Türkiye'de bir genç, dünyadaki 500 milyon işitme engellinin hayatını kolaylaştıracak bir yazılım geliştirdi. İşitme engellilerin hareketlerle yaptığı konuşmayı yazıya, yazıyı veya konuşmayı da animasyonla işitme engelliler alfabesine çeviren bu yazılımın dünyada örneği yok. Göncü Musa Zeytun adlı bu gencin tek isteği Türk yatırımcıların destek sağlaması.

Bakanlıktan başörtüsü nedeniyle staja kabul edilmeyen öğrenciyle ilgili açıklama Bakanlıktan başörtüsü nedeniyle staja kabul edilmeyen öğrenciyle ilgili açıklama
Göncü Musa Zeytun (29), Adana’da 9 çocuklu bir ailenin evladı olarak büyüdü. Hurdacı olan babasına öğrencilik hayatı boyunca sokaklardan kağıt toplayarak yardım etti. Üniversitede önce diş protezi bölümünü, sonra mekatronik mühendisliğini bitirdi. Göncü’nün hayatı Gizem Eke ile tanışınca değişti. İşitme engelli Gizem Eke, ne tür zorluklar çektiğini anlattı. Göncü de bunun üzerine işitme engellilerin iletişim problemini çözmek için ‘Dostext’ adlı yazılım oluşturmaya başladı.

ANINDA ÇEVİRİYOR

Göncü, dünyada ilk kez, yazıyı ve konuşmayı anında işitme engelliler alfabesinin hareketlerini gösteren animasyona, işitme engelliler alfabesindeki hareketleri de yine anında yazıya ve konuşmaya çeviren yazılımı hayata geçirdi. Şu anda Türkçe’den çeviri yapan yazılımda 100’den fazla animasyon bulunuyor. Ancak Göncü, animasyon sayısını 350 bine çıkarmak, çeviriyi de İngilizce, Almanca, Fransızca ve İspanyolca gibi yabancı dillere de uygulamak için çalışmaya devam ediyor.

300 GÖNÜLLÜ VAR

Göncü bu işte tek başına değil, 28 kişilik bir çekirdek ekibi var. Bunların hepsi genç ve çoğu kadın. Ayrıca 300’e yakın üniversite öğrencisi de gönüllü olarak ekiple birlikte çalışıyor. Göncü’nün bu işle ilgili ilk adımı atmasını sağlayan Gizem Eke de animasyon ekibinin başında. Hiçbiri para almıyor. Bugüne kadar bazı destekçilerden maddi yardım almışlar ancak bu yetersiz. Göncü yurt dışından teklifler almış ama bir Türk genci olarak bu işi Türk yatırımcılarla yapmak istiyor.

ÜCRETSİZ OLACAK

Hayallerini POSTA’ya anlatan Göncü, “Yazılımımız dünyada 500 milyon, Türkiye’de 3.5 milyon işitme engellinin hayatını etkileyecek. Bu uygulamayı kullanandan ücret alınmayacak. Tüm işitme engelliler ana dillerinde bilgiye erişebilecek. YouTube’da bir videoyu izlerken bunun kendi alfabelerindeki çevirisini anında görebilecekler. Bu uygulama sayesinde bir işitme engelli Türkiye’nin her yerini, biz yazılımı daha da geliştirince dünyanın her yerini yanında çevirmen olmadan gezebilecek” diyor.

Maddi imkansızlıklara rağmen hedefine ulaşmak için çabalayan Göncü Musa Zeytun, hurda ve kağıt toplayıcılığı dahil her türlü işi yaptı.