak sanayi sektöründe yüzde 0,1 arttı, inşaat sektöründe yüzde 9,6 arttı ve ticaret-hizmet sektöründe yüzde 3,1 arttı.

Bütün sektörlerde artış söz konusu

Pandemiden sonra küresel anlamda ekonomiye bakış değişti. Nakit akış sorunu, enflasyon ve yönetimlerin bu enflasyonla mücadele adı altında sıkılaşma dönemi gibi kararlar almasından sonra vatandaşlar nakit akışının fazla olduğu, sanayi, inşaat ve ticaret-hizmet sektörlerine ilgisi arttı.  Bu durumda sanayi, inşaat ve ticaret-hizmet sektörlerin de toplam ücretli çalışan sayısı 2024 Ocak ayında bir önceki aya göre yüzde 0,1 arttı.

Ücretli çalışanların alt detaylarına bakıldığında; 2024 Ocak ayında ücretli çalışanlar aylık olarak sanayi sektöründe yüzde 0,3 azaldı, inşaat sektöründe yüzde 0,7 arttı ve ticaret-hizmet sektöründe yüzde 0,3 arttı.