Kent Konseyi Turizm Çalışma Grubu, 2022 sezonuyla ilgili beklentileri değerlendirdi. Tedbirlerden uzaklaşmadan, fiyat hizmet dengesini kaybetmeden, paniğe kapılmadan yaşanacak bir turizm sezonunun, Antalya’nın Akdeniz’deki konumunu ve dünyadaki yerini güçlendireceği belirtildi.Gelişmelerden anında haberdar olmak için Google News'te Aydınpost'a abone olun

Aydınpost'a Google News'te abone olun

Antalya Kent Konseyi Turizm Çalışma Grubu Ocak ayı toplantısında 2020 ve 2021 sezonları değerlendirilirken, 2022 yılına ilişkin de öngörüler tartışıldı. Turizm Çalışma Grubu Başkanı Recep Yavuz moderatörlüğünde Kent Konseyi Toplantı Salonu’nda yapılan toplantıya çalışma grubu üyesi seyahat acentası, otelci, çeşitli turizm sivil toplum kuruluşları ve bağımsız kişiler katıldı. Yılın ilk toplantısında korona sonrasında turizm sezonuna dair yapılması gerekenler değerlendirildi. Öncelikle 2020 sezonunu değerlendiren katılımcılar, 2020 yılında yaşanan tecrübelerin gelecek sezonlar için önemli referans olduğundan yola çıkarak, 2020 sezonundaki önemli konuları dile getirdi.

GÜVENLİ SAĞLIK SERTİFİKASI

Pandemi ile birlikte hayata geçirilen ’güvenli turizm sertifikasyon’ sisteminin başarıyla uygulandığını ve sistemi geliştirerek uygulamaya devam edilmesinin turistler için en önemli güvence kaynağı olduğu dile getirildi. Bu tedbirler sayesinde 9 milyon turist ağırlayarak çok düşük bir ölüm ve bulaş gerçekleştiğini belirten katılımcılar, sertifikasyonun uluslararası kuruluşlar tarafından yapılmasının sektöre olan güvene katkı yaptığının altını çizdi. Bu sertifikasyona ilave olarak üzerinde çalışılan doğa ve çevreye uyumlu turizm modellerinin bir an önce sektöre sunulması ve üzerinde çalışılarak devreye sokulması konusunda görüş birliğine varıldı.