Merkez Bankası, deprem bölgesindeki firmaların kredi ödeme vadelerini uzattı Merkez Bankası, deprem bölgesindeki firmaların kredi ödeme vadelerini uzattı
Asgari Ücret Tespit Komisyonu’nda işçi tarafının komisyon başkanlığını yapan Türk-İş Genel Sekreteri ve Türk Metal Sendikası Genel Başkanı Pevrul Kavlak, “Eğer içimize sinen, vicdanımızın kabul ettiği, 2022 yılının başında olduğu gibi toplumunun büyük kesimi tarafından kabul edilebilir bir ücret olursa elbette bunu seve seve imzalarız. Ama içimize sinmeyen bir şey olursa kesinlikle bunun altına imza atmayız” diye konuştu.

İHRACATÇI MESAJI

Kavlak, TÜRK-İŞ Genel Merkezi’nde düzenlediği basın toplantısında, asgari ücret çalışmalarını anlattı. Asgari ücret konusunda herkesin konuştuğunu belirten Kavlak, “Konuşmayan bir tek biziz. TOBB’u ayrı, TİM’i ayrı konuşuyor. Herkes yerini bilecek. Onlar ihracat şampiyonu olduysa o işçiler sayesinde olmuştur. Bu rakamlar ortadayken, bazı sermaye gruplarının asgari ücret artışının rekabeti engelleyeceği yönündeki açıklamaları, kendilerine işçi değil, köle aradıklarının belgesidir. Eğer ‘Asgari ücret, 400-500 dolar olursa biz ihracat yapamayız’ diye tehdit savuruyorsa o kendine işçi değil köle arıyor demektir” diye konuştu.