Yeni yıla rekorlar kırma umuduyla başlayan turizm sektöründe, 2023 için 60 milyon ziyaretçi ve 56 milyar dolar gelir hedefleniyor. Fakat 6 Şubat’ta yaşanan ve Türkiye’nin 11 ilini etkileyen depremler, özellikle yerli turistin rezervasyonlarını olumsuz yönde etkiledi. Ancak milyonlarca öğrencinin heyecanla beklediği ara tatil, bu yıl 17 Nisan’da başlıyor ve 20 Nisan’da başlayan Ramazan Bayramı ile birleşiyor. Böylece toplamda 9 gün olan tatilin turizm sektörünü de hareketlendirmesi bekleniyor.

Özellikle kış tatili planlarının depremlerin ardından iptal olduğunu, hem yerli hem de yabancı turistlerin depremden etkilenen illerde veya çevresindeki planlarını ertelediğini belirten sektör temsilcileri, “erken rezervasyon” satışlarının da neredeyse sıfırlandığını söyledi. Posta'dan Hülya Çaylak'ın haberine göre yaklaşan seçimlerin de tatil programlarını etkilediğini belirten turizmciler, tüm bu gelişmelere rağmen Ramazan Bayramı ile birleşen ara tatilin sektöre yine de hareketlilik getireceğini belirtti.

DURMA NOKTASINA GELMİŞTİ

Yaklaşan tatil dönemine ilişkin değerlendirme yapan NG Hotels Yönetim Kurulu Başkanı Hediye Güral Gür, “Deprem nedeniyle bir süre durma noktasına gelen rezervasyonların bayramda yeniden normale dönmesini bekliyoruz. Bayram tatili ve ara tatilin birleşmesiyle taleplerde hareketlilik başladı. Biz de bu dönem için otellerimizde hem çocuklara hem yetişkinlere özel birçok program hazırladık. Çalışan anne babalar ara tatil dönemlerinde çocukları için özel aktiviteler arıyorlar ama işleri nedeniyle bazen tıkanıyorlar. Biz de çeşitli alternatifler sunuyoruz” dedi.

ÇOCUKLU AİLELERE ÖZEL

Otellerdeki programlarla ilgili bilgi veren Gür, şöyle konuştu: “NG Hotels olarak termal keyfini lüksle harmanladığımız NG Afyon’da ve doğayla iç içe huzurlu bir ortam sunduğumuz NG Enjoy ve NG Sapanca otellerinde bayram ve ara tatil döneminde de ayrıcalıklı seçenekler sunuyoruz.

Atölye çalışmalarından ödüllü yarışmalara birçok eğitici ve eğlenceli etkinlik ile okula ara veren öğrencilere unutulmaz bir tatil yaşatmaya hazırladık. Yetişkinlere spa bakımları sunarken çocuklara da dart, bisiklet, bocce, mini golf, nal atma, okçuluk gibi etkinliklerle bol hareketli bir tatil yaşatıyoruz.”

ANTALYA, BODRUM, KIBRIS

Tatil rezervasyonlarının ara tatil ve bayram dönemine özel yeniden başladığını belirten Tatilsepeti Yönetim Kurulu Başkanı Kaan Karayal da “Deprem sonrası Türkiye’ye yönelik rezervasyonlarda hafif yavaşlama gözlense de bu durumun geçici olacağını ve sektörün yavaş yavaş hareketlenmeye başlayacağını söylemiştik” dedi. Bu anlamda bayram tatili ve seçim sonrası dönemde, satışlarda büyük bir hareketlenme beklediklerinin altını çizen Karayal, “Bayram satışlarının büyük çoğunluğu Ramazan döneminde gerçekleşiyor. Bayram rotalarında en çok tercih edilen bölgeler ise genelde Antalya, Bodrum ve Kıbrıs öne çıkıyor” diye konuştu.

TALEP TOPARLANDI

Online tekne kiralama platformu viravira. co’nun Kurucu Ortağı ve Üst Yöneticisi (CEO) Baran Yıldırım, “Geçen sene erken rezervasyondaki doluluk oranımız yüzde 60 iken, 2023’te beklentimiz bu oranın yüzde 70-75’e çıkması” dedi.

Kasım ve şubat arasının erken rezervasyon için uygun olduğunu belirten Yıldırım, “Mart ayından sonra teknelerin müsaitlikleri büyük oranda azalıyor. Tabii bu durum fiyatlara da yansıyor. Pandemide lüks ve yüksek fiyatlı teknelerin bulunduğu ve daha çok yabancı misafirlerin ilgi gösterdiği Bodrum’da bir zayıflık olmuştu ama şu an Bodrum’a yönelik talep ciddi oranda toparlandı” dedi.

BAHARA DENK GELİŞ

Bakan Şimşek'ten dolardaki yükseliş sonrası dikkat çeken sözler: Biraz sabır ve zaman ihtiyacımız var Bakan Şimşek'ten dolardaki yükseliş sonrası dikkat çeken sözler: Biraz sabır ve zaman ihtiyacımız var

Bu yıl Ramazan Bayramı’nın bahar mevsimine denk gelmesi nedeniyle tekne tatili arayışlarının arttığını söyleyen Yıldırım, “Bu dönemde diğer bölgelere göre daha ılık ve sıcak olan Ege ve Akdeniz kıyılarının masmavi sularında tatil yapmak her zaman ilk tercih oluyor. Ayrıca, yüksek sezon başlamadan yapılan tatil hem sakin hem de uygun fiyatlı olabiliyor. Bayramda en çok tercih edilen yerler arasında Göcek, Bozburun, Bodrum ve Fethiye oluyor.'' dedi.

SAHTE TATİL SİTELERİNE DİKKAT

Ramazan Bayramı için tatil rezervasyonları başlarken uzmanlar da internet üzerinden rezervasyon yaptıracak müşterileri uyarıyor. Dolandırıcılar, otellerin internet sayfalarını birebir kopyalayıp tuzağa düşürebiliyor. Otellerin logolarını ve isimlerini birebir kopyalayan dolandırıcılar, vatandaşların kişisel bilgilerini ve hatta tatil paralarını çalmaya çalışıyorlar. Konuyla ilgili tüketicileri uyaran uzmanlar, “Arama motorunda ilk sıradaki siteye tıklamayın. Firmanın adını, sitenin uzantısını kontrol edin” diyor.