• BIST 108.489
 • Altın 152,547
 • Dolar 3,6704
 • Euro 4,3242

  Türk-Eğitim-Sen'den karne

  23.01.2010 13:05
  Türk-Eğitim-Sen Aydın Şube Başkanı Rıdavan Naci Devli, Milli Eğitim Bakanı Nimet Çubukcu'ya karne verdi!
  Türk-Eğitim-Senden karne
  Türk-Eğitim-Sen'den karne Türk-Eğitim-Sen'den karne Türk-Eğitim-Sen'den karne

  AYDINPOST ÖZEL

  BAKAN ÇUBUKÇU"NUN KARNE NOTLARI KIRIKLARLA DOLU

  Milli Eğitim Bakanı Nimet Çubukçu'nun ilk karnesi, eğitimde yaşanan ve çözümsüz kalan birçok sorun nedeniyle kırıklarla dolu. 100 üzerinden değerlendirilen karneye göre Bakan Çubukçu; öğretmen açığının giderilmesi, öğretmen atamaları, okullarda hijyeni sağlayarak, öğrencileri ve eğitim çalışanlarını salgın hastalıklardan korumak, verilen sözleri yerine getirme, eğitimin sorunlarını çözmede kararlılık ve beceri, hukuka uygun davranma, eğitimi otomatik pilottan çıkarma, eğitim çalışanlarının maddi ve özlük haklarının iyileştirilmesi, Resim, Müzik ve Beden Eğitimi derslerine gereken önemin verilmesi, eğitim çalışanları ile ilişkiler, ders kitaplarının denetimi derslerinden “ 0” puan almış. Bakan Çubukçu; derslik açığının giderilmesinden “ 15” puan, okullaşma oranlarının artırılmasından “ 10” puan, yönetici atamaları dersinden de “ 60” puan almış.

  BAKAN ÇUBUKÇU'NUN 100 ÜZERİNDEN YÜZ ALDIĞI DERSLER
   
  Bakan Çubukçu"nun 100 üzerinden 100 aldığı dersler ise şunlardır: Güvencesiz öğretmen çalıştırma ( Kadrolu öğretmenlik dışında öğretmen istihdam etme), Eşleri birbirinden ayırma, usulsüz atamalar, yandaş kayırmacılık ve kadrolaşma, sendikalarla ilişkilerde taraf tutma.

  Türk-Eğitim-Sen Aydın Şube Başkanı Rıdvan Naci Devli yaptığı açıklamada,"Türkiye"de milli eğitim sistemi ne yazık ki dünya yarışında çok geridedir. Okullarımız gerek fiziki mekân, gerekse ders araç-gereçleri açısından yeterli donanıma sahip değildir. Okullar, domuz gribinde de görüldüğü üzere salgın hastalıklara karşı hazırlıksızdır; öğrenciler, öğretmenler ve eğitim çalışanları sağlıksız ortamlarda eğitim-öğretim yapmaktadır. Derslik sayısı ihtiyacı karşılamazken, öğretmen açığı OECD ülkeleri baz alındığında ilköğretim ve ortaöğretimde toplam 314 bin 505"tir. Bugün atama bekleyen öğretmen sayısı 310 bin iken, yeni mezunlarla birlikte bu rakam 360 bin"e çıkacaktır" dedi.

  SÖZLEŞMELİ ÖĞRETMENLERE KADRO SÖZÜ BAKAN ÇUBUKÇU"YA HATIRLATILACAKTIR

  Sözleşmeli öğretmenlere kadro sözü Bakan Çubukçu'ya hatırlatılacak görüşüne yer verilen açıklamada, "Milli Eğitim Bakanı Nimet Çubukçu, sözleşmeli öğretmenlere kadro sözü vermiş, ancak aylar geçmesine rağmen bu söz yerine getirilmemiştir. Üstelik Çubukçu, her soru yöneltildiğinde sözleşmeli öğretmenlerin kadroya geçirilmesiyle ilgili Maliye Bakanlığı ile çalışmaların sürdüğünü söylemiştir. Öte yandan Maliye Bakanlığı, Bakan Çubukçu"yu yalanlarcasına bu yönde bir çalışma olmadığını açıklamıştır. Kime inanacağını şaşıran sözleşmeli öğretmenlerin umutları giderek tükenmektedir" denildi.

