• BIST 110.248
 • Altın 155,412
 • Dolar 3,8262
 • Euro 4,5259

  Türbanda uzlaşma sağlandı

  29.01.2008 00:47
  AKP ve MHP arasında yürütülen türban görüşmelerinde uzlaşma sağlandı.
  Türbanda uzlaşma sağlandı
  Türbanda uzlaşma sağlandı Türbanda uzlaşma sağlandı Türbanda uzlaşma sağlandı

  Günlerdir süren "Türbanda serbestlik" tartışması, AKP ve MHP arasında şu anlaşmayla sonuçlandı:

  Başörtüsü çenenin altında bağlanır.

  Bu çözüm başörtülü kadınların Gülhane Askeri Hastanesi'ne alınma şartına benzetildi.

  İlk yorum şu:

  Gülhane Askeri Hastanesi'ne gelen türbanlı kadınlara şu uyarı yapılıyordu: "Eğer başınızı kapatacaksanız, Anadolu'daki gibi çene altında fiyonk yaparak bağlayınız."

  Başı bağlı kadınlar ve türbanlılar GATA'da nizamiyeden geçerken yapılan bu uyarı üzerine başörtülerini çene altında bağlayarak içeri giriyorlardı.

  Şimdi bu düzenlemeyle aynı olanağın üniversitelerde de getirilmesi planlanıyor.

  TBMM'de, AK Parti ile MHP yöneticileri arasında yaklaşık 5 saat süren görüşmenin ardından yapılan yazılı açıklamada, “Yüksek öğretimde bir sorun olarak ortaya çıkan fiili başörtüsü yasağının bununla sınırlı olarak kaldırılması konusunda izlenecek yaklaşımı” görüşmek üzere ikinci toplantının yapıldığı bildirildi. Açıklamada, konunun tüm boyutlarıyla ele alındığı görüşmede, anayasanın 10. ve 42. maddeleriyle Yüksek Öğretim Yasası'nın ek 17. maddesinde değişiklik yapılması konusunda mutabakata varıldığı ifade edilerek, “Bu konudaki anayasa ve yasa değişikliği teklifleri, iki partinin ortak önerisi olarak anayasa ve içtüzükte belirlenen esas ve usullere göre TBMM'ye sunulacaktır” denildi.


  DEĞİŞİKLİK ÖNERİLERİ


  Açıklamada, anayasanın “kanun önünde eşitlik” başlıklı 10. maddesinin son fıkrasına, “... ve her türlü kamu hizmetlerinden yararlanılmasında” ibaresi eklenirken, maddenin son fıkrası şöyle düzenlendi:

  “Devlet organları ve idari makanları, bütün işlemlerinde ve her türlü kamu hizmetlerinin yararlanmasında kanun önünde eşitlik ilkesine uygun olarak hareket etmek zorundadır.”

  Anayasanın “eğiim ve öğretim hakkı ve ödevi” başlıklı 42. maddesinin birinci fıkrasına “kanunda açıkça yazılı olmayan hiçbir sebeple” ve ikinci fıkrasına, “... ve kullanılmasının sınırları” ibareleri ekleniyor. Bu durumda maddenin birinci ve ikinci fıkraları şöyle düzenlendi:

  “Kimse, kanunda açıkça yazılı olmayan hiçbir sebeple eğitim ve öğretim hakkından yoksun bırakılamaz.”

  “Öğrenim hakkının kapsamı ve kullanılmasının sınırları, kanunla tespit edilir ve düzenlenir.”


  YÜKSEK ÖĞRETİM YASASI'NDA DEĞİŞİKLİK


  İki partinin ortak önerisinde, Yüksek Öğretim Yasası'nın ek 17. maddesinde de değişiklik öngürülüyor. Değişiklik önerisinde, “başın nasıl örtüleceği” açıkça tarif ediliyor.

