• BIST 106.960
 • Altın 151,340
 • Dolar 3,6749
 • Euro 4,3248

  Türk-İş'in 'torba yasa' önergesi

  28.01.2011 17:00
  İtirazlarının kaldırılması için TBMM'de grubu bulunan siyasi partilerle temasa geçti.
  Türk-İşin torba yasa önergesi
  Türk-İş'in 'torba yasa' önergesi Türk-İş'in 'torba yasa' önergesi Türk-İş'in 'torba yasa' önergesi

  Türk-İş, Torba Tasarı'ya ilişkin itirazlarının ortadan kaldırılması için TBMM'de grubu bulunan siyasi partilerle temasa geçti.

  AA muhabirinin aldığı bilgiye göre, konfederasyon, Torba Tasarı olarak adlandırılan Bazı Alacakların Yeniden Yapılandırılması ile Sosyal Sigortalar ve Genel Sağlık Sigortası Kanunu ve Diğer Bazı Kanun ve Kanun Hükmünde Kararnamelerde Değişiklik Yapılmasına Dair Kanun Tasarısına ilişkin bir dosya hazırlayarak TBMM'de grubu bulunan partilere gönderdi.

  Dosyada, tasarıya ilişkin itirazlara ve bunların ortadan kaldırılmasına yönelik 11 önerge taslağına yer verildi.

  Tasarının çalışanların bazı haklarını kısıtlayan düzenlemeler içerdiğinden, tüm çalışanları huzursuz ettiği ve tepkilerine neden olduğu belirtilen dosyada, tasarıda iş sözleşmesine tabi çalışan sigortalı işçilerin, sosyal güvenlik hak ve yükümlülüklerine ilişkin taleplerine yer verilmediği, sadece Ekim 2008 ayı başından önce 18 yaşını doldurmuş kız çocuklarının, ebeveynlerinin bakmakla yükümlü oldukları aile bireyi olarak sağlık yardımlarından yararlanmalarına imkan sağlandığı ifade edildi.

  Dosyada, tasarıda, kamuda kısmi süreli iş sözleşmesi ile çalışan sigortalı işçilerin, hizmet akitleri askıdayken çalışmadıkları sürelerde genel sağlık sigortası primlerini işverenleri öderken, sigortalı işçiler arasında eşit ve adil olmayan uygulama ile özel sektörde çalışanların genel sağlık sigortası primlerini kendilerinin ödemesinin düzenlendiğine yer verildi.

  ''Hiçbir hakkaniyet ölçüsü ile bağdaşmayacak şekilde işverenin ihtiyaç fazlası olarak belirlediği belediye işçilerinin iradeleri dışında iş yerlerinden başka yerlere atanmaları ön görülmüştür'' denilen dosyada, tepkilere neden olan düzenlemelerin değiştirilmesine yönelik önerilerin Alt Komisyon ile TBMM Plan ve Bütçe Komisyonunda kabul edilmediği kaydedildi.

  -DÜZELTİLMESİ İSTENEN HÜKÜMLER-

  Türk-İş'in siyasi partilere sunduğu önerge taslaklarında yer alan düzenlemeler şöyle:

  -İşçilerin yıllarca çalıştıkları iş yerlerinden rızaları alınmadan ihtiyaç fazlası oldukları gerekçesi ile diğer kamu kurum ve kuruluşlarına gönderilmesi işçilerin ailelerinin parçalanmasına, okumakta olan çocuklarının eğitimlerinin aksamasına, taşınma, yeni ev kurma nedenleri ile önemli ölçüde maddi kayıplara neden olacaktır. Kaldı ki norm kadro fazlası işçilerin mevcut pozisyonları emeklilik, istifa veya ölüm nedenleri ile sona erene kadar korunmuştur. Yapılacak değişiklikle belediyelerde ihtiyaç fazlası olarak saptanacak personelin norm kadroları dikkate alınarak yerel yönetimlere, muvafakatları alınanlar ise aynı ildeki veya diğer illerdeki kamu kurum ve kuruluşlarının sürekli işçi kadrolarına atanmalıdır.

  -İş Kanunu'na göre ay ve yıl içinde kısmi süreli işlerde ve mevsimlik işlerde çalışan sigortalıların hizmet akitlerinin askıda olduğu sürelerde malullük, yaşlılık ve ölüm sigortaları primleri ödenmediği için 7200 gün malullük, yaşlılık ve ölüm sigortaları primi ödeyerek tam aylıktan emekli olmaları olanaksızdır. Kaldı ki kısmi süreli çalışan işçilerin 5400 gün malullük, yaşlılık ve ölüm sigortaları primlerini ödeyerek kısmi aylıkla da emekli olmaları olanaklı görünmemektedir. Çalışma istek ve arzusunda olmasına rağmen iradesi dışında çalışamayan kısmi süreli iş sözleşmesine tabi işçilerin, çalışmadıkları süreleri borçlanarak, primlerini ödeyip yaşlılık aylığını hakketmeleri sağlanmalıdır.

