TÜRK-İŞ Genel Başkanı Ergün Atalay,TÜRK-İŞ Genel Merkezi’nde düzenlenen Başkanlar Kurulu toplantısının ardından basın mensuplarına açıklamada bulundu. Türkiye’de çalışanların yaklaşık 8 milyonunun asgari ücretle geçindiğini belirten Atalay, “Bununla övünmek mümkün değil. Asgari ücret, geçim ücreti oldu, çalışanları bu sarmaldan çıkartmak lazım” ifadelerini kullandı.

TÜRK-İŞ  BARİKATI AÇLIK SINIRINA KURDU

TÜRK-İŞ’in asgari ücret konusundaki tavrının net olduğunu vurgulayan Atalay, şunları söyledi: “Benim söylediğim net, arkadaşlarımın söylediği net. Açlık sınırı ortada. Biz masaya 5 bin 500 lira ile oturmayacağız, açlık sınırı olan rakamla oturacağız. Onun üzerinde işveren ve hükümet ne rakam getirecek görelim. Bu rakam kamuoyunun ve bizim katıldığımız bir rakam olursa mahsuru yok. Ama katılmadığımız bir rakam olursa o masada olmayız, bunu da imzalamayız.”

“KAMUOYUNUN KAFASINA YATMAYAN HİÇBİR ŞEYİN ALTINA İMZA ATMADIK”

Asgari ücretle ilgili kamuoyunda dile getirilen rakamlara da değinen Atalay, şunları söyledi:”Bizim dışımızda herkesin bir açıklaması var. Burada açıklaması gereken biziz. Onlar da kanaatini söylüyor, onlara da saygı duyuyorum. Onlar daha iyi bir noktaya gelmesi için söylüyorlar ama söylemek kolay, söylediğini yerine getirmek lazım. TÜRK-İŞ bugüne kadar ne söylediyse ona yakın, ona uygun asgari ücret ve sözleşme imzalamıştır. Açlık sınırı olan 7 bin 785 lira bizim elimizdeki veri. Bu rakam bizim araştırmamızın sonucu. Bu konuyu en iyi bilen kurumların başında TÜRK-İŞ var. Çünkü 40 senedir biz o masadayız, bu görüşmeleri biz yapıyoruz. Kamuoyunun kafasına yatmayan, uygun olmayan, asgari ücretlinin memnun olmadığı hiçbir şeyin altına imza atmadık, yine aynısını noksansız yaparız.”

“GELİR VERGİSİ DÜZENLEMESİ ASGARİ ÜCRETTEN AHA ÖNEMLİ”

Asgari ücretle ilgili 7 bin 785 lira olan açlık sınırının yanında, yüzde 138 olan gıda enflasyonunu da gündeme getirdiklerini anımsatan Atalay, konuşmasını şöyle sürdürdü: “Gıda enflasyonu ortada, yoksulluk ortada, açlık ortada. Buna göre, ülkeyi yönetenler, işverenler ‘Elimizi taşın altına koyacağız.’ diyorlar, koysunlar görelim. Makul bir rakam getirirlerse görelim. Getirmezlerse biz orada olmayacağımızı ifade ettik. Biz 5 bin 500 lira ile masaya oturmuyoruz. Biz masaya işçinin açlık sınırı olan 7 bin 785 lira ile oturuyoruz. Makul rakam herkese göre değişiyor. Bizim önümüze getirsinler, Başkanlar Kurulu kararımızı verir ona göre hareket ederiz.”

 “RAZI GELECEĞİM BİR RAKAM OLURSA OTURUP ALTINA İMZA ATARIZ”

“Bugün komisyon, asgari ücreti 5 bin 500 lira olarak konuşmayacak.” diyen Atalay, şöyle devam etti: “Bugün komisyonda pazarlık, 7 bin 785 lira açlık sınırından başlayacak, onun üzerine nereye çıkabiliyorsak. Toplumun büyük kesimini, komisyonu, başkanları memnun edecek bir rakam olursa, razı geleceğimiz bir rakam olursa oturup altına imza atarız. Toplumun ekseriyet kesiminin razı olmadığı, işçinin memnun olmadığı bir rakamın altına ne imza atarız ne de o masaya otururuz. Dün de öyle yaptık, bugün de aynısını yapacağız.”

NE ÜCRETLİNİN NE EMEKLİNİN BAŞINI AŞAĞI EĞDİRECEK BİR ŞEY YAPMADIK

Kendilerinin açıklamadığı rakamlara itibar edilmemesini isteyen Atalay, “Ne asgari ücretlinin ne emeklinin ne de işçinin başını aşağı eğdirecek bir şeyi dün de yapmadık, bugün de yapmayız.” dedi. Çalışma hayatının diğer sorunlarına da değinen Atalay, “EYT ve taşeron sorunu bir daha ülkenin gündemine gelmeyecek şekilde ortadan kalksın.” diye konuştu.

ATALAY NE DEMİŞTİ?

TÜRK-İŞ Başkanı Atalay, asgari ücretle ilgili gerçekleştirilen ön toplantının ardından basın mensuplarına yaptığı ilk açıklamada ise raflarda fiyatların artmaya devam ettiğine dikkat çekmiş ve şunları söylemişti: “Geçen sene bu vakitlerde peynir 35 liraydı, şimdi ortalama 140-150 liraya çıktı. İşini düzgün yapan esnaf var, maalesef düzgün yapmayanlar da var. Bunu en iyi emekli, işsiz, işçi biliyor. Bu rakam açıklandıktan sonra inşallah toplumu tebessüm ettirecek bir rakam çıkarsa üçümüz imza atarız. Arzu etmediğimiz rakam olursa imza atmayız.