  Öneriyle, ek 17. maddede, “Yürürlülükteki kanunlara aykırı olmamak kaydıyla, yüksek öğretim kurumlarında kılık ve kıyafet serbesttir” fıkrasına şu düzenleme yapılıyor:

  “Hiç kimse, başının örtülü olması sebebiyle yüksek öğrenim hakkından yoksun bırakılamaz ve bu yönde uygulama ve düzenleme yapılamaz. Ancak başın örtülmesi, kişinin yüzü açık ve kimliğinin tanınmasına imkan verecek ve çene altından bağlanacak şekilde olması gerekir.”

  SAAT 17.00'DE BAŞLADI

  AKP-MHP türban sorununu çözmek için Devlet Bahçeli'nin TBMM'deki makamında saat 17.00'de bir araya geldi.
  Görüşmeye AKP kanadından Başbakan Yardımcısı Cemil Çiçek başkanlık ediyor. Çiçek'in yanında AKP'nin hukukçu milletvekilleri de var.

  MHP: SONA YAKLAŞTIK

  İki saatlik görüşmenin ardından bir aşamaya ulaşan partililer, genel başkanlara bilgi vermek için ara verdi.
  AKP'li Sadullah Ergin Başbakan Erdoğan'a, MHP'li Cihan Paçacı ise Bahçeli'ye bilgi vermek için toplantıdan ayrıldı. İki partili dönene kadar toplantıya ara verildi. Paçacı Genel Başkanı'na bilgi vermek üzere toplantıdan ayrılırken sona yaklaştıklarını dile getirdi.

  MHP Genel Başkanı Devlet Bahçeli'nin özel danışmanı ve Ankara Milletvekili Deniz Bölükbaşı da görüşmede gelinen noktayla ilgili sorulara, “Tamam... Genel başkanların onayını bekliyoruz” karşılığını verdi.

  Öte yandan, Devlet Bakanı ve Başbakan Yardımcısı Cemil Çiçek ile AK Parti Grup Başkanvekili Sadullah Ergin, Başbakan Recep Tayyip Erdoğan ile görüşmek üzere Meclisten ayrıldı.

  Çiçek, görüşmeden çıkarken gazetecilerin “42. maddeden vaz mı geçildi?” sorusuna, “İsterseniz bir kahve falı açalım” karşılığını verdi.

  Aslında iki parti bu görüşmeyi geçen cuma günü yapmayı planlıyordu. Ancak son anda iki partinin hukukçuları söz konusu düzenlemelerin geniş bir içtihata yol açabileceği uyarısında bulundu.
  Bunun üzerine partililer hafta sonu boyunca genel başkanlarının liderliğinde yoğun toplantılar yaparak bir formül geliştirmeye çalıştı.


  Hürriyet

  Diğer Haberler
 • Demirtaştan Akla Ziyan İddia!05 Ekim 2012 Cuma 08:37
 • Vekilin İsteği Başka!05 Ekim 2012 Cuma 08:36
 • Hüseyin Çelik: Panik yapmayın!04 Ekim 2012 Perşembe 20:18
 • Hüseyin Aygünden ilginç iddia04 Ekim 2012 Perşembe 20:07
 • MHPnin Neden Evet Dediği Belli Oldu04 Ekim 2012 Perşembe 14:46
 • Muharrem İnce Meclisi birbirine kattı04 Ekim 2012 Perşembe 14:44
 • CHPli heyetten ilk açıklama03 Ekim 2012 Çarşamba 22:45
 • Seçim teklifi komisyondan geçti03 Ekim 2012 Çarşamba 21:00
 • CHPden sağduyu çağrısı03 Ekim 2012 Çarşamba 20:55
 • BDPden ilk yorum Kaplandan03 Ekim 2012 Çarşamba 20:52
 • Tüm Hakları Saklıdır © 2007 Aydın Post | İzinsiz ve kaynak gösterilmeden yayınlanamaz.
  Tel : 0256.226 61 64 | Faks : 0256.226 61 64 | Haber Yazılımı: CM Bilişim