  -Toplu iş veya bireysel iş sözleşmelerinde işçilerin zorunlu mazeretleri (sağlık, doğum ve diğer ailevi nedenler gibi) dikkate alınarak işveren tarafından 6 aya kadar veya daha fazla süre ile ücretsiz izin verilmesi öngörülmektedir. Sözleşmeler doğrultusunda yasal ücretsiz izin haklarını kullanan sigortalı işçiler, genel sağlık sigortalılıkları sürdürülerek mağdur edilmemeli.

  -Kısmi süreli iş sözleşmeleri ile özel sektörde çalışan sigortalı işçilerin hizmet akitleri askıda iken çalışmadıkları sürelere ilişkin zorunlu genel sağlık sigortası primlerini, isteğe bağlı da olsa kamu ve özel sektörde çalışanların ise işsizlik sigortası primini ödememeleri, bu durumda ki sigortalı işçilerin primlerinin işveren tarafından ödenmesi, işverenlerin ödedikleri genel sağlık sigortası ve işsizlik sigortası primlerinin de Hazine tarafından karşılanması sağlanmalıdır.

  -Türkiye'nin toplumsal ve çalışma hayatının koşulları dikkate alındığında kız çocuklarının ebeveynlerinin sigortalarından yararlanma haklarının devam ettirilmesi zorunludur. Yapılacak değişiklikle yaşlarına bakılmasızın çalışmayan, evlenmemiş olan, evlenip boşanan veya dul kalan kız çocukların ebeveynlerinin bakmakla yükümlü aile bireyi olarak sağlık yardımlarından yararlanması sağlanmalıdır.

  -Sendikal örgütlenmenin olanaksız denecek ölçüde zor olduğu, sendikaya üye olmak isteyenlerin işten atılmasının yaygın olduğu dikkate alındığında, esnek çalışma usullerinin yaygınlaştırılması, işçilerin çok kötü koşullarda çalıştırılmalarına neden olacaktır. Yapılacak değişiklikle düzensiz esnek çalışma usullerinin yaygınlaştırılmasına engel olunmalıdır.

  -İşsizlik Sigortası Fonu'nun asıl amacı, iradesi dışında işini kaybetmiş sigortalı işsizlere yeni bir iş bulana kadar kimseye muhtaç olmadan ailesi ile birlikte yaşamını devam ettirmesini sağlayacak ödeneğin verilmesidir. İşsizlik ödeneği tutarının ülke koşullarına uygun seviyeye yükseltilmesi gerekirken fon kaynaklarının başka amaçlarla kullanılması sistemin amacı ile örtüşmemektedir. Bu nedenle İşsizlik Sigortası Fonunun amacı dışında kullanılması önlenmelidir.

  -Deneme süresinin 4 aya kadar uzatılması, işçilerin iş güvencesinden yoksun olarak 4 ay çalıştırılmasına olanak sağlayacaktır. İşsizliğin ileri boyutlarda olduğu Türkiye'de bu uygulama işçilerin istismar edilmesine de olanak sağlayacaktır. Bu nedenle İş Kanunu'nda öngörülen deneme süresi korunmalıdır.

  -Türkiye'de turizm sezonu en çok 4 ay sürmektedir. Turizm sektöründe çalışan işçilere 4 ay süre ile denkleştirme uygulanması halinde, turizm sezonunca bu sektörde çalışan işçiler fazla mesai ücreti almadan çalıştırılacaktır. Hakkaniyet ilkesine uygun düşmeyecek bu uygulama önlenmelidir.

  A.A

  UYARI: Küfür, hakaret, rencide edici cümleler veya imalar, inançlara saldırı içeren, Türkçe karakter kullanılmayan ve kişilik haklarını hiçe sayan yorumlar onaylanmamaktadır.
  Bu habere henüz yorum eklenmemiştir.
  Diğer Haberler
 • Altın Borsası, İMKBye entegre olacak05 Ekim 2012 Cuma 18:02
 • Maliye uyardı: Bu son şans!05 Ekim 2012 Cuma 16:49
 • Maliye Bakanlığı 7 bin personel arıyor!05 Ekim 2012 Cuma 15:55
 • Borsa güne yükselişle başladı05 Ekim 2012 Cuma 10:49
 • Gür’ün Bahreynli ortağı batık çıktı05 Ekim 2012 Cuma 09:41
 • Piyasalarda pozitif eğilim sürebilir05 Ekim 2012 Cuma 09:29
 • THY yönetiminde şok gelişme!05 Ekim 2012 Cuma 09:08
 • Doğan ortak alabilir!05 Ekim 2012 Cuma 08:18
 • Vergi avantajı bitiyor05 Ekim 2012 Cuma 08:11
 • Draghiyi bezdirdiler05 Ekim 2012 Cuma 07:37
 • Tüm Hakları Saklıdır © 2007 Aydın Post | İzinsiz ve kaynak gösterilmeden yayınlanamaz.
  Tel : 0256.226 61 64 | Faks : 0256.226 61 64 | Haber Yazılımı: CM Bilişim