  Devli sözlerine şöyle sürdürdü: "Eğitim camiası Milli Eğitim Bakanı"ndan artık konuyla ilgili net bir açıklama beklemektedir. Şayet sözleşmeli öğretmenlerin kadroya alınması yönünde çalışma yoksa, Bakan Çubukçu,  “görevimi yerine getiremedim” diyerek, istifa etmelidir."

  Konunun en başından beri Türk Eğitim-Sendikası'nın takipcisi olduğunun ifade edildiği açıklamada, "Sözleşmeli öğretmenlerin kadroya alınması ve eğitim çalışanlarının sorunlarını haykırmak için 13 Mart tarihinde büyük bir miting yapacaktır. Sözleşmeli öğretmenlerle birlikte Ankara"da Milli Eğitim Bakanlığı"nın kapısında hak arayacak olan sendikamız, Bakan Çubukçu"ya, verdiği sözü hatırlatacaktır. 800 bin civarında eğitim çalışanının liderliğine soyunan Çubukçu'nun bulunduğu makamın hakkını vermesi ve sözleşmeli öğretmenlerin kadro sorununu çözmesi gerekmektedir" görüşüne yer verildi.

  ÇUBUKÇU, USULSÜZ ATAMALARLA MÜCADELEDE SINIFTA KALDI

  Usulsüz atamaların dikkat çeken Başkan Devli, "Türk Milli Eğitimi Hüseyin Çelik döneminde usulsüz atamalarla tanıştı. Adam kayırma, kadrolaşma en çok Hüseyin Çelik döneminde yaşandı. Hatta Çelik, giderayak 1000 kişiyi usulsüz olarak atadı. Bu atamalar sendikamız tarafından birer birer yargıya taşındı. Yargı bu atamaları iptal ederken, (Aydın"da 12 atamanın şimdilik 4"ü iptal edildi) Türk Eğitim-Sen olarak Nimet Çubukçu"dan usulsüz atamaların tamamını iptal etmesini istemiştik. Ancak Bakanlık, sadece yargının onay vermediği atamaları iptal edeceğini açıkladı. Durum böyle olunca, eğitim çalışanlarının Bakan Çubukçu"ya olan güveni zedelendi. Bakan değişse dahi, AKP"nin eğitim politikalarının değişmediğini, eğitimde ciddi bir kadrolaşmanın yaşandığını, yozlaşmanın olduğunu ve usulsüz atamalar nedeniyle eğitim çalışanları arasında çalışma barışının bozulduğunu ortaya koymaktadır" dedi.

  UYARI: Küfür, hakaret, rencide edici cümleler veya imalar, inançlara saldırı içeren, Türkçe karakter kullanılmayan ve kişilik haklarını hiçe sayan yorumlar onaylanmamaktadır.
  Yorumlar
  Diğer Haberler
 • Hudut karakolları artık drone'la korunacak05 Ekim 2017 Perşembe 04:34
 • iOS 11.0.2 çıktı!03 Ekim 2017 Salı 23:14
 • 2018'de 1 milyardan fazla akıllı telefon bu özelliğe sahip olacak!01 Ekim 2017 Pazar 11:45
 • Bir devrin sonu: Twitter, 280 karakterli tweetleri denemeye başladı27 Eylül 2017 Çarşamba 09:09
 • iOS 11.0.1 güncellemesi yayınlandı27 Eylül 2017 Çarşamba 01:14
 • Whatsapp ve Facebook sonunda birleşiyor!25 Eylül 2017 Pazartesi 13:57
 • Star Wars: The Last Jedi tamamlandı!25 Eylül 2017 Pazartesi 02:01
 • WhatsApp Facebook’a ekleniyor22 Eylül 2017 Cuma 12:40
 • Apple, iOS 11 güncellemesini yayınladı20 Eylül 2017 Çarşamba 00:32
 • Facebook'tan yeni özellik!17 Eylül 2017 Pazar 16:55
 • Tüm Hakları Saklıdır © 2007 Aydın Post | İzinsiz ve kaynak gösterilmeden yayınlanamaz.
  Tel : 0256.226 61 64 | Faks : 0256.226 61 64 | Haber Yazılımı: CM Bilişim